ro

 

Societate
23 Iulie, 2026 / 12:12
/ 22 Aprilie, 2026

Utilizarea sistemelor de supraveghere video în grădinițe, în discuții publice. Dan Perciun: „Instalarea camerelor video nu va fi obligatorie”

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a publicat pentru discuții publice proiectul Instrucțiunii privind instalarea și utilizarea sistemelor de supraveghere video în instituțiile de educație timpurie. Documentul instituie un cadru normativ unitar care reglementează modul de instalare, utilizare, administrare și control al sistemelor de supraveghere video. Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a declarat astăzi că instalarea camerelor video în grădinițe nu va fi obligatorie, iar decizia privind necesitatea acestora va putea fi luată de directorii instituțiilor sau primari, în urma consultărilor largi cu părțile interesate, transmite MOLDPRES.

„Ceea ce urmează să aprobe MEC este o instrucțiune detaliată legată de procesul prin care un director de grădiniță, un primar, poate decide să utilizeze acest dispozitiv. Nu este obligatoriu și nu va fi obligatoriu instalarea camerelor video. MEC nu urmează să aibă un program național de dotare a grădinițelor cu camere video. Ceea ce încercăm să facem este să avem niște reguli foarte clare, în așa fel încât, dacă directorul de grădiniță, primarul dorește să o facă, atunci să o facă după discuțiile cu părinții, să știe cum să o facă corect, cu respectarea prevederilor impuse de legislație”, a declarat Dan Perciun.

Obiectivul instrucțiunii propuse de MEC este asigurarea securității copiilor, a personalului și a bunurilor instituției, cu respectarea dreptului la viață privată și a legislației privind protecția datelor cu caracter personal.

Instrucțiunea stabilește că utilizarea sistemelor de supraveghere video este permisă exclusiv în scopuri legitime, precum prevenirea și clarificarea incidentelor, protejarea persoanelor și a patrimoniului instituției sau controlul accesului. Totodată, este interzisă utilizarea imaginilor pentru monitorizarea permanentă a copiilor, evaluarea activității profesionale a personalului sau distribuirea acestora în spațiul public ori pe rețelele sociale.

Un element important al noilor reglementări îl constituie delimitarea clară a spațiilor în care pot fi instalate camerele video. Astfel, supravegherea este permisă în zonele de acces, coridoare și spații comune, poate fi realizată doar în condiții stricte în sălile de grupă sau spațiile de joacă și este interzisă în dormitoare, grupuri sanitare, vestiare, cabinete medicale etc.

Instrucțiunea introduce, de asemenea, cerințe stricte privind protecția datelor. Înregistrarea audio și utilizarea tehnologiilor de recunoaștere facială sau alte forme de identificare biometrică sunt interzise, iar accesul la imagini este limitat strict la persoanele autorizate. Imaginile sunt păstrate pentru o perioadă de până la 30 de zile, fiind ulterior șterse automat.

Procesul de instalare a sistemelor de supraveghere video este unul riguros reglementat. Instituțiile vor trebui să elaboreze un dosar de fundamentare, să demonstreze necesitatea și proporționalitatea măsurii, să consulte părinții și personalul.

Totodată, părinții sau reprezentanții legali vor avea dreptul de a solicita vizualizarea secvențelor relevante în cazul unor incidente care îi vizează direct pe copii, cu respectarea drepturilor celorlalte persoane și a cadrului legal aplicabil.


 
Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

VIDEO // Doi tineri, reținuți pentru escrocherii. Victimele au fost prejudiciate cu peste 200 000 de lei

/ Acum 19 ore

Salariul minim va fi majorat gradual până la 10 000 de lei. Ministra Natalia Plugaru: „Guvernul va iniția discuțiile cu sindicatele și patronatele”

/ Acum 19 ore

Mitropolia Basarabiei și Ambasada României discută noi direcții de cooperare în domeniul culturii, educației și patrimoniului

/ Acum 20 ore

Ministrul Mediului: „Nu există risc de a rămâne fără apă, însă scăderea Nistrului afectează infrastructura de captare”

/ Acum 21 ore

FOTO // Noul ministru al Sănătății, Alexandru Gasnaș, și-a început mandatul. Premierul Vasile Tofan i-a cerut accelerarea proiectelor medicale majore

/ Acum 21 ore

Alertă ANSP: Trei loturi de șervețele umede neconforme din cauza contaminării microbiologice au fost retrase de pe piață

/ Acum 22 ore

Reforma fiscală nu va viza produsele farmaceutice, afirmă premierul Vasile Tofan

/ Acum 22 ore

Partidul „Șansă” va fi dizolvat, iar activitatea altor trei formațiuni va fi limitată

/ Acum 22 ore

CSM a numit un nou inspector-judecător și a constatat nepromovarea evaluării externe a unui candidat la CSJ

/ Acum 22 ore

Un bărbat din Șoldănești, condamnat la 10 ani de închisoare pentru trafic de droguri

/ Acum 23 ore

Tentativă de fraudă din numele Ministerului Justiției. Autoritățile îndeamnă cetățenii să fie prudenți

/ Acum 1 zi

Ploi cu descărcări electrice și vijelie. Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică în centrul și sudul țării

/ Acum 1 zi

Geniștii Armatei Naționale au ridicat și distrus mai multe muniții descoperite la Anenii Noi

/ Acum 1 zi

Un bebeluș de trei luni a fost salvat după ce a rămas blocat într-un automobil la Cahul