ro

 

Societate
19 Iunie, 2026 / 19:45
/ 09 Mai, 2025

Victimele celui de-al Doilea Război Mondial, comemorate de preşedintele Parlamentului. Igor Grosu: „Să nu uităm niciodată sacrificiul lor”

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, împreună cu şefa statului, Maia Sandu, prim-ministrul Dorin Recean, comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, deputați, miniștri și veterani au depus flori la Complexul memorial „Eternitate” din capitală. Oficialii au adus un omagiu victimelor celui de-al Doilea Război Mondial, care s-au sacrificat și au luptat pentru pace, transmite MOLDPRES.

„Astăzi și în fiecare zi aducem omagiu celor care și-au dat viața în acel război. Înaintașii noștri – bunici, străbunici – s-au jertfit pentru ca generațiile viitoare să trăiască în pace, libertate și prosperitate. Este de datoria noastră să apărăm aceste valori câștigate cu greu și să rămânem uniți, în slujba tuturor cetățenilor noștri”, a menționat Președintele Parlamentului.

De asemenea, șeful legislativului a exprimat recunoștință celor 25 de veterani care mai sunt în viață, mulțumindu-le pentru curajul lor și pentru dorința sinceră de pace. „Să nu uităm niciodată sacrificiul lor. Le dorim multă sănătate veteranilor care sunt în viață și le mulțumim din inimă pentru curajul lor și pentru dorința sinceră de pace”, a afirmat Igor Grosu.

Sute de oameni s-au adunat astăzi, pe ploaie, la memorial pentru a comemora pe cei care şi-au jertfit viaţa în cel mai crâncen şi sângeros război al secolului XX.

„Azi este o zi cu semnificaţie dublă pentru Europa, dar şi pentru întreaga lume. După ce pe 8 mai 1945 a fost anunţată victoria împotriva nazizmului, în data de 9 mai 1945 a fost prima zi de pace după ani de suferinţă şi prăpăd. Victoria păcii a redat speranţă unui viitor construit pe libertate, demnitate, dar şi solidaritate între popoare. Ne adunăm împreună cu gândul şi inima, pentru a comemora una dintre cele mai dureroase pagini din istoria omenirii - cel de-al Doilea Război Mondial, un război în care au murit peste 70 de milioane de oameni. Pacea şi victoria împotriva tiraniei au fost posibile datorită curajului şi jertfei înaintaşilor noştri, precum şi a unităţii de care au dovadă ţările lumii care s-au opus nazizmului”, a declarat preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, în discursul său ţinut la Complexul memorial „Eternitate”.

În acest an, se împlinesc 80 de ani de la victoria asupra fascismului. Cu această ocazie, Parlamentul a adoptat, recent, un proiect de lege care prevede acordarea unui suport financiar în sumă de 30 de mii de lei veteranilor celui de-al Doilea Război Mondial, în semn de recunoștință pentru sacrificiul și devotamentul lor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

FOTO // Exerciții comune Moldova–România: instruire acvatică pentru militarii Armatei Naționale

/ Acum 9 ore

VIDEO // Nouă schemă de fraude bancare dejucată: escrocii au încercat să obțină 450.000 de lei de la o juristă

/ Acum 10 ore

Atenție, călători! Trafic intens la vama Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 10 ore

Mobilizare de amploare în nordul țării: Patru copii dispăruți în Rîșcani, găsiți nevătămați după o noapte de căutări

/ Acum 11 ore

Ultima probă din sesiunea de bacalaureat 2026. Circa 400 de elevi susțin proba la limba maternă

/ Acum 19 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 19 iunie

/ Acum 1 zi

Reforma sistemului de salarizare în sectorul bugetar, propusă spre consultări publice: beneficii pentru angajați și creșteri ale veniturilor

/ Acum 1 zi

Reforma „Restart în educație”, discutată cu autoritățile raionale și municipale. Dan Perciun: „Schimbările sunt necesare pentru a reduce diferențele privind calitatea educației”

/ Acum 1 zi

Traficul rutier va fi suspendat pe mai multe străzi din capitală

/ Acum 1 zi

FOTO // Circulație mai sigură pe trei drumuri regionale din raionul Hîncești

/ Acum 1 zi

Votat în Legislativ. Părinții care nu plătesc pensia de întreținere riscă arest sau muncă în folosul comunității

/ Acum 1 zi

FOTO // Arme și muniție aferentă, depistate la postul vamal Leușeni

/ Acum 1 zi

FOTO // Investițiile Guvernului aduc beneficii și condiții europene pentru locuitorii din Ungheni: piață modernă, parc inteligent și drum spre Plaiul Fagului

/ Acum 1 zi

Ucigașul de la Beriozchi a fost condamnat la 20 de ani de închisoare pentru un omor comis în 2011