
Localitățile din Moldova pot concura pentru titlul de „Capitala sportului” și beneficia de un milion de lei pentru desfășurarea activităților sportive
Localitățile din Republica Moldova pot concura pentru obținerea titlului de „Capitala sportului”, acordat în cadrul unui program lansat în premieră de Ministerul Educației și Cercetării. Învingătoarea concursului va beneficia de o finanțare în valoare de un milion de lei pentru desfășurarea activităților sportive pe parcursul anului curent, transmite MOLDPRES.
Dosarele de participare la concurs pot fi depuse de către autoritățile publice locale. Banii acordați în cadrul proiectului vor putea fi utilizați pentru activități sportive de masă, festivaluri sportive, activități pentru sportul de performanță, forumuri și orice tip de acțiuni care reunesc la aceeași masă reprezentanți ai structurilor sportive.
Totodată, în satul sau orașul desemnat drept „capitala sportului” va fi organizat în acest an un campionat național la o probă de sport olimpică, utilizând infrastructura locală.
Secretarul de stat al Ministerului Educației și Cercetării, Sergiu Gurin a declarat astăzi, la o conferință de presă, că prin intermediul acestui program autoritățile își propun să ofere localităților din țară oportunitatea de a deveni exemple de bună practică în domeniul dezvoltării sportului și implicării comunitare.
„Lansăm în premieră un program care va susține sportul pentru toți sau sportul de masă. Inițiativa reprezintă angajamentul nostru ferm de a valorifica potențialul sportiv al comunităților locale și de a promova un stil de viață sănătos pentru cetățeni de toate vârstele. Dorim să inspirăm copii și tineri, să susținem autoritățile publice locale în eforturile lor de a crea condiții favorabile pentru desfășurarea activităților sportive în comunitate. Capitala sportului nu este doar un titlu, ci un angajament concret. Localitatea desemnată va beneficia de un sprijin de până la un milion de lei pentru realizarea proiectelor și inițiativelor sportive, având astfel oportunitatea de a deveni un exemplu de comunități activă și atractivă prin sport”, a subliniat Sergiu Gurin.
El a îndemnat primarii și reprezentanții societății civile să se implice activ, să vină cu propuneri creative și să contribuie astfel la transformarea sportului într-un motor de coeziune și dezvoltare locală.
Potrivit șefului Direcției politici în domeniile tineret și sport din cadrul MEC, Marcel Marin, capitala sportului va fi desemnată până la sfârșitul lunii mai, iar ulterior în localitatea declarată învingătoare vor fi organizate activitățile sportive planificate.
Reprezentantul Comitetului paralimpic, Dumitru Prodan a menționat că acesta este un proiect actual și important pentru localitățile din țara noastră și a îndemnat autoritățile locale să aplice la program. „Prin intermediul acestui program, învingătorul va avea posibilitatea de a promova localitatea, modul sănătos de viață și practicarea sportului”, a spus Dumitru Prodan.
Inițiativa a fost salutată și de reprezentanții Comitetului Național Olimpic Sportiv și cei ai Federației Sportul pentru Toți, care au fost prezenți la conferința de presă.
Potrivit datelor Ministerului Educației și Cercetării, în perioada 2018-2024, numărul medaliilor obținute de sportivii moldoveni a crescut de la 435 la 713. Recordul de medalii la probele de sport olimpice a fost înregistrat în anul 2024, când sportivii noștri au obținut 128 de distincții.
Echipa națională de fotbal a R. Moldova a pierdut partida amicală cu Polonia. Urmează meciul cu Italia din preliminariile Campionatului Mondial din 2026
Ministerul Educației și Cercetării cere returnarea finanțării acordate Federației de Karate
Echipa formată din Nichita Naumciuc și Dmitrii Zincenco a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de canotaj
Circa 80 de sportivi au participat la Campionatul Republicii Moldova la caiac-canoe
Republica Moldova a cucerit 10 medalii la Campionatul Mondial de lupte corp la corp din Turcia
Ambasada Republicii Moldova în Irlanda a organizat Cupa Ambasadorului la Mini-Fotbal, ediția 2025
Fotbal: Paris Saint-Germain a câștigat în premieră trofeul Ligii Campionilor, după 5-0 în finala cu Inter Milano
La Bălți se desfășoară campionatul Republicii Moldova la caiac-canoe pentru seniori
În Republica Moldova va fi creat Consiliul pentru prevenirea și combaterea traficului ilicit de substanțe dopante
Angajații vor putea beneficia de tichete de masă și pentru orele de muncă din timpul nopții
Investiții de peste 7 milioane de lei în modernizarea a cinci instituții de învățământ din Briceni, prin Programul „Satul European”
MEC condamnă desfășurarea activităților sportive fără respectarea cadrului legal
Parlamentul a aprobat sprijinul de 3000 de lei pentru tinerii specialiști
Ministrul Apărării la Bruxelles: „Ne dorim un sistem de apărare aliniat la arhitectura europeană de securitate”
Buget Plus // 1,7 milioane de lei vor fi alocate pentru modernizarea cantinelor școlare din raionul Ocnița
Mihai Popșoi: „R. Moldova mizează pe sprijinul Parlamentului European pentru deschiderea clusterelor de negociere”
Persoanele care prestează servicii în mod independent vor achita un impozit unic de 15 %
ANRE va avea atribuții extinse. Parlamentul a adoptat noua lege privind energia electrică
15 școli-model vor fi renovate până în 2030, cu suportul Băncii de Dezvoltare a Consiliului Europei
Republica Moldova, lider regional la egalitate de gen. Vicepreședinta Parlamentului: „Moldova poate – țara noastră, exemplu internațional în echitate de gen”
În Republica Moldova vor fi construite depozite de deșeuri regionale la standarde UE
MAE își consolidează capacitățile: Procesul de încheiere a tratatelor internaționale, analizat la o masă rotundă
Republica Moldova introduce noi distincții de stat: Ordinul Libertății și Meritul Academic
Rezultatele perchezițiilor: Două persoane cercetate penal într-o cauză ce vizează coruperea electorală
Expoziția „MărturIE a dragostei pentru port”, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei