ro

 

Societate
04 August, 2026 / 06:49
/ 25 Aprilie, 2025

Ziua Europei 2025 // Orășelul European ajunge la Chișinău și Căușeni pentru a sărbători valorile fundamentale ale Uniunii Europene

Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova, împreună cu ambasadele statelor membre ale UE, va marca Ziua Europei 2025 printr-o serie de evenimente speciale organizate în mai multe regiuni ale țării. Orășelul European va fi deschis la Chișinău pe 9 mai, în Piața Marii Adunări Naționale, și va continua la Căușeni pe 17 mai, oferind vizitatorilor o gamă variată de activități educative, interactive și surprize pentru toate generațiile, notează MOLDPRES.

Evenimentele din acest an, organizate sub genericul „PACE, PROSPERITATE, DEMNITATE – EUROPA EȘTI TU!”, vor celebra și 75 de ani de la Declarația Schuman, actul fondator al Uniunii Europene. În cadrul Orășelului European, care va avea loc pe 9 mai la Chișinău, în Piața Marii Adunări Naționale, și pe 17 mai la Căușeni, 19 state membre ale UE vor prezenta tradițiile lor culturale și culinare. De asemenea, 56 de proiecte finanțate de Uniunea Europeană vor oferi vizitatorilor informații despre sprijinul acordat Republicii Moldova în domenii precum dezvoltarea rurală, economică și socială.

În ambele localități, publicul va avea parte de activități educaționale, interactive și muzicale, iar seara va culmina cu concerte susținute de artiști din Moldova și Ucraina, printre care Vali Boghean, Zdob și Zdub și Pașa Parfeni. Evenimentele Zilei Europei nu se vor limita doar la Chișinău și Căușeni, fiind organizate și în alte orașe, precum Cahul și Ungheni, în cooperare cu autoritățile locale și rețeaua de Eurocluburi.

Pe lângă aceste activități, Festivalul de Film și Cultură Europeană va aduce proiecții de filme, expoziții și dansuri în diverse localități ale Republicii Moldova, între 9 și 31 mai, cu intrare liberă, pentru toți cei care doresc să descopere diversitatea culturală europeană.

„De Ziua Europei, celebrăm unitatea, pacea și prosperitatea. Mai presus de toate, pacea este temelia pe care se clădește totul. O țară care alege războiul, distrugerea și opresiunea este sortită corupției și fărădelegii. Războiul dus de Rusia împotriva Ucrainei este o amintire dureroasă a ceea ce este cu adevărat important. Moldova a resimțit impactul presiunii Rusiei – prin intimidare economică, șantaj energetic și campanii de dezinformare menite să divizeze societatea. Uniunea Europeană este alături de voi! Anul acesta, de Ziua Europei, să ne reafirmăm angajamentul față de valorile care ne unesc și ne fac puternici: Pacea, Prosperitatea și Demnitatea. Pentru că Europa nu este doar un loc. Europa este o idee. Europa este o alegere. Europa este familia ta. Și Europa ești TU”, a declarat Ambasadorul Uniunii Europene în Republica Moldova Jānis Mažeiks.

Aceste activități subliniază angajamentul Uniunii Europene față de valorile care unesc statele membre și sprijină dezvoltarea Republicii Moldova, contribuind la consolidarea relațiilor și promovarea diversității culturale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

Peste 3 600 de șoferi, documentați în zilele de odihnă pentru încălcări comise în traficul rutier

/ Acum 19 ore

Guvernul a pregătit transmiterea a încă patru motopompe către Primăria Capitalei și SA Apă Canal

/ Acum 19 ore

Aneta Gonța a fost aleasă președintă a Consiliului Audiovizualului

/ Acum 19 ore

IGP a înregistrat patru cazuri de escrocherie telefonică. O femeie din Briceni, prejudiciată cu aproape 115 000 de lei

/ Acum 19 ore

FOTO // Echipa de pompieri din Republica Moldova a intervenit la un incendiu de vegetație în Grecia

/ Acum 19 ore

Clasamentul instituțiilor de învățământ, după media obținută la BAC: 129 de licee teoretice au o rată de promovare de 100%

/ Acum 19 ore

Geniștii Armatei Naționale au executat 11 misiuni de deminare în iulie. O dronă Gheran-2, printre obiectele neutralizate

/ Acum 19 ore

Zeci de hectare de vegetație, mistuite de flăcări. Pompierii au avut 41 de intervenții într-o zi

/ Acum 20 ore

FOTO // O grădiniță din Chișinău va fi modernizată cu sprijinul Băncii Mondiale

/ Acum 20 ore

Peste 70 de accidente rutiere cu implicarea trotinetelor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă conducătorii să respecte regulile de circulație

/ Acum 20 ore

Liliana Vițu a demisionat din funcția de președintă a Consiliului Audiovizualului

/ Acum 21 ore

Un bărbat a fost condamnat la închisoare după ce a agresat polițiști la Vadul lui Vodă

/ Acum 22 ore

Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 22 ore

Zilele Diasporei 2026 încep astăzi la Chișinău. Programul include Forumul Diasporei, evenimente pentru tineri și activități culturale