
Pentru marţi, 25 martie, se prognozează până la 21 grade de căldură, izolat ceaţă
Pentru ziua de marţi, 25 martie, Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) anunţă temperaturi variabile și ploi slabe, cu cer predominant noros, transmite MOLDPRES.
Maximele termice se vor încadra ziua, între 16 şi 21 grade Celsius, iar noaptea – între 5 şi 10 grade Celsius, explică SHS.
Vântul va sufla slab spre moderat, din direcția sud-est, cu trecere în nord-vest.
Noaptea şi dimineaţa, izolat se va forma ceaţă.
FOTO Sergiu Lazarencu la București: „Mulțumim pentru prietenia sinceră și sprijinul constant pe care România îl oferă R. Moldova”
Instituțiile de învățământ din țară vor organiza activități dedicate comemorării victimelor foametei din anii 1946–1947
Parlamentul va găzdui etapa finală a celei de-a VI-a ediții a jocului intelectual „Cunoaște-ți Parlamentul”
Proiectul Academia „Junior Club”. Elevii Liceului Teoretic „Universul” din capitală, în vizită la Academia „Ștefan cel Mare”
Polițiștii îndeamnă cetățenii să-și securizeze locuințele. IGP: De sărbători, oamenii pleacă în vacanță și furturile se întețesc
Circa 9 000 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Chișinău și Bălți, printre localitățile cu cele mai multe posturi vacante
În perioada Paștelui Blajinilor, Centrele de preluare a apelurilor de urgență 112 vor activa în regim alert
Specialiștii recomandă cetățenilor să evite procurarea florilor din plastic pentru vizita la cimitir de Paștele Blajinilor
Președinta Maia Sandu de Paștele Blajinilor: „Gândurile noastre se întorc spre cei dragi care nu mai sunt printre noi, dar rămân în inimile noastre”
Mai multe clase-model de limba română și limba bulgară din Taraclia au fost dotate cu mobilier și echipamente noi
Alegeri locale noi: CEC a aprobat simbolurile concurenților electorali pentru imprimarea în buletinele de vot
Monumentele istorice din Moldova vor putea fi restaurate cu bani din Fondul național al culturii
În Republica Moldova va fi instituit un sistem național de trasabilitate a produselor din tutun
Vicepremierul Mihai Popșoi va efectua o vizită de lucru în Polonia
Deputații se întrunesc miercuri în ședință plenară
Cristina Gherasimov, în vizită la elevii din Anenii Noi calificați în finala EuroQuiz 2025
Peste 17.000 de moldoveni au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Președinta Maia Sandu participă la Congresul Partidului Popular European din Spania
Circa 1400 de tineri vor fi încorporați în serviciul militar în termen
2 mai va fi zi lucrătoare
Moldovenii stabiliți în Franța vor beneficia de pensii și alte prestații sociale în baza unui nou acord bilateral
Moldova va primi finanțare europeană prin Programul Interreg Europe 2021–2027
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Răstignirile de piatră din Călărași – mărturii ale credinței și artei populare
Kremlinul a respins propunerea lui Zelenski de a declara un armistițiu de 30 de zile
Autorităţile vor institui un control mai strict asupra microorganismelor modificate genetic