Temperaturi de până la 33 de grade în zilele de odihnă. Duminică sunt posibile ploi cu descărcări electrice
Vreme caldă, cu temperaturi maxime de până la 33 de grade Celsius, este prognozată în Republica Moldova în zilele de 18-19 iulie. Sâmbătă nu sunt prevăzute precipitații, în timp ce duminică, izolat, sunt așteptate ploi de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice, transmite MOLDPRES.
Potrivit Autorității de Meteorologie și Monitoring de Mediu, sâmbătă, 18 iulie, cerul va fi variabil, iar precipitațiile vor lipsi. Temperaturile maxime se vor încadra, în perioada vizată, între +26 și +33 de grade Celsius.
Duminică, 19 iulie, vremea va deveni local instabilă. Izolat, sunt prognozate ploi de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice.
Pe parcursul nopților, temperaturile minime se vor situa între +15 și +20 de grade Celsius.
Vântul va sufla din direcții variabile, de la slab până la moderat, iar presiunea atmosferică se va menține în limite normale.
Totodată, Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a emis, pentru perioada în perioada 18-22 iulie, cod galben de pericol de incendiu, avertizând că temperaturile ridicate și condițiile meteorologice favorizează izbucnirea și extinderea focarelor.
Conform avertizării, riscul este valabil în zonele din centrul țării și parțial în nord și sud.
Elevi din Republica Moldova au obținut medalii de argint și bronz la Olimpiada Internațională de Informatică
MOLDOVA SUNT EU // De la încercări la performanță: povestea elevei din Bălți, cu 10 pe linie la bacalaureat. Casidi Arseni: „Fiți schimbarea pe care vreți să o vedeți în jurul vostru”
Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Letonia
Perioada estivală crește fluxul de călători la frontieră: peste 100 de mii de traversări persoane înregistrate în ultimele 24 de ore
O dronă de tip Shahed a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova
Flux crescut de călători la frontieră în perioada estivală: autoritățile din R.Moldova și România întreprind măsuri pentru fluidizarea circulației
Elevii din toate instituțiile de învățământ din țară vor începe noul an de studii cu lecția „Independența care ne unește”
Încălcarea normelor de etică și integritate în instituțiile de învățământ, în vizorul Consiliului de etică al MEC
Produse autohtone, expuse la târguri organizate în weekend în sectoarele capitalei
A început sezonul de vânătoare: reguli și restricții stabilite de Ministerul Mediului
Atenție, călători! Trafic intens în punctele de trecere a frontierei Sculeni și Leușeni
O minoră de șapte ani, implicată într-un accident rutier în Grecia, a fost adusă în Republica Moldova cu o autospecială SMURD
Restricții de circulație pe strada Calea Ieșilor din capitală, cu modificări în circulația transportului public
Vreme caldă în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge la +33°C
IGP avertizează despre o nouă tentativă de fraudă online. Escrocii invocă presupuse încălcări ale regulilor de circulație
Primarii din regiunea Centru a țării au participat la consultările privind investițiile pentru localitățile amalgamate
Pompierii moldoveni au revenit din Grecia după intervenții în zone amenințate de incendii
VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi: „R. Moldova întoarce pagina legată de CSI și merge hotărât spre un viitor pașnic, promițător și prosper în marea familie europeană”
Premierul Vasile Tofan și omologul său luxemburghez, Luc Frieden, au discutat despre parcursul european al Republicii Moldova și extinderea cooperării bilaterale
Contoarele de energie și gaze ar putea fi verificate mai rar. Ministerul Energiei vrea să reducă facturile consumatorilor
Republica Moldova are necesarul de energie electrică acoperit integral pentru ziua de azi
Firmele agroalimentare din Moldova pot primi vouchere de 800 de euro pentru pregătirea dosarelor de finanțare
Prețul gazelor în Europa a atins cel mai ridicat nivel din ultimele trei săptămâni
Guvernul discută cu fermierii soluțiile pentru problemele din sectorul cerealier
Accident grav la Ungheni. 15 persoane, transportate la spital după ce un microbuz de rută s-a ciocnit cu un camion
Republica Moldova are suficiente stocuri de carburanți, iar lipsa motorinei este temporară, anunță Ministerul Energiei
Iranul și SUA ar fi convenit să prelungească armistițiul cu încă 60 de zile
Circa 2 200 de petiții și adresări verbale din partea cetățenilor au fost recepționate de Parlament în prima jumătate a anului
ANRE: 75 de stații din țară raportează lipsă de motorină, iar 27 nu au benzină
VIDEO // Un bărbat din Florești, reținut într-un caz de escrocherie după ce a deposedat o femeie de circa 62 000 de lei