ro

 

Societate
29 Iulie, 2026 / 15:59
/ Acum 1 oră

Un nou caz de escrocherie înregistrat la Căușeni. Prejudiciul se ridică la 200 000 de lei

Inspectoratul General al Poliției (IGP) a înregistrat un caz de escrocherie comis anterior în raionul Căușeni. Victima a anunțat poliția despre un prejudiciu de 200 000 de lei, informează MOLDPRES.

Potrivit IGP, femeia de 60 de ani a fost contactată telefonic de persoane necunoscute care s-au prezentat drept angajați ai Serviciului de Informații și Securitate.

„Sub pretextul existenței unor credite contractate fraudulos pe numele acesteia și a necesității achitării lor urgente, escrocii au convins-o să le transfere suma de 200 000 de lei. Banii proveneau atât dintr-un credit contractat de victimă, cât și din economiile sale”, a comunicat IGP.

Oamenii legii anunță că, în ultimele 24 de ore, nu au fost înregistrate cazuri noi de fraudă telefonică. Totodată, în această perioadă, au fost dejucate 118 tentative de escrocherie, fără ca infractorii să provoace prejudicii.

În acest context, polițiștii îndeamnă cetățenii să nu comunice coduri SMS, parole, coduri PIN sau datele cardului bancar. De asemenea, este important să nu contractați credite și să nu transferați bani la solicitarea unor persoane necunoscute.

În cazul unui apel suspect, întrerupeți conversația și contactați direct banca sau poliția, utilizând doar numerele oficiale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 ore

Republica Moldova va crea un Sistem informațional de monitorizare a stocurilor de medicamente

/ Acum 5 ore

VIDEO // Un curier din Ucraina va fi judecat pentru escrocherie. O juristă din capitală, victima schemei de fraudă

/ Acum 6 ore

Valută nedeclarată descoperită la Aeroport. Peste 25 000 de euro, ridicați de vameși

/ Acum 6 ore

Autoritățile de mediu avertizează asupra riscurilor incendierii miriștilor în perioada recoltării cerealelor

/ Acum 6 ore

Dezbaterile privind Constituția din 1994, accesibile online din arhivele naționale

/ Acum 6 ore

O tânără a fost salvată de pompieri după ce a căzut de la etajul patru al unui bloc din Ceadâr-Lunga

/ Acum 8 ore

Agenda evenimentelor miercuri, 29 iulie

/ Acum 19 ore

Vreme fără precipitații și maxime de până la +30 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 20 ore

VIDEO // Pompierii moldoveni, parte a eforturilor comune de stingere a incendiilor de vegetație pe continentul european. Maia Sandu: „Asta înseamnă UE - țări care se ajută reciproc și oameni care sunt alături la bine și la greu”

/ Acum 21 ore

Tinerii specialiști în domeniul climei și egalității de gen pot obține burse pentru experiență practică

/ Acum 21 ore

FOTO // Guvernul susține transformarea orașelor Drochia și Râșcani prin investiții majore în infrastructură urbană

/ Acum 23 ore

Carnet de vânător electronic și noi restricții pentru braconieri. Legea vânătorii va fi modificată

/ Acum 23 ore

Cronica ARHIVELOR // Ion Hîncu, arheologul care a contribuit la descoperirea patrimoniului medieval al R. Moldova

/ Acum 1 zi

Un bărbat din Soroca, salvat după ce a intrat în stop cardio-respirator în urma unui atac de viespi