ro

 

Societate
01 Aprilie, 2026 / 12:07
/ 30 Aprilie, 2025

Procedura de accedere în profesia de expert judiciar va fi simplificată

Procedura de accedere în profesia de expert judiciar va fi simplificată, potrivit unui proiect de lege votat astăzi de Parlament în prima lectură. Inițiativa urmărește creșterea numărului de experți judiciari și, implicit, reducerea termenelor de efectuare a expertizelor judiciare, transmite MOLDPRES.

Proiectul a fost elaborat de Ministerul Justiției, care a argumentat necesitatea modificărilor prin faptul că în ultimii ani sistemul judiciar din Republica Moldova se confruntă cu întârzieri în soluționarea cauzelor penale generate inclusiv de durata îndelungată a efectuării expertizelor judiciare și de numărul redus de experți calificați.

Respectiv, autorii propun descentralizarea modului de formare a comisiilor de calificare a experților judiciari. Astfel, în fiecare instituție publică de expertiză judiciară vor fi create comisii de calificare a experților judiciari. Potrivit autorilor, acest lucru va reduce din formalitățile nejustificate și procedurile birocratice. În rezultat, fiecare candidat va putea selecta una dintre instituțiile publice de expertiză judiciară și va fi admis după depunerea actelor necesare și achitarea unei taxe obligatorii de 1 000 de lei.

Inițiativa mai vizează optimizarea termenilor de efectuare a expertizei judiciare, cerințele privind valabilitatea rapoartelor de expertiză, procesul de întocmire și arhivare a rapoartelor etc.

Proiectul de lege urmează a fi examinat de Parlament și în lectura a doua.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Peste 1800 de hectare de pădure vor fi plantate în 15 raioane de-a lungul fluviului Nistru, printr-un program susținut de Banca Mondială

/ Acum 19 ore

VIDEO // Schimbări în sesiunea de examene 2026: evaluările de clasa a IX-a vor fi organizate în centre raionale

/ Acum 21 ore

Prejudiciu de peste 60 de mii de lei, cauzat mediului după defrișări ilicite în raionul Drochia

/ Acum 21 ore

FOTO // Managementul frontierei moldo-române în contextul riscurilor generate de conflictul din Ucraina, discutat de autoritățile vamale și de frontieră din R. Moldova și România

/ Acum 22 ore

VIDEO // ANSA a nimicit peste 1600 de kilograme de înghețată de import contaminată cu bacterii periculoase

/ Acum 22 ore

Un procuror a fost sancționat pentru tergiversarea unei cereri internaționale într-un dosar de trafic de persoane

/ Acum 22 ore

O magistrată a picat evaluarea externă

/ Acum 23 ore

Peste 900 000 de beneficiari unici, ceea ce reprezintă 38% din populație, au beneficiat de medicamente compensate în baza eRețeta

/ Acum 1 zi

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

MAE: Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv rămâne închis până pe 16 aprilie. Cetățenii sunt îndemnați să amâne călătoriile

/ Acum 1 zi

Candidata la funcția de judecător al CSJ, Ana Cucerescu, propusă pentru promovarea evaluării externe

/ Acum 1 zi

Două persoane din raionul Drochia au fost condamnate pentru corupere electorală

/ Acum 1 zi

Încă o dronă de tip Shahed, depistată în timp ce survola neautorizat spațiul aerian național, pe segmentul transnistrean

/ Acum 1 zi

Program național anti-bullying în școli. Zeci de instituții vor aplica măsuri noi de protecție a elevilor