ro

 

Societate
24 Iulie, 2026 / 21:07
/ 19 Martie, 2025

Vladimir Bolea, în sudul țării: „Fiecare cetățean merită șanse egale la condiții de viață mai bune”

Prima ședință ordinară a Consiliului Regional pentru Dezvoltare (CRD) Sud din acest an s-a desfăşurat ieri la Ştefan Vodă, în prezenţa vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale (MIDR), transmite MOLDPRES.

Vicepremierul a subliniat importanța dezvoltării economice echilibrate a regiunilor prin crearea de oportunități și îmbunătățirea condițiilor de trai pentru populație.

„Printre priorități se numără accesul la servicii esențiale, precum alimentarea cu apă și canalizare, modernizarea grădinițelor și școlilor, precum și dezvoltarea infrastructurii de suport pentru afaceri. Pentru a reduce disparitățile dintre regiuni, MIDR implementează o serie de programe menite să ofere fiecărui cetățean șanse egale la condiții de viață mai bune”, a estimat Vladimir Bolea.

Prezentă la eveniment, Larisa Voloh, deputat în Parlamentul Republicii Moldova și președintele Comisiei administrație publică și dezvoltare regională, a reiterat opţiunea statului pentru „un dialog constructiv între autoritățile centrale și locale şi politici foarte clare, strategii bine gândite ușor de implementat la nivel local”.

„Obiectivul nostru este să avem administrație publică eficientă, capabilă să se ajusteze la parcursul european al Republicii Moldova. Scopul nostru este să avem regiuni puternice, aceasta ar însemna un Stat puternic", a spus Larisa Voloh.

„Aceasta este prima ședință a CRD Sud din acest an și totodată prima desfășurată în raionul Ștefan Vodă. Ne propunem obiective ambițioase și suntem încrezători că le vom implementa cu succes", a relevat Nicolae Hristov, directorul ADR Sud.

Hristov a prezentat Raportul de progres privind implementarea Programului Operațional Regional Sud 2022-2024 pentru anul 2024, evidențiind atât rezultatele obținute, cât și provocările întâmpinate.

Membrii CRD Sud au aprobat extinderea perioadei de implementare a acestui program cu un an, precum și planul actualizat de implementare.

Ștefan Vodă

 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

VIDEO // Șantaj cu răpirea unui om de afaceri din Bălți, prevenit de procurori. Patru tineri sunt cercetați penal

/ Acum 9 ore

Un băiețel de doi ani din Fălești a ajuns la spital după ce a băut solvent

/ Acum 9 ore

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de parfumuri care conțin substanțe interzise

/ Acum 10 ore

FOTO // Investiții de 4,8 milioane de lei în școli: peste 100 de instituții vor primi echipamente moderne

/ Acum 10 ore

VIDEO // Un moldovean a fost condamnat la opt ani de închisoare după ce a exploatat sexual o tânără din Nisporeni în Atena

/ Acum 10 ore

Trei ani de închisoare pentru un angajat al unei firme de pază acuzat de tratament inuman și degradant

/ Acum 11 ore

VIDEO // Salvatorii moldoveni au fost implicați într-o nouă misiune de stingere a incendiilor forestiere în Grecia

/ Acum 11 ore

Bolnavii cardiovasculari au beneficiat de cele mai multe medicamente compensate în iunie

/ Acum 11 ore

Facturi mai mici la energie pentru o familie cu patru copii din Ștefan Vodă, care a beneficiat de Programul EcoVoucher

/ Acum 12 ore

Mesajele de avertizare ale IGSU vor deveni mai accesibile pentru persoanele cu dizabilități de auz

/ Acum 12 ore

Centrul de Sănătate Telenești are un nou ascensor, instalat printr-un proiect de peste un milion de lei

/ Acum 22 ore

Primăriile care refuză amalgamarea voluntară vor intra în proces de comasare normativă

/ Acum 23 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 24 iulie

/ Acum 23 ore

Guvernul începe evaluarea agențiilor și instituțiilor publice. Alexei Buzu: „Vom identifica structurile care pot fi comasate și costurile ce pot fi optimizate”