ro

 

Societate
01 Aprilie, 2026 / 14:41
/ 17 Noiembrie, 2025

Grigore Clevadî de la Procuratura Anticorupție a promovat vettingul

Comisia de evaluare a procurorilor a încheiat procedura de evaluare externă a procurorului Grigore Clevadî de la Procuratura Anticorupție. Completul de evaluare B a concluzionat că procurorul corespunde criteriilor de integritate etică și financiară și a transmis către Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) raportul cu propunerea de promovare a evaluării, transmite MOLDPRES.

Raportul de evaluare va fi publicat după expirarea termenului de contestare a deciziei CSP.

În cadrul procedurii, Comisia a colectat informații despre procuror și persoanele apropiate ale acestuia din multiple surse, precum: Autoritatea Națională de Integritate, Serviciul Fiscal de Stat, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, Serviciul Vamal, Procuratura Generală, Consiliul Superior al Procurorilor, Agenția Servicii Publice, alte instituții publice, precum și entități private, inclusiv instituții financiar-bancare și surse deschise.

Completul a analizat informațiile din perspectiva veridicității și relevanței pentru procedura de evaluare. Pentru clarificarea unor aspecte identificate în procesul de analiză, Completul a transmis procurorului trei runde de întrebări scrise, solicitând acte confirmative.

Procurorul a răspuns la întrebări, a prezentat documentele necesare. și a participat la audieri publice, desfășurate la 17 octombrie 2025.

CSP urmează să se pronunțe în termen de 30 de zile asupra propunerii Comisiei.

Până în prezent, Comisia a primit spre evaluare externă numele a 191 de procurori. În total, au fost finalizate 50 evaluări, 29 procurori au demisionat ori au fost excluși din procedură, iar 112 evaluări sunt în curs de desfășurare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 ore

Pensii și prestații sociale mai mari: de astăzi este aplicată indexarea de 6,84 la sută

/ Acum 14 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 1 aprilie

/ Acum 17 ore

METEO // Prima zi de aprilie aduce ploi și temperaturi de până la 15 grade Celsius

/ Acum 18 ore

Consiliul Superior al Magistraturii a desemnat un nou reprezentant al societății civile în Colegiul pentru selecția și evaluarea judecătorilor

/ Acum 19 ore

Averi de milioane de lei, descoperite în procesul de evaluare a judecătorilor

/ Acum 21 ore

VIDEO // Percheziții în raionul Orhei. Polițiștii au ridicat 11 kg de marijuana în valoare de 5 milioane de lei

/ Acum 21 ore

Un procuror și trei ofițeri de poliție au fost arestați pentru complicitate la corupere pasivă într-un dosar cu mită de 400 mii de dolari

/ Acum 21 ore

CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna aprilie

/ Acum 22 ore

Peste 1800 de hectare de pădure vor fi plantate în 15 raioane de-a lungul fluviului Nistru, printr-un program susținut de Banca Mondială

/ Acum 22 ore

VIDEO // Schimbări în sesiunea de examene 2026: evaluările de clasa a IX-a vor fi organizate în centre raionale

/ Acum 23 ore

Prejudiciu de peste 60 de mii de lei, cauzat mediului după defrișări ilicite în raionul Drochia

/ Acum 23 ore

FOTO // Managementul frontierei moldo-române în contextul riscurilor generate de conflictul din Ucraina, discutat de autoritățile vamale și de frontieră din R. Moldova și România

/ Acum 1 zi

VIDEO // ANSA a nimicit peste 1600 de kilograme de înghețată de import contaminată cu bacterii periculoase

/ Acum 1 zi

Un procuror a fost sancționat pentru tergiversarea unei cereri internaționale într-un dosar de trafic de persoane