
Sfânta Lumină a ajuns în Republica Moldova
Focul Haric, aprins în după-amiaza zilei de astăzi în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, a ajuns în Republica Moldova. Lumina Sfântă a fost adusă de două delegații: cea a Mitropoliei Moldovei și cea a Mitropoliei Basarabiei, transmite MOLDPRES.
Focul Haric a fost împărțit atât preoților care o vor duce spre biserici, cât și tuturor credincioșilor.
Din partea Mitropoliei Moldovei, Lumina Sfântă de la Ierusalim a fost adusă de către Preasfințitul Filaret, Episcop de Căpriana, vicar mitropolitan, Preasfințitul Patrocl, Episcop de Dondușeni, vicar al Eparhiei de Edineț și Briceni. În seara zilei, în scuarul Catedralei Mitropolitane, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove însoțit de mai mulți clerici, au întâmpinat la Sfânta Lumină de la Ierusalim.
Totodată, Mitropolia Basarabiei a primit Lumina Sfântă prin intermediul unei delegații conduse de Părintele Arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, Superiorul Așezămintelor Patriarhiei Române din Țara Sfântă. Aceasta a fost fiind întâmpinată pe Aeroportul internațional Chișinău de Înalt preasfințitul Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei, alături de alți ierarhi și clerici din cele trei eparhii subordonate Mitropoliei.
Ceremonia aducerii Sfintei Lumini de la Ierusalim este un moment profund simbolic pentru toți creștinii ortodocși și are loc în fiecare an în Sâmbăta Mare, în cadrul unui ritual unic oficiat la Biserica Sfântului Mormânt. Flacăra este considerată o manifestare a harului divin și este așteptată cu emoție și evlavie de milioane de credincioși din întreaga lume. Aceasta este considerată drept cea mai veche minune anuală atestată a lumii creștine, fiind documentată consecvent din 1106.
În acest an, Focul Haric este adus în Republica Moldova pentru a 23-a oară.
Premii pentru echipa din Republica Moldova la Concursul Internațional de Științe și Inginerie Regeneron ISEF
Incendiul de la Durlești: 16 persoane au avut nevoie de intervenția ambulanței
Testele de bacalaureat vor fi evaluate de peste 550 de profesori în patru centre republicane
Meteorologii prognozează vreme instabilă în weekend, cu ploi și temperaturi în scădere
Peste 30 de mii de cazuri noi de hipertensiune arterială sunt înregistrate anual în Republica Moldova
Incendiul din orașul Durlești. Toți consumatorii au fost reconectați la curentul electric
Incendiul din orașul Durlești a fost localizat. Pompierii continuă să intervină la fața locului
O companie aeriană lansează zboruri directe spre capitala Greciei
Incendiul din Durlești. Mai multe locații din sectorul Buiucani și orașul Durlești, deconectate de la energia electrică
Serviciul Vamal a încasat peste 863 mil de lei în ultima săptămână
Prim-ministrul Dorin Recean, la Forumul Economic de la Viena – Reuniunea Chișinău 2025: „Republica Moldova este un partener economic de încredere”
Academia „Ștefan cel Mare” a MAI a participat la un târg educațional dedicat elevilor din licee
BUGET PLUS// 579 de proiecte în valoare de 2,6 mlrd lei, depuse pentru Programul „Europa este aproape”
Peste 4 200 de încălcări în traficul rutier, documentate în zilele de odihnă
Oameni de afaceri din Austria, reuniți la un forum economic la Chișinău. Dorin Recean: „Moldova este un partener economic de încredere”
Permisele auto eliberate în Republica Moldova și Letonia vor fi recunoscute reciproc
Un avocat din capitală, reținut într-un dosar de trafic de influență
Cetățenii pot investi în valori mobiliare de stat. Ministerul Finanțelor a lansat o nouă perioadă de subscriere
Eurodeputatul Siegfried Mureșan: „După victoria lui Nicușor Dan, România va continua să fie principalul susținător al integrării europene a R. Moldova”
Cum au votat alegătorii din Republica Moldova la scrutinul prezidențial din România
Liderii lumii îl felicită pe Nicușor Dan pentru victoria în alegeri
Venituri de 18 miliarde de lei acumulate la bugetul asigurărilor sociale, în patru luni din 2025
Euro și dolarul cresc la început de săptămână
Alegeri în Polonia // Liberalul Rafal Trzaskowski și naționalistul Karol Nawrocki se vor confrunta în turul doi
Alegeri prezidențiale în România // Au fost centralizate toate procesele-verbale. Nicușor Dan obține 53,60%