ro
Societate
12 August, 2025 / 16:09
/ Acum 4 ore

FOTO// Un centru modern pentru copii a fost creat la Tighina, cu sprijinul UE și PNUD

La Tighina (Bender) s-a deschis KidsLand – un centru modern de joacă și creativitate pentru copii de toate vârstele, fondat atât din pasiunea unui părinte, cât și dintr-o necesitate resimțită în comunitate. Proiectul a fost posibil datorită sprijinului financiar și mentoratului oferit prin programul Uniunii Europene „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD), transmite MOLDPRES.

Fondatorul, Mihail Gavrilenco, a constatat lipsa locurilor de joacă bine amenajate în oraș și a decis să creeze un spațiu sigur, interactiv și divers pentru cei mici.  

„Fără această finanțare, probabil nu am fi reușit să-l deschidem. Investițiile sunt mari, iar ajutorul UE ne-a permis să amenajăm o cameră de joacă modernă”, a declarat Mihail.

KidsLand include un teren de joacă cu trambuline, tobogane, piscină uscată cu bile, jocuri interactive, spații pentru desen și activități creative, precum și zone în care copiii pot construi, colora și explora. În timp ce cei mici se distrează, părinții își pot dedica timpul altor activități, știind că cei mici sunt supravegheați de personal calificat.

„Este un loc minunat, cu multe camere interesante. Copiii se distrează, iar noi, părinții, avem un moment de respiro”, spune Anastasia, una dintre mamele care vizitează regulat centrul.

KidsLand este una dintre cele 20 de afaceri lansate sau dezvoltate pe ambele maluri ale Nistrului cu sprijinul programului UE-PNUD, parte a unui efort amplu de susținere a mediului de afaceri și consolidare a încrederii între comunități. Valoarea totală a suportului acordat pentru dezvoltarea antreprenoriatului depășește 529.000 de euro.

Tighina