ro

 

Societate
21 Iulie, 2026 / 06:42
/ Acum 14 ore

Peste 210 mii de euro pentru IMM-uri și patru investiții majore au impulsionat dezvoltarea economică în nordul țării

Investițiile în infrastructura de sprijin a afacerilor au contribuit la dezvoltarea mediului antreprenorial din Regiunea de Dezvoltare Nord, însă autoritățile consideră că viitoarele proiecte trebuie să pună un accent mai mare pe sustenabilitate și valorificarea economică a investițiilor. Concluzia a fost formulată în cadrul ședinței Grupului de lucru regional în domeniul infrastructurii de sprijin a afacerilor, organizată de Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Nord, transmite MOLDPRES.

Evenimentul a reunit reprezentanți ai autorităților centrale și locale, ai mediului de afaceri, organizațiilor neguvernamentale și grupurilor de acțiune locală, care au evaluat rezultatele Programului regional sectorial privind infrastructura de sprijin a afacerilor, implementat în perioada 2017–2022, și au trasat direcțiile de acțiune pentru noul program aferent anilor 2027–2030.

Evaluarea arată că, în cei cinci ani de implementare, programul a generat rezultate importante pentru dezvoltarea economică a regiunii. Au fost realizate patru proiecte investiționale majore, iar 54 de întreprinderi mici și mijlocii au beneficiat de granturi în valoare totală de peste 210 mii de euro.

Totodată, au fost organizate peste 150 de sesiuni de instruire pentru antreprenori, au fost facilitate cinci asociații de business, a fost creat Centrul de informare și consiliere în afaceri, iar pentru Regiunea de Dezvoltare Nord au fost identificate trei domenii de specializare inteligentă, menite să orienteze investițiile către sectoarele cu cel mai mare potențial de creștere, potrivit ADR Nord.

Directorul ADR Nord, Maria Prisacari, a subliniat că infrastructura reprezintă doar o parte a ecuației dezvoltării economice.

„Proiectele de infrastructură pot contribui la dezvoltarea durabilă a regiunii doar dacă sunt sustenabile și valorificate eficient. Succesul investițiilor depinde de colaborarea dintre autorități, mediul de afaceri și ceilalți actori implicați”, a declarat aceasta.

La rândul lor, reprezentanții Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale și ai Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării au evidențiat necesitatea alinierii programelor regionale la prioritățile naționale și la obiectivele procesului de integrare europeană, astfel încât investițiile să contribuie la consolidarea competitivității economice.

Participanții au remarcat că, pe lângă dezvoltarea infrastructurii, programul a sprijinit promovarea potențialului investițional al regiunii prin organizarea Zilelor Regiunii de Dezvoltare Nord, promovarea portofoliilor investiționale și dezvoltarea platformei „Invest in North Moldova”.

În cadrul ședinței s-a subliniat că viitorul Program regional sectorial pentru perioada 2027–2030 va pune accent pe administrarea eficientă a investițiilor după finalizarea proiectelor, astfel încât acestea să genereze efecte economice pe termen lung și să stimuleze dezvoltarea mediului de afaceri.

Bălți

 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Peste 500 de tineri absolvenți de la pedagogie au depus dosarele pentru a activa în instituțiile de învățământ din țară

/ Acum 20 ore

Peste 4 000 de șoferi au comis încălcări în traficul rutier în zilele de odihnă

/ Acum 21 ore

Ploile și vântul puternic au făcut ravagii în mai multe raioane. IGSU a efectuat în ultimele ore 20 de intervenții

/ Acum 22 ore

Agenda evenimentelor, luni, 20 iulie

/ Acum 1 zi

Meteorologii avertizează asupra riscului de inundații locale din cauza ploilor torențiale

/ Acum 1 zi

Cod galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova. Sunt prognozate ploi, grindină și vijelii

/ Acum 1 zi

Incendiu într-un atelier de restaurare a ușilor din Chișinău. Un muncitor a fost transportat la spital

/ Acum 1 zi

Trei distincții pentru Republica Moldova la Olimpiada Internațională de Biologie

/ Acum 1 zi

Un militar în termen a ajuns în stare gravă la spital după un accident cu motocicleta în raionul Hâncești

/ Acum 1 zi

Elevi din Republica Moldova au cucerit patru medalii la Olimpiada Internațională de Chimie

/ Acum 1 zi

Traficul pe mai multe străzi din capitală va fi restricționat pe durata vizitei președintei Indiei

/ Acum 2 zile

VIDEO // Gheorghe Hajder: „Sistemul de rezervă pentru alimentarea cu apă a Chișinăului este într-o stare degradată”

/ Acum 2 zile

SATUL EUROPEAN // Popeasca, transformată prin investiții de peste 15 milioane de lei. Patru proiecte de infrastructură au fost finalizate în ultimii ani

/ Acum 2 zile

Un tânăr de 29 de ani a decedat după ce mașina s-a răsturnat în raionul Hâncești