
Un bărbat din Chișinău a fost reținut pentru trafic de influență
Un bărbat din Chișinău a fost reținut de ofițerii SPIA și procurorii PCCOCS pentru că ar fi pretins 1.000 de euro în schimbul promisiunii că va facilita obținerea permisului de conducere de categoria B pentru o altă persoană, comunică MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, bărbatul a susținea că are influență asupra unor angajați ai Secției înmatriculare vehicule din cadrul Agenției Servicii Publice (ASP), municipiul Chișinău, și că ar putea interveni pentru ca solicitantul să promoveze examenul auto și să obțină permisul.
Reținerea s-a produs în momentul transmiterii banilor. Ulterior, în urma percheziției corporale, asupra suspectului au fost găsiți cei 19.400 de lei.
Pe numele acestuia a fost deschis un dosar penal pentru trafic de influență. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă o amendă de până la 150.000 de lei sau o pedeapsă cu închisoarea de până la șase ani.
Absolvenții de la Pedagogie pot participa la concursul funcțiilor vacante în școli și grădinițe. MEC anunță facilități pentru candidați
Meteorologii prognozează ploi și temperaturi în scădere pentru ziua de joi
Copaci doborâți în capitală în urma vântului puternic
Școlile și grădinițele își vor putea gestiona independent bugetele
Numărul apelurilor la Serviciul 112 a crescut semnificativ în contextul caniculei
Cod Galben de instabilitate atmosferică. Poliția îndeamnă cetățenii să fie prudenți
Ministerul Justiției propune două soluții în contextul grevei anunțate de Uniunea Avocaților. Veronica Mihailov-Moraru: „Nu trebuie să periclităm buna funcționare a sistemului de justiție”
MAE: Mai mulți cetățeni moldoveni, aflați ilegal în Polonia, vor fi repatriați
VIDEO // Guvernul explică cine decide și pe ce bază este interzis accesul unor persoane în Republica Moldova
100 de contribuabili au primit certificate de credibilitate și vor fi scutiți de controale pe o perioadă de doi ani
Congresul Diasporei, organizat pe 15 august la Chișinău. Daniel Vodă: „Împreună putem construi o Moldovă cu adevărat europeană”
Ministra de Externe a României, Oana Țoiu, despre interdicția impusă lui Ion Ceban: „Există documentate legături complicate cu reprezentanţi ai Federaţiei Ruse”
CNN: Rusia pregătește o ofensivă majoră în Ucraina
GALERIE FOTO // Veteranii războiului de la Nistru au adoptat o declarație în sprijinul securității naționale și integrării europene
CEC a anunțat condițiile de participare în calitate de candidat la funcția de deputat
Normele privind circulația animalelor terestre și a ouălor pentru incubație pe teritoriul R. Moldova, publicate în Monitorul Oficial
Veteranii războiului de la Nistru cer măsuri urgente pentru garantarea securității naționale
Femeile de pe ambele maluri ale Nistrului, sprijinite să se afirme în economia digitală
Moda viitorului prinde contur în nordul ţării, la un atelier de inovație pentru sectorul textile
Din 1 octombrie 2025, băncile licențiate vor fi obligate să utilizeze echipamente de casă conectate la SIA „MEV”
Chișinăul marchează 589 de ani de la prima atestare documentară
VIDEO // Platformă online dedicată contorizării inteligente, lansată în Republica Moldova
Sergiu Russu și Sergiu Brigai, numiți adjuncți ai procurorului general interimar
14 terenuri trec în gestiunea Ministerului Infrastructurii pentru modernizarea drumurilor naționale R34 și R34.4
Guvernatoarea Anca Dragu: „Sistemul bancar din Republica Moldova oferă un cadru solid și sigur pentru investitori”