ro

 

Societate
30 Martie, 2026 / 09:14
/ 29 Aprilie, 2025

Poliția Republicii Moldova va fi reorganizată

Poliția din Republica Moldova urmează să fie reorganizată într-un nou format administrativ, prin crearea a trei direcții regionale de poliție – Nord, Centru și Sud – și a două direcții teritoriale: una pentru municipiul Chișinău și alta pentru UTA Găgăuzia, comunică MOLDPRES.

Un proiect de lege în acest sens a fost examinat astăzi de Comisia securitate națională, apărare și ordine publică.

Potrivit autorilor, obiectivul principal al reformei este reducerea cheltuielilor administrative, optimizarea gestionării funcționale și creșterea calității serviciilor oferite cetățenilor. Una dintre măsurile-cheie prevede reducerea timpului de reacție al patrulelor cu cel puțin 15 minute, datorită implementării principiului „cea mai apropiată patrulă”, indiferent de sectorul sau raionul în care are loc incidentul.

Proiectul mai stipulează o delimitare clară a atribuțiilor între Poliție și Inspectoratul General de Carabinieri (IGC). În timp ce polițiștii vor fi responsabili de menținerea ordinii și securității publice, carabinierii vor acționa la solicitare pentru asigurarea și restabilirea acesteia.

Inițiativa legislativă a fost elaborată de Ministerul Afacerilor Interne.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Flux sporit de călători în ajunul sărbătorilor pascale. Șeful Serviciului Vamal, Radu Vrabie, anunță măsuri pentru fluidizarea traficului

/ Acum 1 zi

Republica Moldova trece la ora de vară: Acele ceasornicului vor fi date înainte

/ Acum 1 zi

Elevi din întreaga țară participă la Olimpiada Republicană de Fizică

/ Acum 2 zile

Defecțiune la o țeavă de apeduct de pe strada Albișoara din capitală. Furnizarea apei a fost sistată

/ Acum 2 zile

Produse autohtone, expuse în weekend la târguri organizate în sectoarele capitalei

/ Acum 2 zile

FOTO // Formare profesională în urologie. Medicii rezidenți ai USMF „Nicolae Testemițanu” au participat la un program european de studii

/ Acum 2 zile

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă precipitații și cer noros

/ Acum 2 zile

Consiliile Elevilor din învățământul profesional tehnic pot beneficia de sprijin financiar pentru realizarea proiectelor de consolidare a comunităților școlare

/ Acum 2 zile

În Republica Moldova a fost instituită Ziua Judecătorului

/ Acum 2 zile

Peste 176 de mii de persoane au beneficiat în luna februarie de medicamente și dispozitive medicale compensate

/ Acum 2 zile

Sentință de achitare într-un dosar complex de abuz în serviciu, atacată de Procuratura Anticorupție

/ Acum 2 zile

Mitropolitul Basarabiei, Petru: „Actul Unirii din 1918 a fost posibil datorită credinței, conștiinței naționale și unității spirituale”

/ Acum 2 zile

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a avut o întrevedere cu omologul său slovac, Robert Kaliňák. Securitatea regională și sporirea rezilienței naționale, pe agendă

/ Acum 2 zile

CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite de prestatori în luna februarie