ro

 

Societate
21 Mai, 2026 / 05:42
/ 25 Iulie, 2025

Ministrul Dan Perciun explică cum va fi acordat ajutorul de 1000 de lei pentru elevii din clasele primare și gimnaziale

Aproximativ 297.000 de copii din clasele I–IX vor primi câte 1.000 de lei pentru a se pregăti de noul an școlar. Potrivit ministrului Educației și Cercetării, Dan Perciun, de acest sprijin vor beneficia inclusiv elevii care se înscriu în clasa I, precum și cei care trec acum în clasa a IX-a, relatează MOLDPRES.

Potrivit hotărârii de Guvern, achitarea suportului financiar unic se va realiza începând cu 4 septembrie 2025, iar termenul-limită pentru ridicarea banilor este 26 decembrie 2025. 

„Ajutorul financiar va fi acordat fără a fi necesară depunerea unei cereri pentru majoritatea beneficiarilor. Estimările arată că 97% dintre părinți vor primi automat banii, fără formalități suplimentare, datorită datelor existente în sistemul informațional. Plățile vor fi realizate de Casa Națională de Asigurări Sociale, care va identifica părinții eligibili și va transfera suma mamei, acolo unde este posibil, direct pe card. Pentru familiile care nu dețin un card bancar, banii vor putea fi ridicați și prin intermediul oficiilor poștale. Urmează să oferim mai multe detalii despre cum poate fi făcut transferul pe card în așa fel încât să fie cât mai comod pentru familii”, a precizat ministrul Dan Perciun.

În unele cazuri speciale – cum ar fi absența datelor în sistem sau situațiile în care copiii provin din familii de refugiați fără IDNP – părinții vor trebui să depună o cerere la casa teritorială de asigurări sociale pentru a beneficia de suportul financiar.

Sprijinul se adresează aproximativ 100.000 de familii, reprezentând un efort guvernamental de susținere a educației și a accesului echitabil la rechizite și materiale școlare pentru elevii din învățământul gimnazial.

Hotărârea de Guvern care prevede acordarea ajutorului în valoare de o mie de lei fiecărui copil din clasele a I-a – a IX-a la început de an școlar a fost publicată astăzi în Monitorul Oficial și a intrat în vigoare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 17 ore

FOTO // Militarii Armatei Naționale au participat la exercițiul „Mărășești-2026”

/ Acum 18 ore

O casă din sectorul Botanica al capitalei, cuprinsă de flăcări. Patru echipaje de pompieri au intervenit la lichidarea incendiului

/ Acum 18 ore

Copiii cu dizabilități vor beneficia de un sprijin anual de 3000 de lei

/ Acum 18 ore

Comisia de Evaluare a Judecătorilor organizează o nouă rundă de audieri

/ Acum 19 ore

O judecătoare, recunoscută vinovată de pronunțarea unei încheieri contrare legii

/ Acum 19 ore

Cetățenii Republicii Moldova care au muncit în Slovacia vor beneficia de prestații sociale

/ Acum 19 ore

Un bărbat a fost amendat cu 30 000 de lei, după ce a rupt un proces-verbal întocmit de ofițerul de urmărire penală

/ Acum 20 ore

Președinta Maia Sandu, vizită în Regatul Țărilor de Jos: întrevederi cu premierul Rob Jetten și ministrul de externe Tom Berendsen

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, miercuri, 20 mai

/ Acum 1 zi

MEC: numărul funcțiilor didactice vacante în școli este în scădere în ultimii ani

/ Acum 1 zi

Ploi de scurtă durată și maxime de până la +23 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 1 zi

FOTO // Condiții mai bune pentru vârstnicii din Nisporeni: centrul social din oraș a fost eficientizat energetic

/ Acum 1 zi

FOTO // Principele Radu al României, în vizită la una dintre cele mai renumite vinării din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în scădere cu 15 la sută în ultima săptămână