ro

 

Societate
26 Martie, 2026 / 08:56
/ 08 Ianuarie, 2026

Vacanța de iarnă ar putea fi prelungită până pe 12 ianuarie în mai multe raioane

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) anunță că direcțiile raionale și municipale de învățământ pot decide prelungirea vacanței de iarnă până luni, 12 ianuarie 2026, în contextul condițiilor meteo nefavorabile. Măsura este recomandată pentru a asigura siguranța elevilor și a personalului didactic, având în vedere ninsorile, poleiul și temperaturile scăzute.

Potrivit MEC, instituțiile de învățământ sunt îndemnate să adopte măsuri preventive suplimentare pentru protecția copiilor, iar deciziile se vor lua la nivel local, în funcție de situația existentă în fiecare raion.

Ministerul precizează că va reveni cu recomandări ulterioare în cazul în care evoluția vremii va impune modificări suplimentare ale procesului educațional sau prelungirea măsurilor de siguranță.

Maine, 9 ianuarie se încheie vacanța de iarnă a elevilor.

Perioada vacanțelor elevilor a fost stabilită în Calendarul anului de studii 2025-2026, aprobat prin ordinul Ministerului Educației și Cercetării.

Următoarea vacanță a elevilor va fi cea de primăvară, care va avea loc în perioada 5-8 martie 2025. Până la sfârșitul anului de studii, elevii vor mai avea o vacanță, cea de Paști. Aceasta va avea zece zile, în intervalul 11-20 aprilie.

Potrivit datelor statistice, în Republica Moldova activează circa 1200 de instituții de învățământ primar și secundar general.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca

/ Acum 21 ore

Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori

/ Acum 21 ore

Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie

/ Acum 21 ore

Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare

/ Acum 22 ore

VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră

/ Acum 22 ore

Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale

/ Acum 22 ore

ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare

/ Acum 22 ore

Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei

/ Acum 22 ore

FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori

/ Acum 22 ore

VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem

/ Acum 23 ore

Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei

/ Acum 23 ore

Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025

/ Acum 1 zi

Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei

/ Acum 1 zi

DOC // Stare de urgență în Republica Moldova. Hotărârea Parlamentului, publicată în Monitorul Oficial