ro

 

Societate
29 Iunie, 2026 / 03:38
/ 30 Noiembrie, 2025

VIDEO // Dan Perciun: „Chișinăul ar putea avea mai multe locuri noi în școli din 2026, iniţial, prin utilizarea a două clădiri pentru reducerea supraaglomerării”

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) anunță primele soluții concrete pentru criza locurilor în școlile din capitală. Este vorba de transmiterea către sistemul educațional a două clădiri din  Chișinău – Blocul Centrului de Excelență în Energetică și Electronică de pe strada Sadoveanu 40 și sediul Liceului de Arte „Igor Vieru”, potrivit declaraţiei ministrului de resort Dan Perciun, făcute în live-ul său din această săptămână, transmite MOLDPRES.

Dacă vor fi acceptate, aceste spații vor permite crearea a aproximativ 1.600 de locuri suplimentare pentru elevi în sectoarele Ciocana și Râșcani, începând cu anul școlar 2026–2027.

Potrivit ministrului, propunerile au fost deja transmise Primăriei Chișinău, iar discuțiile detaliate sunt așteptate să înceapă chiar săptămâna viitoare. În paralel, fracțiunea PAS din Consiliul Municipal Chișinău (CMC) a anunțat formarea unui grup de lucru care să includă reprezentanți ai CMC, ai Primăriei şi MEC, pentru identificarea unui plan comun de gestionare a situației.

Supraaglomerare record în școlile capitalei

În ultimii cinci ani, Chișinăul a înregistrat o creștere accelerată a numărului de elevi, determinată de urbanizare masivă, fluxul de refugiați ucraineni și revenirea familiilor din diasporă. Numărul copiilor s-a majorat cu peste 70% în această perioadă, ceea ce a dus la clase cu 30–40 de elevi, iar în unele cazuri chiar până la 42.

Analiza Ministerului arată un dezechilibru vizibil între cererea și capacitatea reală a instituțiilor. Unele licee – precum „Mihai Viteazul”, „Mihail Berezovschi”, „Liviu Deleanu”, „Dante Alighieri”, „Onisifor Ghibu” sau „Hyperion” – sunt mult peste limita proiectată, în timp ce alte școli aflate la distanțe mici au sute de locuri libere. Situația este ilustrată clar de exemplul Liceului „Ion Creangă”, care depășește cu 400 de elevi capacitatea admisă, în timp ce LT „Matei Basarab”, aflat la doar un kilometru, are peste 800 de locuri disponibile. În total, în rețeaua școlară a municipiului există peste 5.000 de locuri neutilizate – distribuite însă neuniform.

Secretarul de stat Valentina Olaru explică fenomenul prin schimbarea criteriilor de alegere a școlii: „Părinții nu mai aleg școala cea mai apropiată, ci pe cea care oferă cele mai bune condiții. Acest comportament duce la concentrarea masivă a elevilor în anumite instituții și la scăderea atractivității altora”.

Plan pe termen lung: modernizare, reorganizare și investiții externe

Pe lângă utilizarea clădirilor municipale, ministerul recomandă modernizarea școlilor abandonate și valorificarea lor prin granturi sau credite externe, similar practicilor europene. Dan Perciun afirmă că Primăria ar trebui să aplice pentru finanțări internaționale în valoare de 30–40 milioane de euro, astfel încât infrastructura educațională să poată fi reabilitată și readusă în circuitul școlar.

Strategia pe termen mediu și lung a MEC include, de asemenea, reorganizarea districtelor școlare, deschiderea de clase noi în instituțiile cu locuri libere, integrarea sistemului de înscriere cu Registrul de Stat al Populației pentru echilibrarea fluxurilor de elevi.

Investiții în capitală: 70 de milioane de euro pentru modernizare

Ministerul Educației continuă procesul de modernizare a instituțiilor din capitală. Din cele 90 de școli selectate în Programul Școlilor Model, 24 se află în Chișinău. Alte 12 sunt incluse în programul de eficiență energetică. În total, 36 de școli din municipiu vor beneficia de investiții de peste 70 milioane de euro, dintre care 55 milioane sunt deja disponibile.

Dacă municipalitatea acceptă propunerea MEC, primele lucrări de adaptare a clădirilor pentru procesul educațional ar putea începe în următoarele luni, iar noile locuri pentru elevi ar putea fi funcționale în toamna anului 2026 — un pas important pentru echilibrarea rețelei școlare și reducerea supraaglomerării din liceele capitalei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministrul Mediului: „Aproape 90% dintre puieții plantați la Mihailovca s-au prins”

/ Acum 2 zile

Educație digitală, voluntariat și dialog între generații pentru seniorii din Hârjauca

/ Acum 2 zile

Efectivul-limită al CNA va crește cu 150 de unități

/ Acum 2 zile

Parlamentul instituie un mecanism de identificare a utilizatorilor serviciilor mobile preplătite: cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate

/ Acum 2 zile

Temperaturile caniculare pot fi periculoase. Ce recomandă Ministerul Sănătății

/ Acum 2 zile

Deținut decedat după o tentativă de evadare la Judecătoria Strășeni

/ Acum 2 zile

Parlamentul a votat integrarea Republicii Moldova în sistemul european de coordonare a securității sociale

/ Acum 2 zile

Noi garanții pentru părinți la locul de muncă. Concediile de maternitate și paternitate vor fi incluse în stagiul de cotizare la pensie

/ Acum 2 zile

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 2 zile

Val de căldură în Republica Moldova: meteorologii au emis Cod galben, portocaliu și roșu de caniculă

/ Acum 2 zile

Igor Grosu invită cetățenii la spectacolul „1946”: „Un eveniment de comemorare și reflecție”

/ Acum 2 zile

Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor conflictului de pe Nistru

/ Acum 2 zile

Moment de reculegere în Parlament în memoria celor doi polițiști decedați la Sîngerei

/ Acum 2 zile

Trei minori și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară în ultimele 24 de ore