Un nou sistem de irigare de peste 5 milioane de lei va fi construit în raionul Şoldăneşti
Fermierii din satul Climăuții de Jos, raionul Șoldănești, vor beneficia de un nou sistem modern de irigare, menit să reducă efectele secetei și să contribuie la dezvoltarea unei agriculturi mai productive și mai reziliente la schimbările climatice. Contractul privind construcția infrastructurii a fost semnat între Unitatea Consolidată pentru Implementarea Programelor IFAD (UCIP IFAD), reprezentanții administrației publice locale și ai grupului de beneficiari din localitate, transmite MOLDPRES.
„Valoarea totală a investiției se ridică la aproximativ 5,43 milioane de lei, dintre care circa 5,04 milioane de lei reprezintă grantul oferit de Fondul Internațional pentru Dezvoltarea Agricolă (IFAD), iar diferența va fi acoperită prin contribuția fermierilor din localitate. Noul sistem de irigare va include o priză de captare a apei din râul Nistru, o stație de pompare conectată la rețeaua electrică, conducte de aducție și distribuție, precum și hidranți pentru alimentarea eficientă a terenurilor agricole”, explică UCIP IFAD.
După finalizarea lucrărilor, infrastructura va permite irigarea a aproximativ 60 de hectare de teren agricol, exploatate de peste 30 de fermieri din localitate, care cultivă livezi și culturi agricole de câmp.
Autoritățile și partenerii de dezvoltare susțin că investiția va contribui la creșterea productivității agricole, la reducerea pierderilor provocate de secetă și la sporirea competitivității sectorului agricol din regiunea de nord a Republicii Moldova.
Proiectul face parte din inițiativa „Îmbunătățirea Capacităților pentru Transformarea Zonei Rurale” (TRTP), implementată de Guvernul Republicii Moldova prin UCIP IFAD, cu sprijinul financiar al Fondului Internațional pentru Dezvoltarea Agricolă.
Zboruri noi spre trei orașe europene și mai multe curse spre destinații populare, din această toamnă
Patru lingouri din aur, depistate de vameși la Aeroportul Chișinău
Apărarea cibernetică și combaterea amenințărilor hibride, pe agenda consultărilor moldo-elvețiene de la Berna
Cadrele didactice din Găgăuzia își consolidează competențele. 47 de profesori au absolvit un program de perfecționare
VIDEO // Un bărbat din Chișinău a fost arestat după ce și-ar fi jefuit sora de bijuterii din aur
Escrocheriile telefonice, tot mai sofisticate. Specialiștii recomandă vigilență maximă
Promitea permise auto și de port-armă în schimbul banilor. O femeie a fost condamnată pentru trafic de influență
Meteorologii au emis Cod galben de pericol de incendii
Organizațiile necomerciale pot obține finanțare de până la 750.000 de lei pentru proiecte turistice
SATUL EUROPEAN // Educație în condiții europene la Recea: trei proiecte au modernizat infrastructura școlară
Cronica ARHIVELOR // Dionisie Tanasoglu, fondator al alfabetului găgăuz și primul rector al Universității din Comrat
Un bărbat din Chișinău a primit doi ani de închisoare după ce a urcat beat la volan și fără permis
VIDEO // Grup infracțional, destructurat în sudul țării. Cinci persoane, arestate pentru trafic de droguri
VIDEO // Plata arendei pentru lacuri va fi actualizată printr-un nou regulament
Accident fatal la Sângerei. Un bărbat a decedat, după ce automobilul său s-a ciocnit cu un camion
USMF „Nicolae Testemițanu” a devenit membră a Asociației Internaționale pentru Educația în Profesiile din domeniul Sănătății
Hram în 19 localități de Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Recomandările poliției pentru cetățeni
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene și ale G7 acreditați în Republica Moldova
Roman Roșca urmează să preia mandatul vacant de deputat, după demisia lui Alexandru Trubca
Reforma APL va continua pe direcția amalgamării voluntare. Precizările făcute de Igor Grosu și Vasile Tofan
Vasile Tofan, despre echipa guvernamentală: „Veți vedea și fețe noi. Urmează discuții cu mai mulți miniștri, iar ulterior vor fi luate deciziile”
Președinta Maia Sandu l-a desemnat pe Vasile Tofan drept candidat la funcția de Prim-ministru
Șase răniți la Kiev în urma unui atac cu rachete balistice al Rusiei
MOLDOVA SUNT EU // Visul de a purta uniforma, transformat în misiune. Povestea lui Andrei Ilinciuc, student la Academia „Ștefan cel Mare”
FOTO // Alte două curți din capitală au fost reabilitate prin programul „Curtea Europeană”
Vasile Tofan anunță prioritățile noului Guvern - integrarea în UE, relansarea economiei și restabilirea încrederii cetățenilor: „Intenționez să-mi duc mandatul până la capăt, nu ne mai permitem experimente și nici să ne împiedicăm de atâtea ori”
VIDEO, DOC // Șefa statului Maia Sandu l-a desemnat pe Vasile Tofan în calitate de candidat la funcția de prim-ministru al Republicii Moldova
LIVE // Președinta Maia Sandu susține un briefing de presă, în urma consultărilor privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru
Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Populației
Serviciul Vamal a încasat peste 20,38 de miliarde de lei în primele șase luni ale anului. Radu Vrabie: „Rezultatul confirmă dinamica pozitivă a activității economice și eficiența măsurilor implementate”