ro

 

Societate
17 Iulie, 2026 / 11:33
/ 24 Aprilie, 2025

BUGET PLUS // Radu Marian despre ajutorul de Paște pentru familii: „Este cinic să critici atunci când ajutorul merge către copii și familii”

Deputatul Radu Marian a venit cu explicații despre ajutorul financiar de Paște destinat familiilor cu copii. El a respins criticile reprezentanților opoziției, care susțin că acest gest ar avea un caracter electoral și a reiterat că astfel de ajutoare au fost oferite constant în ultimii ani, indiferent dacă era an electoral sau nu, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, anterior au fost acordate ajutoare similare: în 2022, pensionarii cu pensii sub 5000 lei au primit câte 1500 lei, din același an, se acordă o alocație lunară de 1000 lei pentru fiecare copil sub doi ani. În 2023, cadrele didactice au primit între 3000 și 5000 lei suport unic, iar în 2024, pensionarii au beneficiat de un ajutor unic de 3000 lei.

De asemenea, în sezonul rece, cetățenii au primit lunar între 800 și 1400 lei pentru susținerea cheltuielilor energetice.

„Au sărit ca arși cei din opoziție și foștii guvernanți corupți la știrea că vom acorda un ajutor de Paște de 1500 lei pentru fiecare copil până la 5 ani și 5000 lei pentru fiecare copil cu dizabilități. Cică ar fi o acțiune electorală. Înțeleg că treaba lor e să ne critice orice-ar fi, dar să critici când ajutoarele ajung la copii și familii este cinic”, a declarat Marian.

El a menționat că deputații și autoritățile vor fi în continuare alături de oameni.

„Ei au furat banii și au dat două copeici la oameni. Noi am adus bani din Uniunea Europeană datorită credibilității guvernării, bani cu care putem să ajutăm oamenii și să investim în economie. Recentul pachet de suport pentru copii este posibil datorită unui grant în iarnă oferit de Uniunea Europeană pentru vulnerabilitate energetică, bani pe care i-am putut economisi ca să oferim acest suport. Vom fi alături în continuare de oameni”, a adăugat Marian.

Circa 230 mii de persoane vor primi un ajutor de Paște de la stat. Câte 1500 de lei vor primi familiile care au copii de până la cinci ani, inclusiv cele din diasporă, iar persoanele cu dizabilități vor ridica câte 5000 de lei. Banii vor putea fi ridicați de pe card sau de la poștă, începând cu data de 2 mai.


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Adolescent de 16 ani, reținut după un furt dintr-un salon din Chișinău

/ Acum 21 ore

Psihologii din Republica Moldova vor avea un colegiu profesional și un registru unic

/ Acum 21 ore

FOTO // Salvatorii avertizează agricultorii asupra riscului de incendii în timpul recoltării cerealelor

/ Acum 22 ore

Trei moldoveni au decedat în accidentul din Grecia, iar un copil de șapte ani luptă pentru viață. MAE întreprinde demersuri pentru repatrierea victimelor

/ Acum 23 ore

Poliția: Niciun caz nou de fraudă telefonică în ultimele 24 de ore. Aproape 90 de tentative de escrocherie au fost dejucate

/ Acum 23 ore

Opt localități din centrul țării intră în etapa de proiectare, în urma a noi investiții germane în infrastructura de apă

/ Acum 23 ore

Un tânăr este cercetat pentru corupere activă după ce ar fi oferit 400 de euro unor polițiști. În mașină au fost găsite indicatoare rutiere

/ Acum 1 zi

Peste 25 de mii de cetățeni au solicitat informații prin Serviciul telefonic Info CNAM în primele șase luni ale anului curent

/ Acum 1 zi

Profesori și manageri școlari din Republica Moldova vor prelua bune practici educaționale din România și Estonia

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Trafic intens în punctul de trecere Leușeni, pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Șase persoane au fost depistate la cerșit în trafic: trei foloseau copii pentru a cere bani șoferilor

/ Acum 1 zi

Infrastructura de sanitație din patru școli va fi modernizată: investiții de câte un milion de lei pentru fiecare instituție

/ Acum 1 zi

VIDEO // O familie de moldoveni, aflată în vacanță în Grecia, implicată într-un accident rutier soldat cu victime

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, joi, 16 iulie