Totalizările AȘM pentru 2025: cooperare internațională și susținerea tinerilor cercetători
Consolidarea dimensiunii europene a cercetării din Republica Moldova, cooperarea cu structuri științifice internaționale, susținerea tinerilor cercetători prin organizarea Școlii de vară, dialogurile cu laureați ai Premiului Nobel, precum și constituirea Rețelei Academiilor din Spațiul Românesc, sunt unele dintre realizările comunității științifice din Republica Moldova în acest an, informează MOLDPRES.
Președintele AȘM, acad. Ion Tighineanu, a subliniat că anul 2025 a fost unul semnificativ pentru comunitatea științifică, marcat de declararea Anului Mihai Eminescu, context în care au fost organizate manifestări științifice și culturale de amploare, inclusiv Congresul Mondial al Eminescologilor.
„Consider că cea mai reușită realizare a Anului 2025, declarat drept Anul Mihai Eminescu, este constituirea Rețelei Academiilor din Spațiul Românesc, în care au intrat șase foruri științifice: Academia Română, Academia de Științe a Moldovei și patru academii de ramură din România – Academia de Științe Medicale, Academia de Științe Juridice, Academia de Științe Tehnice și Academia de Științe Agricole și Silvice. Suntem încrezători că vocea științei noastre, reprezentată de Rețeaua Academiilor, va deveni mai puternică nu numai în spațiul românesc, dar și în lume”, a declarat Ion Tighineanu.
Vicepreședintele AȘM, m.c. Ion Hadârcă, a subliniat amploarea manifestărilor științifice, editoriale și culturale dedicate Anului Mihai Eminescu, atât în Republica Moldova, cât și peste hotare, evidențiind contribuția eminescologilor din spațiul românesc și continuarea procesului de valorificare a operei poetului național.
Prezent la eveniment, ministrul Sănătății, Emil Ceban, a transmis un mesaj de susținere cercetătorilor și a primit, la rândul său, medalia „Meritul Științific” clasa a II-a cu prilejul a 80 de ani de la fondarea Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”.
În semn de apreciere a meritelor profesionale, mai mulți cercetători și cadre didactice au fost distinși cu medalii, diplome de recunoștință și distincții de onoare, printre care Maria Grapini, europarlamentar, profesorul Mihai Macovei, Natalia Gașițoi, Otilia Dandara și alți cercetători și coordonatori științifici.
Evenimentul a inclus un program de colinde și urături susținut de Ansamblul Cobzarilor de la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, împreună cu maestrul Victor Botnaru, colectivul fiind distins cu Diplome de Gratitudine pentru contribuțiile aduse patrimoniului cultural românesc, inclusiv pentru includerea cobzei în Lista reprezentativă a patrimoniului cultural imaterial al umanității UNESCO.
Totodată, a fost interpretată „Oda lui Eminescu”, compusă pe muzica profesorului Constantin Rusnac și interpretată de corul condus de dirijor Gabriela Tocari, înregistrată de Orchestra Simfonică a Companiei Naționale „Teleradio Moldova”, marcând simbolic Anul Mihai Eminescu în spațiul cultural și academic românesc.
Târguri educaționale la Bălți și Căușeni: absolvenții de liceu pot descoperi oportunitățile universităților din țară
Un camion cu cereale s-a răsturnat în zona localității Giurgiulești. Circulația rutieră, blocată temporar
VIDEO // O singură instituție va gestiona pădurile Moldovei. Gheorghe Hajder: „Trebuie să trecem la un management bazat pe performanță”
CNMC: „Sectorul energetic rămâne fragil, iar încetarea stării de urgență necesită prudență”
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” prezintă topul destinațiilor de primăvară pentru călătorii moldoveni
Aproape 200 de mii de apeluri au parvenit la 112 în luna martie, multe fără urgență reală
Procuror retrogradat: CSP a respins contestația lui Igor Demciucin
O dronă de tip Shahed a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova
Meteorologii din Moldova prognozează pentru aprilie 2026 temperaturi normale și precipitații puține
Agenda evenimentelor, vineri, 3 aprilie
METEO // Ploile revin la final de săptămână
CSP a menținut decizia de eliberare din funcție în cazul unui procuror
Moțiunea simplă asupra politicilor publice implementate de Ministerul Muncii și Protecției Sociale a eșuat
CSM a lansat concurs pentru funcția de inspector-judecător
Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova–Bumbăta va fi sistată temporar
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Creșterea nivelului apei în râul Nistru poate aduce reziduuri petroliere. Intervenim rapid pentru a menține calitatea apei”
Accident grav la Telenești. Un bărbat de 65 de ani a decedat la fața locului
Noi pete petroliere pe râul Nistru. Autoritățile au dispus consolidarea și extinderea barajelor antipoluare
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat
VIDEO // Droguri de peste 100 000 de lei. Un bărbat din Comrat, reținut pentru distribuirea substanțelor narcotice
Un nou val de pete de produse petroliere, depistat pe râul Nistru. Autoritățile se convoacă într-o ședință de urgență
Adjuncta șefului PA și un procuror anticorupție au fost audiați de Comisia de evaluare
O serie de evenimente dedicate promovării dialogului intercultural vor fi organizate în contextul Zilei Internaționale a Romilor
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
În Republica Moldova vor fi construite centrale eoliene mari, cu sisteme de stocare a energiei: 16 oferte depuse la licitație
Peste 5 000 de cereri de înscriere a copiilor în clasa I au fost depuse în capitală
În sectoarele capitalei vor fi organizate târguri pascale
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru
Casa Albă ar urma să concedieze mai mulți înalți oficiali ai administrației Trump
FOTO // Militarii moldoveni, clasați pe locul II la Competiția Internațională „Cupa Mareșal Jozef Piłsudski”