ro

 

Societate
16 Aprilie, 2026 / 11:59
/ 14 Martie, 2025

Un avocat din capitală a rămas fără dreptul de a practica profesia după ce a fost condamnat pentru trafic de influență

Un avocat din capitală va achita mai mult de jumătate de milion de lei după ce a fost condamnat pentru trafic de influență. El a fost privat și de dreptul de a exercita activitatea de avocat pe un termen de cinci ani, comunică  MOLDPRES.

Potrivit Procuraturii Anticorupție, magistrații Judecătoriei Chișinău au dispus și confiscarea specială din contul inculpatului a mijloacelor bănești rezultate din comiterea infracțiunii și anume suma de 299 400 de lei.

Conform probelor acumulate de oamenii legii, în perioada 2015-2016, avocatul, acționând în complicitate cu o altă persoană, ar fi pretins și primit mijloace bănești de la clientul său pentru a influența judecătorii și procurorii implicați la examinarea cazului penal în privința ultimului, la emiterea unei decizii favorabile.

În acest sens, inculpatul ar fi primit în mai multe tranșe mijloace bănești în valută străină, echivalent a 299 400 de lei. O parte din banii pretinși ar fi fost oferiți inculpatului de rudele clientului său, iar o altă parte transferați prin intermediul persoanei în privința căreia cauza penală a fost disjunsă.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs la Curtea de Apel Chișinău Centru în termen de 15 zile.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în descreștere cu 13%

/ Acum 1 zi

VIDEO // Șapte persoane, cercetate pentru spălarea banilor prin intermediul criptomonedelor. Veniturile ilicite ajung la peste 3 milioane de dolari

/ Acum 1 zi

Guvernul accelerează construcția centrelor de management al deșeurilor prin proceduri simplificate de expropriere

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu: „Guvernul va propune Parlamentului încetarea stării de urgență”

/ Acum 1 zi

Membrii Cabinetului de miniștri au ținut un minut de reculegere în memoria lui Gheorghe Urschi

/ Acum 1 zi

FOTO // Acord de colaborare semnat la Copenhaga. OMS va oferi R. Moldova suport tehnic și expertiză în domeniul sănătății

/ Acum 1 zi

Peste 683 000 de investigații de înaltă performanță au fost finanțate din fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, miercuri, 15 aprilie

/ Acum 1 zi

Ceas și lingouri din aur nedeclarate, depistate de vameși pe Aeroport

/ Acum 1 zi

Cer senin și maxime de până la +20 de grade Celsius, prognozate pentru miercuri

/ Acum 1 zi

Peste 12 mii de apeluri la Serviciul 112 în zilele de Paști: circa 41 la sută dintre solicitări au fost non-urgente

/ Acum 1 zi

Valută nedeclarată descoperită la Aeroport. Peste 34 000 de dolari, ridicați de vameși

/ Acum 1 zi

Academia „Ștefan cel Mare” a MAI, reprezentată la evenimentul dedicat aniversării a 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și celor pentru incapacitate temporară de muncă