Bursele sportivilor vor crește în 2025
Sportivii din Republica Moldova vor primi burse mai mari în anul 2025. Valoarea acestora va varia între 8 050 lei și 64 400 lei, în funcție de performanțele obținute de sportivi, transmite MOLDPRES.
În total, în acest an, statul va oferi burse lunare pentru 175 de sportivi. Bugetul alocat în acest scop constituie 45 de milioane de lei.
Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, de suport financiar vor beneficia sportivii care au obținut în anul 2024 rezultate remarcabile la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris, dar și la Campionatele Mondiale și Europene pentru toate categoriile de vârstă.
„Comparativ cu anii precedenți, avem o creștere semnificativă a burselor și credem că inclusiv aceste majorări stau în spatele rezultatelor deosebite pe care le vor înregistra sportivii noștri în următoarea perioadă. Ministerul Educației și Cercetării va continua să susțină sportivii atât prin programul de burse, cât și prin toate celelalte activități pe care le desfășoară”, a spus Dan Perciun, ministru al Educației și Cercetării.
Și bugetul alocat federațiilor sportive va crește cu 30 de milioane de lei în anul curent și va ajunge la cifra totală de 87 de milioane de lei.
Andrei Belici, campion la Indoor Archery World Series U21 în Elveția
Halterofilul Stanislav Uja a cucerit bronzul la Campionatul European U20 din Albania
Adriana Conac a câștigat medalia de bronz la Europenele U20 de haltere
Mihail Latîșev a adus Moldovei prima medalie la Europenele de Judo U23
Chișinăul găzduiește pentru prima dată Campionatul European de Judo U23
18 sportivi moldoveni vor concura la Campionatul European de judo U-23, organizat la Chișinău
Naționala Moldovei, două meciuri decisive în noiembrie. Lilian Popescu a anunțat stranierii convocați
Alexandr Gaidarlî aduce încă o medalie pentru Moldova la Campionatul Mondial U-23
Luptătorul Alexandrin Guțu devine pentru a treia oară consecutiv campion mondial U23
Republica Moldova a obținut două medalii la Campionatul Mondial de lupte U-23
Luptătoarea Irina Rîngaci a adus o nouă medalie de aur Moldovei
Naționala Moldovei a încheiat la egalitate meciul cu Estonia din preliminariile Campionatului Mondial 2026
Comitetul Internațional Olimpic a decernat premiile fair-play pentru JO 2024
Naționala Moldovei întâlnește Estonia în preliminariile Campionatului Mondial 2026
MEC inițiază un program de dezvoltare a limbii găguze în școlile și grădinițele din autonomie
BTA: Nava de cercetare navală bulgară ajunge la baza antarctică bulgară de pe Insula Livingston
Expoziție aniversară dedicată lui Vlad Ioviță, la Muzeul Național al Literaturii Române
Atenție, șoferi! Polei și gheață pe unele porțiuni de drum
Ambasadorul Vladislav Kulminski, întrevedere cu Secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio: dialogul moldo-american, orientat spre rezultate concrete
Un alt fost magistrat, găsit vinovat în schema „Laundromat”, scapă de pedeapsă din cauza prescripției
Pod modern la Buțeni: peste 3.500 de locuitori beneficiază de trafic mai sigur
Zelenski și Trump se vor întâlni duminică la Mar-a-Lago pentru discuții privind planul de pace
Penitenciarele, sub lupa Avocatului Poporului: 16 decese și peste 1.000 de cazuri de leziuni grave au fost înregistrate în 2025
Summit istoric, fonduri europene și acces extins pe piața UE: bilanțul european al anului 2025
VIDEO // Doi bărbați din Florești au fost reținuți pentru șantaj, după ce au pretins ilegal 100 000 de lei
Președintele interimar al Judecătoriei Chișinău a promovat evaluarea externă
IGP a inițiat un dosar de căutare pe numele lui Dmitri Constantinov, condamnat la 12 ani de închisoare
ASP revizuiește traseele pentru proba practică la examenul auto
Ministerul Educației propune integrarea Universității „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul în cadrul UTM
Un tânăr din capitală a fost condamnat la trei ani de închisoare pentru furt, răpire de vehicul și fals în declarații