ro

 

Societate
18 Iunie, 2026 / 22:14
/ Acum 4 ore

Traficul rutier va fi suspendat pe mai multe străzi din capitală

Traficul rutier pe str. Alexei Mateevici, tronsonul cuprins între străzile Mitropolit G. Bănulescu Bodoni și A. Pușkin, va fi suspendat. Măsura este aplicată în contextul organizării și desfășurării evenimentului „Balul Absolvenților 2026”, comunică MOLDPRES.

Potrivit primăriei capitalei, din 18 iunie, ora 23:30, până pe 20 iunie, ora 05:00 – va fi sistată circulația pe banda cu direcția de deplasare spre str. Mitropolit G. Bănulescu Bodoni,  pentru efectuarea lucrărilor de amenajare și pregătire a locației evenimentului.

Ulterior, pe 19 iunie, începând cu ora 16:00, până la data de 20 iunie, ora 01:00, circulația rutieră, inclusiv transportul public, va fi sistată total pe ambele sensuri de circulație ale str. Alexei Mateevici, pe segmentul menționat. La necesitate, restricțiile de circulație vor fi extinse până la intersecția cu str. Nicolae Iorga.

În această perioadă, circulația transportului public va fi redirecționată pe străzile adiacente.

De asemenea, municipalitatea anunță despre suspendarea totală a traficului rutier pe bd. Iuri Gagarin, tronsonul cuprins între șos. Muncești și bd. Decebal (direcția spre bd. C. Negruzzi), după cum urmează: din 18 iunie, ora 23:59, până pe 19 iunie, ora 07:00 și din pe 19 iunie, ora 23.59, până pe 20 iunie, ora 07:00. Măsura a fost luată în legătură cu necesitatea executării lucrărilor de reparație curentă pe bd. Iuri Gagarin.

La fel, se suspendă traficul rutier pe str. Veronica Micle, tronsonul cuprins între străzile A. Pușkin și Vlaicu Pârcălab, în perioada 19 iunie – 27 iunie, având în vedere necesitatea executării lucrărilor de construcție, reconstrucție și amenajarea terenurilor adiacente.

Totodată, se suspendă parțial traficul rutier pe bd. Dimitrie Cantemir, până la sensul giratoriu din Piața Constantin Negruzzi, în perioada 22 iunie -22 iulie. Măsura va fi aplicată în legătură cu necesitatea strămutării rețelelor de comunicații electronice din zona de construcție a complexului multifuncțional din bd. C. Negruzzi, 2/4. 

Conducătorii auto sunt îndemnați să se conformeze cerințelor agenților de circulație și să utilizeze rute alternative, pentru a evita formarea ambuteiajelor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

Agenda evenimentelor, joi, 18 iunie

/ Acum 1 zi

Cer variabil și izolat ploi de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru ziua de joi

/ Acum 1 zi

Ludmila Catlabuga, despre protestele fermierilor: „Au tot dreptul să protesteze și eu voi fi alături de ei”

/ Acum 1 zi

Reguli noi pentru accesul la operațiile de cataractă și protezare

/ Acum 1 zi

Doi bărbați reținuți la Rezina în timp ce încercau să ridice 320.000 de lei obținuți prin escrocherie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Expert: „Federația Rusă colectează masiv date personale pentru a le utiliza în scheme de escrocherii”

/ Acum 1 zi

Tratament inovator pentru migrena cronică, disponibil la Institutul de Medicină Urgentă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Trei bărbați, reținuți pentru escrocherie prin comercializarea fictivă a automobilelor și tehnicii agricole

/ Acum 1 zi

Noi cazuri de fraude telefonice. Victimele au fost prejudiciate cu peste 1 milion de lei

/ Acum 1 zi

FOTO // Primele transportoare blindate PIRANHA-5 au ajuns în dotarea Armatei Naționale

/ Acum 1 zi

Procurorul anticorupție Victor Cazacu, audiat pentru a treia oară de Comisia de evaluare

/ Acum 1 zi

Tinerii absolvenți de la pedagogie pot participa la concursul de repartizare în funcțiile didactice vacante din școli și grădinițe: indemnizații majorate și beneficii anunțate de MEC

/ Acum 1 zi

FOTO // Podul de pe traseul Ceadîr-Lunga–Taraclia, reconstruit în proporție de 40%

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu, la 100 de ani de la nașterea fizicianului Sergiu Rădăuțanu: „A demonstrat că progresul începe cu investiția în educație și știință”