Bacalaureat 2026: MEC ajustează testele și reduce numărul de itemi
Reducerea numărului de itemi la disciplinele de bază și simplificarea unor subiecte la mai multe materii sunt principalele modificări operate de Ministerul Educației și Cercetării pentru sesiunea de bacalaureat 2026, menite să faciliteze gestionarea timpului de către elevi, fără a diminua nivelul de complexitate al testelor, relatează MOLDPRES.
Ministerul Educației și Cercetării, prin Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare, a operat ajustări la probele de bacalaureat pentru sesiunea 2026, vizând atât reducerea numărului de itemi, cât și clarificarea cerințelor testelor, pentru a facilita gestionarea timpului de către elevi, menținând totodată nivelul de complexitate al examenului.
Potrivit Liliei Ivanov, directoarea Agenției, printre cele mai notabile schimbări pentru sesiunea de bacalaureat 2026 se numără reducerea numărului de itemi la disciplinele cheie.
„La probele de examen la Limba și Literatura română, profil real, numărul de itemi se reduce de la 12 la 10. La Limba și Literatura română, profil umanist, arte și sport, numărul de itemi scade de la 15 la 12. La Geografie, itemii se reduc de la 15 la 14. La Limba și literatura rusă, subiectul A, numărul de itemi va fi redus de la 8 la 6. La Pregătirea sportivă, itemii scad de la 15 la 14”, a declarat Lilia Ivanov.
De asemenea, au fost aduse clarificări și simplificări la alte materii.
„La Istoria românilor și universală, subiectul 4 va folosi o singură sursă istorică. De asemenea, se revine la structura precedentă a subiectului 2, considerată anterior mai eficientă pentru evaluarea competențelor elevilor. La Chimie, valoarea aplicativă a problemelor de calcul va fi extinsă prin cerințe care solicită analiza și interpretarea rezultatelor în raport cu parametri din activitatea cotidiană. La Fizică, textul problemelor va include mai multe desene pentru a facilita rezolvarea acestora. La Limba străină, volumul de cuvinte a fost ajustat, iar baremul a fost corelat explicit cu punctajul și erorile, oferind o predictibilitate mai mare atât pentru elevi, cât și pentru evaluatori”, a menționat directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare.
Ministerul Educației pune accent pe profesionalizarea evaluatorilor. Deciziile au fost fundamentate pe rezultatele unui experiment inedit desfășurat pe 29 noiembrie 2025, la care au participat peste 1.000 de profesori din întreaga țară, care au rezolvat teste ca și cum ar fi fost elevi. În urma acestui exercițiu, au fost formate 34 de grupe conduse de 35 de experți pentru obținerea „Certificatului de Evaluator Național”. Cei mai buni profesori vor face parte din Comisiile Republicane de Evaluare, asigurând corectitudinea procesului pentru toți elevii.
Totodată, Ministerul a anunțat și calendarul simulărilor pentru elevi. Astfel, în perioada 16-18 februarie va avea loc o testare pe eșantion reprezentativ, iar pretestările republicane sunt programate pentru 24 februarie (matematică) și 26 februarie (limba și literatura română pentru alolingvi).
MMSP va consolida acțiunile în domeniul prevenirii și combaterii excluziunii sociale a copiilor vulnerabili
FOTO // Investiții de peste 18 milioane de lei pentru proiecte de mediu în nordul țării
Doi procurori, audiați de Comisia de evaluare. Rapoartele vor fi emise în 30 de zile
UPDATE // La punctul de trecere a frontierei Leușeni, traficul a fost fluidizat
USMF „Nicolae Testemițanu” a publicat rezultatele finale ale concursului de admitere la studii superioare
VIDEO // Moldova își consolidează capacitatea de intervenție în caz de poluare. Ministerul Mediului anunță rezerve de echipamente la Costești
Permisele de conducere moldovenești pot fi preschimbate în Irlanda fără examene auto
Risc de infectare cu virusul West Nile în mai multe țări europene. ANSP îndeamnă călătorii să respecte măsurile de protecție împotriva înțepăturilor de țânțari
Maia Sandu, întâlnire cu Lilia Neagu și Asea Andruh-Scorpan: „Gestul de curaj al celor care au scris lozinci în română pe zidurile Chișinăului trebuie păstrat ca lecție de verticalitate”
Cod galben de pericol de incendiu în perioada 15–21 august. Recomandările autorităților
Procurorul Alexandru Capmari a trecut evaluarea externă de integritate
Un cetățean moldovean, transportat cu SMURD din Austria în Republica Moldova pentru continuarea tratamentului
O femeie de 73 de ani din Durlești, înșelată să-și vândă apartamentul și să transmită escrocilor 61.000 de euro
Un sistem modern de gaze medicale a fost instalat la Institutul Oncologic cu sprijinul CNAM
MOLDOVA SUNT EU // De la încercări la performanță: povestea elevei din Bălți, cu 10 pe linie la bacalaureat. Casidi Arseni: „Fiți schimbarea pe care vreți să o vedeți în jurul vostru”
Grav accident cu implicarea unui autocar polonez în Ungaria: 12 pasageri au decedat și cel puțin zece au fost răniți
Republica Moldova are asigurat necesarul de energie electrică pentru duminică
Aur și argint pentru Republica Moldova la Grand Prix-ul de la Lima: judocanii Radu Izvoreanu și Denis Vieru au urcat pe podium
Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Letonia
Perioada estivală crește fluxul de călători la frontieră: peste 100 de mii de traversări persoane înregistrate în ultimele 24 de ore
Drona care a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova a fost doborâtă în România, în condiții de siguranță
Atac masiv cu rachete balistice și drone asupra unor regiuni din Ucraina, soldat cu cel puțin un deces și mai multe persoane rănite
Șapte vagoane ale unui tren de marfă au deraiat în apropierea satului Chircani din Cahul
O dronă de tip Shahed a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova
BTA: Stiliana Nikolova a câștigat medalia de argint la individual compus la Campionatele Mondiale de Gimnastică Ritmică
UE a mobilizat elicoptere și avioane pentru stingerea incendiului de vegetație din Belgia, cel mai grav din ultimele trei decenii
FOTO // Sectoare de drum din zeci de localități, renovate în ultima săptămână de echipele de drumari
Canicula coboară nivelul apei pe Rin la un minim record, cu efect asupra transportului de mărfuri, care trece pe șosele și căi ferate
Flux crescut de călători la frontieră în perioada estivală: autoritățile din R.Moldova și România întreprind măsuri pentru fluidizarea circulației
Elevii din toate instituțiile de învățământ din țară vor începe noul an de studii cu lecția „Independența care ne unește”