Sfânta Lumină s-a aprins la Ierusalim
Focul Haric s-a aprins sâmbătă, 19 aprilie, în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim. Sfânta Lumină urmează a fi adusă în seara zilei de astăzi și în Republica Moldova, transmite MOLDPRES.
Flacăra este considerată o minune care are loc anual în Sâmbăta Mare la Mormântul Domnului din Ierusalim.
Focul haric va ajunge în Republica Moldova sâmbătă seara, pentru al 23-lea an consecutiv, și va fi distribuit credincioșilor ortodocși din întreaga țară, prin grija celor două Mitropolii.
În seara zilei de astăzi, Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove va aduce Focul Haric în scuarul Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chișinău, în jurul orei 20:00.
Totodată, Mitropolia Basarabiei va primi Lumina Sfântă prin intermediul delegații conduse de Părintele Arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, Superiorul Așezămintelor Patriarhiei Române din Țara Sfântă.
Aceasta va ajunge la Aeroportul Internațional Chișinău în jurul orei 21:00, fiind întâmpinată de Înalt preasfințitul Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei, alături de alți ierarhi și clerici din cele trei eparhii subordonate Mitropoliei.
Ceremonia aducerii Sfintei Lumini de la Ierusalim este un moment profund simbolic pentru toți creștinii ortodocși și are loc în fiecare an în Sâmbăta Mare, în cadrul unui ritual unic oficiat la Biserica Sfântului Mormânt. Flacăra este considerată o manifestare a harului divin și este așteptată cu emoție și evlavie de milioane de credincioși din întreaga lume. Aceasta este considerată drept cea mai veche minune anuală atestată a lumii creștine, fiind documentată consecvent din 1106.
VIDEO // Trei tineri din Strășeni, reținuți cu peste un kilogram de mefedronă
Amenzi și plăcuțe ridicate pentru șoferii cu vehicule neconforme
Un bărbat din Fălești riscă până la 19 ani de închisoare pentru omor și violență în familie
FOTO // Condiții moderne de antrenament pentru elevii Liceului Republican cu Profil Sportiv după renovarea sălii polivalente
Cinci echipaje de pompieri au intervenit noaptea trecută la un incendiu care a mistuit un restaurant din capitală
Echipamente cu termoviziune, drone și ceasuri de lux nedeclarate, depistate la Aeroportul Chișinău
Peste 3,4 miliarde de lei au fost alocați de CNAM în 2025 pentru asistența medicală primară
ANSP: Riscul de răspândire a virusului Bundibugyo rămâne scăzut pentru Republica Moldova
Grav accident rutier în sudul țării: doi cetățeni români au decedat după ce un camion s-a răsturnat
„Ziua Învățământului Dual” la Cahul: Peste 500 de elevi au descoperit profesiile viitorului
METEO // Vremea se încălzește simțitor marți, 19 mai
Femeia dispărută pe 16 mai, găsită decedată într-un iaz din Fălești
Agenda evenimentelor, marți, 19 mai
Investiții de 5,4 milioane de lei la Liceul Teoretic „Ivan Vazov” din Taraclia: elevii vor beneficia de o sală de sport modernă
Pe 31 mai, în trei localități se va desfășura turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar
Taberele ARC 2026 se pregătesc de start: oportunități de participare pentru elevi și tineri din Republica Moldova
Raportul privind funcția publică pentru anul 2025: Mai multe oportunități de dezvoltare profesională pentru angajați
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Medicului de Familie: „Respectul pentru medici trebuie să însemne investiții, condiții mai bune de muncă și un sistem medical mai puternic”
Țările membre ale UE care susțin Rusia sau Iranul ar putea rămâne fără bani de la bloc
Președinta Maia Sandu, după Eurovision: „Nu ar trebui să permitem ca nimeni și nimic să afecteze relația dintre România și Republica Moldova”
ARMENPRESS: Armenia și Lituania au semnat un acord de parteneriat strategic
Un nou centru regional pentru copiii victime ale infracțiunilor a fost deschis la Cahul
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Ne propunem să construim administrații locale și regionale care să devină motoare reale de dezvoltare pentru comunități”
Audieri în Parlament după incidentul de la Cahul. Deputații au venit cu recomandări pentru consolidarea securității în unitățile militare
Un automobil a fost lovit de tren pe tronsonul Florești - Bălți
Transformările și prioritățile sistemului educațional, discutate în cadrul Săptămânii Educației
FOTO // Colegiul Militar din Chișinău a fost vizitat de Principele Radu al României
Biblioteca Națională continuă serile dedicate filmului moldovenesc. „Moldova-Film” revine în atenția publicului
Cooperarea europeană și securitatea energetică regională, în centrul intervenției lui Mihai Popșoi la Berlin
Un avion românesc F-16 a doborât în Estonia o dronă ucraineană. Ministrul Apărării de la Kiev și-ar fi prezentat scuzele pentru incident