Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”. Maia Sandu: „Viitorul european al Republicii Moldova înseamnă asumarea trecutului, așa cum înseamnă alegerea adevărului în locul propagandei”
Peste 1.200 de profesori de istorie din întreaga țară, ambasadori și conducerea de vârf a statului au participat la Conferința științifică națională „9 Mai – comemorare, reconciliere și unitate europeană”. Cu un discurs în fața participanților a venit președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, care a reiterat că viitorul european al Republicii Moldova înseamnă asumarea trecutului, așa cum înseamnă alegerea adevărului în locul propagandei, comunică MOLDPRES.
Evenimentul a fost deschis de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, care a subliniat că profesorii de istorie și cercetătorii au avut, după independență, o misiune fundamentală în formarea conștiinței civice și naționale a tinerilor.
„Rolul celor care predau istoria și educația pentru societate este esențial pentru reziliența noastră democratică și pentru apărarea valorilor umane fundamentale”, a declarat Perciun.
Ministrul a evidențiat contribuția cadrelor didactice la explicarea diferenței dintre istorie și propagandă, dintre patriotism și ură, precum și la protejarea memoriei istorice într-un context marcat de dezinformare.
El a precizat că educația patriotică trebuie înțeleasă ca formare a unor cetățeni responsabili, nu ca promovare a sloganurilor.
„Patriotismul sănătos este unul al responsabilității, bazat pe respect față de țară, limbă, cultură și pe deschiderea către viitorul european comun”, a afirmat ministrul.
În discursul său, Dan Perciun a subliniat că integrarea europeană reprezintă, în esență, o alegere de valori.
„Integrarea europeană nu este doar un proiect economic sau de securitate, ci o alegere fundamentală între libertate, democrație și respect pentru fiecare cetățean”, a spus el.
Oficialul a descris Uniunea Europeană drept un proiect de pace și reconciliere, construit pe lecțiile tragice ale secolului XX, și a afirmat că parcursul european al Republicii Moldova este „o revenire firească la un spațiu de valori”.
Președinta Maia Sandu a accentuat importanța asumării trecutului și a adevărului istoric în construirea viitorului european al țării.„Viitorul european al Republicii Moldova înseamnă asumarea trecutului, așa cum înseamnă alegerea adevărului în locul propagandei. Doar astfel vom putea edifica o societate care nu admite ca frica, minciuna și dezbinarea să decidă destinul cetățenilor săi”, a declarat șefa statului.
Maia Sandu a subliniat că societatea nu poate avansa fără o raportare onestă la istorie și fără respingerea manipulării trecutului:
„Nu putem construi o societate democratică matură fără o cultură a memoriei bazată pe fapte.”
Șefa statului a vorbit și despre semnificația zilei de 9 mai, arătând că aceasta trebuie privită prin prisma reconcilierii și a responsabilității istorice:
„Nu putem tolera suprapunerea comemorării victimelor războiului cu glorificarea regimurilor totalitare. Da, 9 mai este Ziua Victoriei, iar sacrificiul celor care au luptat și au murit în al Doilea Război Mondial trebuie respectat și marcat cu demnitate. Dar istoria nu s-a oprit în 1945. Pentru noi a urmat instaurarea unui regim care a adus deportări, foamete organizată, represiune, frică și încercarea sistematică de suprimare a identității noastre naționale. Așadar, nu putem tolera suprapunerea comemorării victimelor războiului cu glorificarea regimului sovietic. În același timp, este important să înțelegem că nu există nicio contradicție între ideea de cinstire a Zilei Victoriei și celebrarea Europei. Dimpotrivă, proiectul european s-a născut tocmai din lecția devastatoare a războiului și a totalitarismului, din convingerea că pacea și libertatea trebuie să înlocuiască ura și imperialismul. Europa unită este rezultatul unei reconstrucții în primul rând morale, pornind de la respectul pentru demnitatea umană. Știm însă cu toții: când ne-am afirmat dorința de a trăi după aceleași principii, când ne-am cerut dreptul de a ne decide singuri viitorul, am fost nevoiți, în 1992, să ne apărăm țara cu arma în mână. Chiar dacă armele tac astăzi pe teritoriul Republicii Moldova, ne confruntăm cu o altă formă de agresiune — războiul cognitiv, care vizează și trecutul și încearcă, prin manipularea acestuia, să controleze prezentul și viitorul nostru. Cei care insistă asupra unei interpretări exclusiv în cheie moscovită a datei de 9 mai încearcă să falsifice nu doar ceea ce s-a întâmplat în 1945, ci și tot ceea ce a urmat. La fel cum propaganda rusă încearcă astăzi să justifice războiul de agresiune împotriva Ucrainei prin negarea identității unui popor și prin recurs abuziv la istorie. Reconcilierea nu poate fi construită pe ambiguitate morală și istorică. Nu putem amesteca adevărul cu minciuna, nu putem pune semnul egalității între victime și agresori. Reconcilierea autentică se construiește pe veridicitate, pe recunoașterea suferinței, pe luciditate față de trecut și pe transformarea memoriei într-un avertisment pentru viitor.”
