ro

 

Societate
29 Aprilie, 2026 / 20:58
/ 25 Ianuarie, 2025

Zboruri directe spre zece destinații noi de pe Aeroportul Internațional Chișinău

În anul curent, rețeaua de zboruri a Aeroportului Internațional Chișinău va fi extinsă cu zece noi destinații. Acestea sunt Bremen, Alicante, Thessaloniki, Palma de Mallorca, Katowice, Copenhaga, Lyon, Paris Orly, Turin, Wroclaw, transmite MOLDPRES.

Totodată, pentru anul 2025, Aeroportul Internațional Chișinău a anunțat venirea a două noi companii aeriene: SkyUp Airlines, care își va deschide baza operațională în aprilie 2025 și Transavia, o renumită companie franceză low-cost, ce va adăuga conexiuni importante cu Europa.

În același timp, din iulie 2025 compania aeriană Wizz Air va include a doua aeronavă pe RMO, ceea ce semnifică mai multe destinații si frecvențe pentru pasagerii noștri.

„Aceste noutăți vor diversifica considerabil opțiunile de călătorie pentru pasagerii din Republica Moldova și vor consolida rolul Aeroportului Chișinău ca punct de plecare pentru multiple destinații europene”, a anunțat administrația Aeroportului, într-un comunicat de presă.

În anul 2024, Aeroportul Internațional Chișinău a atins cifra de 4.142.413. de pasageri deserviți, în creștere cu 46 % față de anul 2023, ceea ce înseamnă cu peste 1,3 milioane de pasageri mai mult.
În plus, anul trecut, de pe Aeroportul Internațional Chișinău și-au început operarea șapte noi companii aeriene, precum, Georgian Wings, Lufthansa, Skyvision Airlines, Air Anka, Eurowings, Air Baltic și Mavi Gök Airlines.

Totodată, orarul de zbor a fost completat cu 14 destinații noi: Budapesta, Cologne, Riga, Istanbul Sabiha, Stuttgart, Hamburg, Enfidha, Manchester, Praga, Abu Dhabi, Bruxelles Charleroi, Dortmund, Memmingen și Nuremberg.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 ore

FOTO // Campania internațională „Denim Day”. Angajații MMPS, solidari cu victimele violenței

/ Acum 6 ore

Noi reguli pentru infrastructura de deșeuri

/ Acum 6 ore

FOTO // ANSA a dat startul campaniei de vaccinare antirabică a vulpilor prin distribuție manuală de momeli

/ Acum 7 ore

CSM anunță concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante de judecător la curțile de apel

/ Acum 7 ore

Un adolescent de 16 ani, depistat în timp ce conducea un automobil la Ialoveni. IGP îndeamnă părinții să monitorizeze strict accesul minorilor la vehicule

/ Acum 7 ore

FOTO // Promovarea limbii găgăuze, susținută prin noi măsuri educaționale. Maia Sandu: „Păstrarea limbii găgăuze și învățarea limbii române trebuie să meargă în paralel, pentru ca oamenii să beneficieze de oportunitățile parcursului european”

/ Acum 7 ore

Modificări importante pentru zilieri: registrele pe hârtie vor fi înlocuite cu un sistem electronic

/ Acum 7 ore

Tot mai mulți pacienți folosesc eRețeta pentru medicamente compensate. Peste 193 de mii de moldoveni au primit tratamente luna trecută

/ Acum 7 ore

VIDEO // Reforma Moldsilva prevede crearea brigăzilor zonale pentru utilizarea eficientă a tehnicii silvice

/ Acum 8 ore

GALERIE FOTO // Eveniment dedicat limbii găgăuze, organizat la Chișinău

/ Acum 8 ore

Ariile protejate din Moldova vor fi administrate după standarde europene, conform unui ghid nou susţinut de Austria

/ Acum 9 ore

Ofițerii SIS, ținuți captivi în Federația Rusă, au revenit în Republica Moldova

/ Acum 9 ore

ANI a constatat avere nejustificată de peste 1,5 milioane de lei în cazul unui fost deputat

/ Acum 10 ore

Bărbat de 81 de ani, rănit într-un incendiu izbucnit într-o locuință din Sângerei