ro

 

Societate
18 August, 2026 / 05:25
/ 17 Iulie, 2026

VIDEO // Condiții mai bune pentru copii care frecventează Grădinița „Delia” din Ungheni: instituția a fost dotată cu echipamente moderne

Cei 173 de copii și 11 cadre didactice de la Grădinița „Delia” din municipiul Ungheni beneficiază de condiții mai bune pentru educația timpurie după ce instituția a fost dotată cu echipamente moderne, informează MOLDPRES.

Achizițiile au fost realizate în cadrul Proiectului „Îmbunătățirea Calității Educației”, implementat de Ministerul Educației și Cercetării și finanțat de Banca Mondială.

Proiectul a permis achiziționarea de laptopuri, imprimante color, materiale didactice inovatoare și mobilier adaptat pentru preșcolari. Cu noile echipamente au fost dotate sălile de grupă, cabinetul metodic, cabinetul logopedului și cel al asistentului medical, precum și centrul educațional.

Directoarea instituției, Anna Cersac, a afirmat că noile echipamente digitale le permit educatorilor să transforme o activitate obișnuită într-una interactivă și atractivă pentru copii.

Inițiativa a fost salutată și de către părinți. „Prin asemenea proiecte, grădinița contribuie la dezvoltarea personală a copiilor, care vor ajunge mai bine pregătiți la următoarele etape ale parcursului lor educațional”, afirmă Olga Bogușevici, mama unui copil.

Grădinița „Delia” din municipiul Ungheni se numără printre cele 200 de școli și 200 de grădinițe selectate în urma unui concurs public organizat de Ministerul Educației și Cercetării, pentru a beneficia de mobilier nou, echipamente moderne și materiale didactico-metodice.

În cadrul proiectului, 290 dintre cele 400 de instituții selectate – școli și grădinițe din întreaga țară – au fost dotate cu echipamente digitale destinate consolidării infrastructurii educaționale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Elevi din Republica Moldova au obținut medalii de argint și bronz la Olimpiada Internațională de Informatică

/ Acum 1 zi

MOLDOVA SUNT EU // De la încercări la performanță: povestea elevei din Bălți, cu 10 pe linie la bacalaureat. Casidi Arseni: „Fiți schimbarea pe care vreți să o vedeți în jurul vostru”

/ Acum 1 zi

Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Letonia

/ Acum 1 zi

Perioada estivală crește fluxul de călători la frontieră: peste 100 de mii de traversări persoane înregistrate în ultimele 24 de ore

/ Acum 1 zi

O dronă de tip Shahed a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova

/ Acum 2 zile

Flux crescut de călători la frontieră în perioada estivală: autoritățile din R.Moldova și România întreprind măsuri pentru fluidizarea circulației

/ Acum 2 zile

Elevii din toate instituțiile de învățământ din țară vor începe noul an de studii cu lecția „Independența care ne unește”

/ Acum 2 zile

Încălcarea normelor de etică și integritate în instituțiile de învățământ, în vizorul Consiliului de etică al MEC

/ Acum 2 zile

Produse autohtone, expuse la târguri organizate în weekend în sectoarele capitalei

/ Acum 2 zile

A început sezonul de vânătoare: reguli și restricții stabilite de Ministerul Mediului

/ Acum 2 zile

Atenție, călători! Trafic intens în punctele de trecere a frontierei Sculeni și Leușeni

/ Acum 2 zile

O minoră de șapte ani, implicată într-un accident rutier în Grecia, a fost adusă în Republica Moldova cu o autospecială SMURD

/ Acum 2 zile

Restricții de circulație pe strada Calea Ieșilor din capitală, cu modificări în circulația transportului public

/ Acum 3 zile

Vreme caldă în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge la +33°C