Luptătoarea Mariana Draguțan a cucerit bronzul la Campionatul European de la Bratislava
Luptătoarea Mariana Draguțan a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la Bratislava, transmite MOLDPRES.
Sportiva din Republica Moldova a obținut două victorii în categoria de greutate 55 kg, cu Amory Andrich (Germania) și Roza Szenttamasi (Ungaria), fiind învinsă în semifinale de franțuzoaica Tatiana Debien.
Totodată, la categoria de greutate de 65 de kg, luptătoarea Irina Rîngaci a acces în finală și se va duela cu Grace Bullen din Norvegia. Ea a trecut de Eniko Elekes (Ungaria) și Iryna Koliadenko (Ucraina).
Andrei Belici, campion la Indoor Archery World Series U21 în Elveția
Halterofilul Stanislav Uja a cucerit bronzul la Campionatul European U20 din Albania
Adriana Conac a câștigat medalia de bronz la Europenele U20 de haltere
Mihail Latîșev a adus Moldovei prima medalie la Europenele de Judo U23
Chișinăul găzduiește pentru prima dată Campionatul European de Judo U23
18 sportivi moldoveni vor concura la Campionatul European de judo U-23, organizat la Chișinău
Naționala Moldovei, două meciuri decisive în noiembrie. Lilian Popescu a anunțat stranierii convocați
Alexandr Gaidarlî aduce încă o medalie pentru Moldova la Campionatul Mondial U-23
Luptătorul Alexandrin Guțu devine pentru a treia oară consecutiv campion mondial U23
Republica Moldova a obținut două medalii la Campionatul Mondial de lupte U-23
Luptătoarea Irina Rîngaci a adus o nouă medalie de aur Moldovei
Naționala Moldovei a încheiat la egalitate meciul cu Estonia din preliminariile Campionatului Mondial 2026
Comitetul Internațional Olimpic a decernat premiile fair-play pentru JO 2024
Naționala Moldovei întâlnește Estonia în preliminariile Campionatului Mondial 2026
Drepturile omului, integrate în instruirea medicală la USMF „Nicolae Testemițanu”
Locuitorii capitalei sunt invitați la târguri și iarmaroace cu produse locale
Căile Ferate Ucrainene au reluat cursa Odesa–Chișinău. În primele trei ore, 60% dintre bilete au fost epuizate
De ce au atacat rușii o zonă izolată în apropierea graniței dintre Ucraina și Republica Moldova. Importanța podului de la Maiaki
Moș Crăciun îi invită pe copii într-o călătorie magică cu trolebuzul prin Chișinău
Ceață pe întreg teritoriul țării. Polițiștii îndeamnă șoferii să circule cu atenție
SUA au propus organizarea de negocieri directe Ucraina–Rusia, spune Zelenski
Solstițiul de iarnă 2025. Cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte din an marchează începutul iernii astronomice
FOTO// Comunitatea științifică din Republica Moldova, omagiată la Gala Cercetătorilor 2025. Dan Perciun: „Munca cercetătorilor are un viitor aici, acasă”
Oficiali, artiști și influenceri au devenit, pentru o zi, „Ambasadori ai Bunătății”, într-o campanie caritabilă
Negociatori ruși și americani se întâlnesc astăzi în Florida pentru noi discuții privind un acord de pace cu Ucraina
Rute logistice blocate în sudul Ucrainei, în urma atacurilor recente. Transporturile, inclusiv cele umanitare, vor fi deviate prin Republica Moldova
Ministerul Justiției a premiat colaboratori din sistemul penitenciar
Trafic fluidizat la vama Otaci–Moghilev-Podolsk: timpi minimi de traversare a frontierei
Accident violent în apropiere de Ceadîr-Lunga. Mașină de poliție, implicată
Un nou Cod galben de ceață în Republica Moldova, valabil până duminică, 21 decembrie