ro

 

Societate
19 Ianuarie, 2026 / 08:44
/ 28 Aprilie, 2025

Președinta Maia Sandu de Paștele Blajinilor: „Gândurile noastre se întorc spre cei dragi care nu mai sunt printre noi, dar rămân în inimile noastre”

De Paștele Blajinilor, gândurile noastre se întorc spre cei dragi care nu mai sunt printre noi, dar rămân veșnic în inimile noastre. Mesajul a fost transmis astăzi de președinta Maia Sandu, în ziua când creștinii ortodocși sărbătoresc Paștele Blajinilor și îi pomenesc pe cei răposați, informează MOLDPRES.

Șefa statului a menționat că această sărbătoare este o alinare pentru familii. 

„În aceste zile, familiile se adună pentru a comemora, a împărtăși amintiri și a întări legăturile care ne țin împreună. Să ne fie aceste momente o alinare pentru suflet și o punte între trecut și prezent”, a afirmat Maia Sandu.

Tradițional, Paștele Blajinilor se sărbătorește peste o săptămână de la Învierea Domnului, Paștele propriu-zis. În localitățile rurale mai mari și în orașele în care sunt mai multe cimitire, sărbătoarea are loc timp de mai multe zile, începând de sâmbătă și până în ziua de luni.

De Paștele Blajinilor, credincioșii vizitează mormintele celor apropiați, le aduc în ordine, preoții oficiază slujbe de pomenire, după care rudele oferă pomeni de sufletul morților.

Oamenii obișnuiesc să dea de pomana ouă roșii, cozonac şi pască celor nevoiași, dar și să pună flori pe morminte. Fiecare femeie aduce cu ea un prosop, strâns la un capăt și legat cu o lumânare. Prosopul este oferit preotului care citește pomelnicele. Tot în această zi, nu se pomenesc doar morții cunoscuți, ci tot neamul strămoșilor comuni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Dronă de mari dimensiuni găsită pe malul unui iaz din Telenești. Poliția a izolat zona

/ Acum 1 zi

Lecții anti-drog în școli: Peste 43.000 de elevi instruiți în prevenirea consumului de droguri

/ Acum 1 zi

Condiții mai bune pentru pacienți și personal medical în satul Bursuc după renovarea oficiului medical

/ Acum 1 zi

Drumurile naționale sunt practicabile. Peste 20 de tone de sare tehnică au fost împrăștiate pe parcursul nopții

/ Acum 2 zile

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor adresate familiilor cu copii

/ Acum 2 zile

Trenul de pe ruta Kiev – București înregistrează întârzieri din cauza avarierii rețelelor electrice de pe teritoriul Ucrainei

/ Acum 2 zile

Vreme fără precipitații și minime de până la -18°C, prognozate de meteorologi pentru zilele de odihnă

/ Acum 2 zile

Constatări CCSCD: Rețelele de conturi inautentice pe platformele social media, mobilizate după alegeri pentru creșterea tensiunilor sociale

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministrul Sănătății al României, Alexandru Florin Rogobete, la Chișinău: „Prin colaborare vom putea întări sistemele de sănătate din cele două state. Împreună suntem mai puternici”

/ Acum 2 zile

Doi cetățeni străini, un curier și un colector de bani, reținuți pentru escrocherie

/ Acum 2 zile

Trafic intens la postul Costești, pe sensul de ieșire din țară

/ Acum 2 zile

USMF „Nicolae Testemițanu” se menține pe poziția de lider național în clasamentul MosIUR 2025

/ Acum 2 zile

Avertizare înainte de Bobotează: Poliția de Frontieră atenționează că scăldatul în râurile Prut și Nistru este interzis

/ Acum 2 zile

VIDEO // Percheziții la Chișinău într-un dosar de contrabandă cu mașini. Peste 100 de vehicule ridicate