R. Moldova accelerează lupta împotriva corupţiei și reforma justiţiei: declarațiile premierului Alexandru Munteanu
Consolidarea statului de drept prin reforme profunde în justiție și lupta împotriva corupției, dar și crearea unui climat investițional atractiv sunt printre cele mai importante priorități ale Executivului. Declarațiile au fost făcute de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul unei emisiuni din această seară, de la postul public de televiziune, transmite MOLDPRES.
Potrivit premierului, reforma justiției, și în special procesul de vetting al magistraților, reprezintă nucleul schimbărilor necesare pentru a asigura transparență și echitate în sistemul judiciar.
„Vetting-ul ar trebui să fie finalizat până la sfârșitul anului 2026. Este un proces amplu – nu poți curăța totul dintr-o dată, dar fiecare etapă apropie sistemul de starea exemplară pe care ne-o dorim”, a explicat Munteanu.
Premierul a subliniat că, odată cu stabilizarea economică post-COVID și asigurarea securității energetice, Republica Moldova a creat un mediu favorabil pentru investiții.
„Acum putem să ne mișcăm mai departe. Moldova este open for business, avem oportunități și tineri talentați care vor să rămână acasă, dacă le oferim condițiile potrivite”, a relevat oficialul.
Combaterea corupției și restructurarea procuraturilor specializate
Referindu-se la viitorul Procuraturii Anticorupție și al Procuraturii pentru Combaterea Crimei Organizate, premierul a explicat că guvernul analizează în prezent soluția optimă pentru combaterea corupției mari: fie restructurarea celor două procuraturi, fie crearea unui nou parchet specializat.
„Nu vrem să facem un pas greșit. În următoarele luni vom decide modelul care să asigure o justiție echitabilă pentru toți cetățenii”, a declarat Munteanu.
De asemenea, prim-ministrul a menționat că incertitudinile din jurul acestor structuri nu au influențat deciziile Fondului Monetar Internațional privind ultima tranșă de finanțare.
„Republica Moldova are suficienți bani. Fondul Monetar vine în situații de criză sau pentru certificarea stării macroeconomice. În cazul nostru, raportul FMI a confirmat că datoria publică este gestionabilă, iar deficitul bugetar este acoperit prin investiții capitale”, a precizat Alexandru Munteanu.
Legătura între reforma justiției și mediul investițional
Şeful Cabinetului de miniştri a atras atenția asupra legăturii directe dintre un sistem judiciar transparent și atragerea de investiții.
„Am investit în Republica Moldova între 1997 și 2011, dar am observat că statul capturat împiedica funcționarea normală a afacerilor. Acum, cu schimbările realizate în ultimii patru ani, cu stabilizarea economică și crearea unui cadru legislativ corect, putem atrage investitori și dezvolta economia”, a estimat şeful Guvernului.
Premierul a mai adăugat că experiența internațională arată că viteza de dezvoltare economică depinde de reformele instituționale: „Trebuie să accelerăm procesul de creștere economică, astfel încât investițiile și reformele să se reflecte direct în bunăstarea cetățenilor”.
Mesaj pentru cetățeni și investitori
Alexandru Munteanu a subliniat că Guvernul este angajat să transforme Republica Moldova într-o țară cu justiție echitabilă și economie solidă, pregătită să facă față provocărilor regionale, inclusiv proximitatea conflictelor armate.
„Le explicăm investitorilor că aici este sigur, avem oportunități reale și un potențial uriaș pentru dezvoltare”, a conchis premierul.
Ziua Internațională a Familiei marcată sâmbătă printr-un festival la Grădina Botanică din Chișinău
Opt cazuri de febră Q înregistrate în Republica Moldova. ANSP intensifică măsurile de supraveghere
METEO // Ploi cu descărcări electrice, în weekend
Trafic suspendat în centrul Chișinăului. Transportul public va fi redirecționat
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 16 mai
VIDEO // Bazinul USM, la etapa finală a lucrărilor de renovare
Peste 950 de profesori vor evalua examenele naționale din 2026
Moldovenii din diaspora își pot găsi un job în Republica Moldova. Târgul Online de Cariere revine la cea de-a doua ediție
Sisteme publice de irigații din Călinești și Criulenii de Sus vor fi reabilitate în cadrul iDRIP
Absolvenții de liceu, invitați la târguri educaționale la Ungheni și Orhei: universitățile vor prezenta oportunitățile oferite studenților
Școlile vor putea stabili în mod independent data organizării festivității de încheiere a anului de studii
FOTO // Jurnaliști din 90 de țări, inclusiv Moldova, creează o rețea globală de comunicare, în cadrul unui program de la Beijing dedicat interconectării mass-media
În Republica Moldova a fost dat startul vaccinării anti-meningococice pentru sugari
Descinderi în capitală într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani
FOTO // Noaptea Muzeelor la Parlament. Peste 1 600 de vizitatori au descoperit istoria și activitatea instituției legislative
Circa 1 500 de copii vor putea frecventa taberele cu sejur de zi organizate în școlile din capitală
Alegeri locale noi. Peste 10 400 de cetățeni și-au exercitat dreptul la vot până la ora 12:00
Accident grav la Hâncești. Un tânăr de 21 de ani a decedat în urma impactului
Speakerul Igor Grosu, despre evoluția lui Satoshi la Eurovision: „O prestație superbă și o reprezentare demnă a țării noastre”
FOTO // Universitățile din țară și-au expus oferta educațională în cadrul unui nou târg organizat la Orhei
FOTO // Parcul din Călărași, modernizat printr-un proiect de peste 17 milioane de lei
Târg al locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Șefa ANOFM, Raisa Dogaru: „O platformă importantă de dialog între angajatori și angajați”
Cetățenii sunt așteptați la urne pentru a participa la alegerile locale noi și la referendumurile locale
VIDEO // Bulgaria a câștigat Eurovision 2026: DARA a triumfat cu „Bangaranga”. Satoshi a urcat pe locul opt
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj înainte de Eurovision: „Vom demonstra că Moldova are talent, voce și oameni care știu să-și reprezinte țara cu demnitate”
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"
VIDEO // Mesaj de susținere al președintei Maia Sandu înainte de finala Eurovision: „Moldova merită să fie auzită”
Premierul Alexandru Munteanu: „Satoshi duce în finala Eurovision energia, talentul și spiritul unei generații care crede în Republica Moldova și o face auzită în întreaga lume”
FOTO // Lumea familiei prin ochii copiilor. Expoziția „Copil fericit – vis împlinit”, găzduită de Parlament
ADMITERE 2026 // Ziua Ușilor Deschise la Centrul de Excelență în Construcții: Sute de adolescenți au pășit pragul instituției pentru a descoperi profesiile viitorului