BUGET PLUS // Premierul Dorin Recean: „Suntem aproape de oameni. Oferim un ajutor de Paște tuturor familiilor care au copii mici și celor care au la întreținere persoane cu dizabilități”
Peste 230 mii de persoane vor primi un ajutor de Paște, în valoare totală de 470 milioane de lei. Premierul Dorin Recean a afirmat astăzi că acest ajutor este posibil doar datorită pachetului financiar oferit de Uniunea Europeană, transmite MOLDPRES.
„Suntem aproape de oameni. Oferim tuturor familiilor cu copii mici și familiilor care au la întreținere persoane cu dizabilități, inclusiv pentru cei din diasporă, un ajutor de Paște. Este în contextul faptului că am trecut de o iarnă destul de dificilă. Astfel, toți copii până la 5 ani, de aici, de acasă, dar și din diasporă, vor primi un ajutor de Paști de 1500 de lei. Totodată, copiii cu dizabilități și adulții cu dizabilități severe vor primi un ajutor de Paști de 5 mii de lei. Asta înseamnă aproximativ 230 de mii de beneficiari ai acestui ajutor de Paști. Acest lucru a fost posibil datorită ajutorului și finanțării gratuite din partea Uniunii Europene. Este important să menționăm acest lucru ca să înțelegem cine sunt prietenii adevărați și de unde vine bunăstarea”, a declarat Dorin Recean.
Premierul a solicitat ministrului Alexei Buzu ca transferul ajutorului să fie efectuat cât de curând posibil.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, au anunțat în dimineața zilei de astăzi un ajutor de Paști pentru circa 230 mii de familii. Câte 1500 de lei vor primi familiile cu copii până la cinci ani, inclusiv cele din diasporă, iar copiii cu dizabilități și persoanele cu dizabilități severe vor ridica câte 5000 de lei. Banii vor fi direcționați beneficiarilor pe card sau vor putea fi ridicați de la poștă , începând cu data de 2 mai.
Ajutorul de Paști a fost prevăzut în proiectul „Bugetul +Plus”, care include resurse financiare în valoare totală de 8 mlrd de lei, fiind cel mai mare pachet financiar alocat vreodată de Guvernul Republicii Moldova pentru investiții și creștere economică.
Cercetătorii au stabilit momentul precis în care meditația începe să reducă stresul și anxietatea
FOTO // Competiție de idei pentru protejarea mediului susținută de PNUD în 11 localități din Republica Moldova
Activitatea Aeroportului Internațional Eugen Doga a fost reluată după o alertă de securitate falsă
VIDEO // Ministrul Mediului anunță o diminuare a poluantului pe Nistru, în amonte de barajele instalate în raionul Dondușeni
Activitatea aeroportului din Chișinău este temporar suspendată în urma unei alerte de securitate
FOTO // PNUD și Guvernul Austriei sprijină consolidarea capacităților de gestionare a barajelor în patru raioane din Moldova
Atenţie! Trafic intens la punctul de trecere Sculeni, pe sensul de ieșire din Republica Moldova
Un polițist de frontieră din cadrul Sectorului Leova și-a pierdut viața în urma unui accident rutier
FOTO // În Republica Moldova a fost lansat primul serial socio-educativ pentru adolescenți și părinți, „Generația ALPHA”
VIDEO // ADR Centru Moldova își consolidează capacitățile instituționale printr-un parteneriat strategic cu specialiști din România și Italia
Investiții europene de 860 mii de euro pentru modernizarea infrastructurii și a serviciilor de salubrizare în raionul Leova
Patru operatori de apă și canalizare din Moldova primesc asistență pentru reducerea pierderilor de apă în rețele
ANSA a organizat sesiuni de instruire pentru consolidarea controlului asupra produselor de origine animală
FOTO // Republica Moldova își extinde prezența în China prin viitoare acorduri de colaborare la nivel de administrație locală
Misiunea Artemis 2 va survola astăzi Luna
Serviciul Vamal a încasat peste 888 de milioane de lei în ultima săptămână
Leul moldovenesc începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar
Trei persoane, inclusiv un copil, au murit în urma unui atac nocturn asupra Odesei
OPEC+ va majora producția de petrol pentru a stabiliza piața globală
Agenda evenimentelor, luni, 6 aprilie
Donald Trump către Iran: „Deschideţi naibii Strâmtoarea, ticăloşi nebuni, sau veţi trăi în iad! O să vedeți voi!”
Escaladare verbală între Washington și Teheran pe tema Strâmtorii Ormuz
Kievul se pregătește pentru vizita unei delegații americane în dosarul războiului cu Rusia
Tensiuni SUA–Iran: noi amenințări privind Strâmtoarea Ormuz
FOTO // Două fântâni istorice din ariile protejate ale Republicii Moldova au fost restaurate
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Paștele în Moldova - între spiritualitate, natură și autentic rural
Paștele catolic, marcat de restricții și tensiuni în Ierusalim
VIDEO // Ambasadoarea UE în Moldova, Iwona Piórko s-a întâlnit cu supraviețuitorii regimurilor represive la Centrul „Memoria”
Papa Leon al XIV-lea face apel la pace în mesajul de Paște „Urbi et Orbi”
Echipajul Artemis 2 a ajuns la două treimi din drumul spre Lună