ro

 

Societate
21 Iulie, 2026 / 08:00
/ 17 Februarie, 2025

Peste 30 de proiecte au fost implementate prin Programul activităților de reintegrare a țării pentru anul 2024

Peste 30 de proiecte au fost implementate prin Programul activităților de reintegrare a țării pentru anul 2024. Autoritățile publice centrale și locale au beneficiat de alocații bugetare în valoare de 15 milioane de lei pentru a implementa inițiativele cu impact sectorial pentru populația din perimetrul Zonei de Securitate, informează MOLDPRES.

La fel, Consiliul raional Dubăsari a primit 4,6 mil de lei pentru a compensa parțial unele cheltuieli suportate de proprietarii de terenuri agricole, amplasate după traseul Rîbniţa-Tiraspol, ca urmare a impunerii de către Tiraspol a plăților ilegale la transportarea recoltei sau a materialului semincer prin posturile neautorizate de control din Zona de Securitate.

Beneficiarii Programului au avut obligația de a realiza activitățile stabilite, conform destinației și până la finele anului. După încheierea anului bugetar, aceștia au avut sarcina de a prezenta în adresa Cancelariei de Stat rapoarte anuale privind utilizarea mijloacelor alocate.

În urma examinării rapoartelor prezentate de către autoritățile beneficiare s-a constatat că toate proiectele aprobate au fost finalizate, cu valorificarea sumei de 16,73 mil de lei din totalul de 19,6 mil de lei alocați. Totodată, suma neutilizată de 2,87 mil de lei a fost virată pe contul bugetului de stat.

În total, în perioada anilor 2011–2024, prin intermediul programului au fost finanțate 581 de proiecte în valoare de peste 194 mil de lei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Absolvenții de gimnaziu care au susținut examenele în sesiunea suplimentară și-au aflat notele obținute

/ Acum 21 ore

Peste 500 de tineri absolvenți de la pedagogie au depus dosarele pentru a activa în instituțiile de învățământ din țară

/ Acum 22 ore

Peste 4 000 de șoferi au comis încălcări în traficul rutier în zilele de odihnă

/ Acum 22 ore

Ploile și vântul puternic au făcut ravagii în mai multe raioane. IGSU a efectuat în ultimele ore 20 de intervenții

/ Acum 23 ore

Agenda evenimentelor, luni, 20 iulie

/ Acum 1 zi

Meteorologii avertizează asupra riscului de inundații locale din cauza ploilor torențiale

/ Acum 1 zi

Cod galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova. Sunt prognozate ploi, grindină și vijelii

/ Acum 1 zi

Incendiu într-un atelier de restaurare a ușilor din Chișinău. Un muncitor a fost transportat la spital

/ Acum 1 zi

Trei distincții pentru Republica Moldova la Olimpiada Internațională de Biologie

/ Acum 1 zi

Un militar în termen a ajuns în stare gravă la spital după un accident cu motocicleta în raionul Hâncești

/ Acum 1 zi

Elevi din Republica Moldova au cucerit patru medalii la Olimpiada Internațională de Chimie

/ Acum 2 zile

Traficul pe mai multe străzi din capitală va fi restricționat pe durata vizitei președintei Indiei

/ Acum 2 zile

VIDEO // Gheorghe Hajder: „Sistemul de rezervă pentru alimentarea cu apă a Chișinăului este într-o stare degradată”

/ Acum 2 zile

SATUL EUROPEAN // Popeasca, transformată prin investiții de peste 15 milioane de lei. Patru proiecte de infrastructură au fost finalizate în ultimii ani