ro

 

Societate
19 Iunie, 2026 / 23:24
/ 24 Noiembrie, 2025

VIDEO // Veste bună pentru notari. A fost lansat sistemul digital pentru succesiuni și testamente

Ministerul Justiției a lansat sistemul informațional destinat dosarelor succesorale și testamentelor. Anunțul a fost făcut de ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, care a subliniat că platforma oferă un acces rapid, sigur și eficient la informațiile necesare, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, noul registru permite notarilor să înregistreze dosarele succesorale și testamentele, să verifice informațiile existente și să extragă datele în câteva clickuri, direct de pe calculator, prin intermediul browser-ului.

„Sistemul este interconectat cu registrele guvernamentale, inclusiv cu Registrul de Stat al Populației, ceea ce permite accesul rapid la informații autentice și evitarea suprapunerilor de proceduri. Astfel, cetățenii din orice colț al lumii pot solicita informații din registru prin portalul e-Servicii, păstrând în siguranță semnătura electronică”, a spus sursa citată.

Ministrul a subliniat că sistemul contribuie la eficientizarea muncii notariale, la reducerea timpului de procesare a dosarelor și la creșterea calității serviciilor.

Reprezentanții Agenției Digitalizării și Administrației Judiciare au prezentat modul de funcționare al platformei, evidențiind avantajele acesteia pentru profesioniști și pentru cetățeni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

SATUL EUROPEAN // Dămășcani și Costești beneficiază de infrastructură modernizată de alimentare cu apă

/ Acum 12 ore

Concediile de odihnă vor fi exprimate în zile lucrătoare: modificările propuse de Ministerul Muncii și Protecției Sociale

/ Acum 13 ore

FOTO // Istorici, cercetători și profesori, distinși pentru contribuția la valorificarea patrimoniului național

/ Acum 13 ore

FOTO // Exerciții comune Moldova–România: instruire acvatică pentru militarii Armatei Naționale

/ Acum 13 ore

VIDEO // Nouă schemă de fraude bancare dejucată: escrocii au încercat să obțină 450.000 de lei de la o juristă

/ Acum 13 ore

Atenție, călători! Trafic intens la vama Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 14 ore

Mobilizare de amploare în nordul țării: Patru copii dispăruți în Rîșcani, găsiți nevătămați după o noapte de căutări

/ Acum 14 ore

Ultima probă din sesiunea de bacalaureat 2026. Circa 400 de elevi susțin proba la limba maternă

/ Acum 23 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 19 iunie

/ Acum 1 zi

Reforma sistemului de salarizare în sectorul bugetar, propusă spre consultări publice: beneficii pentru angajați și creșteri ale veniturilor

/ Acum 1 zi

Reforma „Restart în educație”, discutată cu autoritățile raionale și municipale. Dan Perciun: „Schimbările sunt necesare pentru a reduce diferențele privind calitatea educației”

/ Acum 1 zi

Traficul rutier va fi suspendat pe mai multe străzi din capitală

/ Acum 1 zi

FOTO // Circulație mai sigură pe trei drumuri regionale din raionul Hîncești

/ Acum 1 zi

Votat în Legislativ. Părinții care nu plătesc pensia de întreținere riscă arest sau muncă în folosul comunității