Peste 350 de copii au plecat de acasă sau din plasament în primele luni ale anului
Peste 350 de copii au plecat de la domiciliu sau din formele de plasament în perioada ianuarie – aprilie curent. Aceștia au fost implicați în 653 de cazuri de plecare voluntară, fiind identificați și reîntorși în familii sau centrele de plasament, comunică MOLDPRES.
Potrivit Inspectoratului General al Poliției (IGP), unii minori părăsesc în mod repetat domiciliul sau instituțiile de plasament, iar în anumite situații aceștia manifestă reticență în a reveni în mediul de unde au plecat.
„În colaborare cu instituțiile abilitate, poliția analizează cauzele acestor comportamente și dezvoltă constant mecanisme eficiente de prevenire și intervenție. Astfel, acțiunile oamenilor legii sunt orientate spre protejarea minorilor, prevenirea situațiilor de risc și intervenția promptă atunci când viața sau integritatea acestora este pusă în pericol”, a comunicat IGP.
Anul trecut, au fost înregistrate 2 024 de cazuri de plecare voluntară, cu implicarea a 870 de copii, dintre care 656 reprezintă cazuri unice de abandon, iar 214 copii au fost implicați în două sau mai multe plecări. Toți copiii au fost identificați și reîntorși în siguranță autorităților competente.
DOC // Consolidarea securității și cooperarea cu UE. Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2024–2034, publicat în Monitorul Oficial
Călătorii aflați în așteptare în postul Palanca-Maiaki-Udobnoe primesc apă din partea funcționarilor vamali și a polițiștilor de frontieră
Captări ilegale de apă din Nistru, depistate de inspectorii de mediu
Cod galben și portocaliu de caniculă în centrul și sudul țării. Maximele termice vor ajunge până la 37°C
CNAM a informat cetățenii din diasporă despre drepturile și beneficiile asigurării medicale
FOTO // Peste 230 de militari în termen au depus jurământul militar în garnizoana Chișinău
Ploi puternice, cu grindină și vijelie. Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică
DOC // Natalia Mămăligă a fost numită în funcția de judecător la Curtea de Apel Centru
FOTO // Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu participanții taberei DOR: „Legătura lor cu țara noastră rămâne puternică”
Un minor, condamnat la patru ani de închisoare pentru distribuirea drogurilor în raionul Edineț
VIDEO // Jaf săvârșit în capitală. Un tânăr și doi complici, cercetați penal
Poliția îndeamnă șoferii să respecte regulile de circulație în contextul intensificării traficului din perioada concediilor
USM a lansat prima ediție online a Universității de Vârsta a Treia
Două escrocherii au provocat pagube de 195.000 de lei. Alte 83 de tentative au fost dejucate
Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să readucem optimismul oamenilor și încrederea că Republica Moldova merge în direcția corectă”
ARMENPRESS // Pashinyan: Referendumul privind aderarea Armeniei la UE nu este posibil în această etapă
VIDEO // Peste 450 de primării au decis amalgamarea voluntară și vor beneficia de fonduri pentru investiții. Igor Grosu: „Este important să depășim blocajele și să dăm o șansă localităților să se dezvolte”
Elevii moldoveni au cucerit trei medalii la Olimpiada Internațională de Inteligență Artificială
Un specialist din diaspora își propune să revină în Republica Moldova pentru a contribui la dezvoltarea registrului naval național
Vicepremierul Mihai Popșoi, la Forumul Diasporei: „Fiecare dintre voi este un ambasador al țării noastre și contribuie la promovarea imaginii Republicii Moldova”
Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să îmbunătățim viața oamenilor și să repornim motoarele economiei”
Turcia, Arabia Saudită și Pakistan au semnat un acord de apărare colectivă
Necesarul de energie pentru ziua de vineri, acoperit integral: Energocom a rezervat volumele
GALERIE FOTO // Diaspora, acasă: Imagini de la cea mai mare reuniune a moldovenilor de peste hotare
Meteorologii au emis Cod galben de pericol de incendiu în întreaga țară până pe 14 august
Consolidarea parteneriatului moldo-suedez, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadoarea Suediei, Petra Lärke
Un bărbat a fost reținut într-un dosar de corupție. Ar fi facilitat transferul a 60.000 de dolari prin portofele electronice
Mesajul premierului pentru cetățenii din diaspora: „Vă încurajez să contribuiți la dezvoltarea Republicii Moldova”
Noi cazuri de fraude telefonice și online. O femeie din Chișinău a transmis escrocilor 990 000 de lei
Circa un miliard de lei, transferat de BNM la bugetul de stat