ro

 

Societate
14 Decembrie, 2025 / 03:24
/ 22 Aprilie, 2025

Un autocar de pe ruta Chișinău–Kiev a fost implicat într-un accident rutier în Ucraina. Un pasager a murit, iar patru au fost răniți

Un accident rutier grav s-a produs în dimineața zilei de 20 aprilie, în apropierea localității Pryvitne, regiunea Vinnytsia din Ucraina, implicând un autocar care efectua transport internațional de pasageri pe ruta Chișinău–Kiev. Un pasager a murit, iar patru au fost răniți. Printre victime nu se numără cetățeni ai Republicii Moldova, comunică MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Moldova, autocarul era condus de un cetățean moldovean și avea la bord 41 de pasageri.

Conform informațiilor transmise de autoritățile ucrainene prin intermediul Ambasadei Republicii Moldova la Kiev, incidentul a avut loc în jurul orei 10:40, atunci când șoferul a pierdut controlul volanului, autocarul a ieșit de pe carosabil, a căzut într-un șanț și s-a izbit de un copac.

În urma impactului, patru persoane au fost rănite și transportate la spital, iar o persoană a decedat. Din informațiile disponibile până în acest moment, printre victime nu se numără cetățeni ai Republicii Moldova.

Ambasada moldoveană din Kiev este în contact permanent cu autoritățile ucrainene pentru a clarifica circumstanțele accidentului și a oferi sprijin consular, în caz de necesitate.

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că monitorizează situația.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Avere nejustificată de peste 343 mii de lei. Un primar riscă să-și piardă mandatul

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Locuitorii din Pociumbeni, Râșcani, asiguraţi cu apă în gospodării și iluminat stradal modern

/ Acum 1 zi

Conferință internațională la Chișinău: executarea hotărârilor CEDO, în centrul dezbaterilor

/ Acum 1 zi

Două persoane au murit intoxicate cu monoxid de carbon într-o locuință din raionul Dubăsari

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu: Guvernul este și în această perioadă rece a anului alături de cetățeni, prin Programul „Ajutor la contor”

/ Acum 1 zi

O femeie a decedat, iar soțul ei a ajuns la spital în stare gravă în urma unui accident rutier în Florești

/ Acum 1 zi

Siguranța publică, prioritate la evenimente: Parlamentul a aprobat reglementări stricte

/ Acum 1 zi

CNAS a alocat peste 454 milioane de lei pentru finanțarea compensațiilor la energie

/ Acum 1 zi

Lege nouă privind armele: evidență digitală, cursuri obligatorii și pașaport european

/ Acum 1 zi

Trei acorduri vechi cu CSI, eliminate din legislația Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

Membrul Comisiei de Evaluare a Judecătorilor Scott Bales își încheie mandatul 

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 605 mii de gospodării vor beneficia de compensații la energie. Mai mult de jumătate vor primi compensația maximă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Jurist al unei firme de transport, prins în flagrant când ar fi oferit mită unui polițist

/ Acum 1 zi

Procuratura confiscă un nou automobil într-un dosar de conducere în stare avansată de ebrietate