Totodată, președinta a evidențiat rolul educației în apărarea democrației și în transmiterea memoriei istorice către noile generații, subliniind că adevărul despre trecut este esențial pentru reziliența societății.
La eveniment a fost prezentă și ambasadoarea Uniunii Europene, Iwona Piorko.„Ziua Europei nu este doar o celebrare simbolică. Ea este expresia unei alegeri fundamentale făcute de statele europene după două războaie devastatoare: alegerea păcii, a unității și a libertății. Este rezultatul unei lecții istorice dure, din care Europa a înțeles că doar cooperarea și solidaritatea pot preveni repetarea tragediilor trecutului.”
Ea a reiterat că Ziua Europei nu este doar despre trecut, ci mai ales despre responsabilitatea pentru viitor:
„Republica Moldova a ales un parcurs european — un viitor ancorat în pace, oportunități și libertăți democratice, ca parte a Uniunii Europene. Haideți să folosim această zi nu doar pentru comemorare, ci și pentru reafirmarea principiilor care ne definesc. Să onorăm memoria fără a permite manipularea ei. Să respingem propaganda, fără a renunța la dialog. Și să continuăm, împreună, construcția unui viitor european pentru țara noastră.”
La eveniment au ținut discursuri și ambasadorii României și Ucrainei.
Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană” aduce în prim-plan o reflecție asupra memoriei, adevărului istoric, reconcilierii și apartenenței Republicii Moldova la spațiul valorilor europene.
Elevii din colegii și centre de excelență susțin examenul de calificare în baza testelor unice
Magistrații urmează să pronunțe sentința în privința foștilor membri ai Comitetului de Creditare al BC „Banca de Economii” SA
Ziua Suveranității: 36 de ani de la actul care a deschis drumul Republicii Moldova spre Independență
Agenda evenimentelor, marți, 23 iunie
METEO // Temperaturi de până la 35 de grade pe 23 iunie
Experiența României în accesarea fondurilor UE, prezentate autorităților din Republica Moldova
Rezerviștii Forțelor Armate vor participa la antrenamente de instruire
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare
Acces la tehnologii moderne pentru elevii din Bălți: Liceul „Vladimir Maiakovski” a fost dotat cu echipamente digitale
Un nou candidat la Colegiul Disciplinar al CSM va fi supus evaluării externe
Temperaturi de până la +35°C. Meteorologii au emis Cod galben de caniculă
Experți și reprezentanți ai autorităților din Moldova au studiat modele europene de gestionare participativă a ariilor protejate, în timpul unei vizite în Delta Dunării
FOTO // Incendiu într-un bloc din capitală. Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale
Cauza Ozdil revine pe masa magistraților. Dosarul fostului director al SIS, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale
Incendiul de pe strada Melestiu din Chișinău. Pompierii investighează două posibile cauze ale izbucnirii focului
Un ofițer FSB, reținut pentru culegerea neautorizată a informațiilor ce vizează regiunea din stânga Nistrului
Purtătoarea de cuvânt a Guvernului, despre modificările care vizează pensiile pentru militari: „Scopul reformei este să asigure un sistem de pensii echitabil și sustenabil”
Accident grav la Sângerei. Doi polițiști de patrulare, transportați în stare gravă la spital după ce au fost loviți de un automobil
INTERVIU MOLDPRES // Constantin Rusnac, prim-prorector al Academiei „Ștefan cel Mare”: „Formăm profesioniști care servesc legea, cetățeanul și țara”
Performanța elevilor olimpici la Limba română și Istoria românilor, premiată la Chișinău
APP a dispus efectuarea unui control la MoldATSA privind respectarea cadrului normativ aplicabil în procesul de salarizare
Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”
Rezultatele examenelor de bacalaureat și de absolvire a gimnaziului vor fi anunțate pe 25 iunie
VIDEO // Șase primării din Hâncești au decis să se unească: Guvernul va oferi un stimulent de 41 de milioane de lei pentru dezvoltare
BIRD va finanța studiile pentru o nouă centrală de cogenerare la Chișinău
Cronica ARHIVELOR // Declarația de Suveranitate: documentul care a deschis drumul independenței Republicii Moldova
Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu grindină și vijelii
Spectacolul documentar „1946”, dedicat memoriei victimelor foametei, prezentat în PMAN
Noi oportunități de finanțare pentru fermieri: a intrat în vigoare Programul Strategic al Politicii Agricole 2026 – 2030
Reguli noi privind taxa pentru salubrizare: explicațiile Serviciului Fiscal


