FOTO // Vinurile moldovenești cuceresc Londra: degustare de prestigiu pentru consolidarea prezenței pe piața britanică
Republica Moldova face un nou pas strategic în promovarea produselor sale de elită pe una dintre cele mai competitive piețe de profil din lume. Ambasada Republicii Moldova în Regatul Unit, în parteneriat cu Oficiul Național al Viei și Vinului (ONVV), a organizat un eveniment exclusivist de prezentare și degustare la Londra, găzduit de celebra locație „Hedonism Wines”, transmite MOLDPRES.
Alegerea locației nu a fost întâmplătoare: Hedonism Wines este recunoscută drept una dintre cele mai prestigioase platforme de comercializare a vinurilor și băuturilor spirtoase din capitala britanică. Cu o selecție riguroasă de vinuri din întreaga lume, includerea vinurilor moldovenești în acest spațiu reprezintă o confirmare a calității superioare și a potențialului de nișă pe care îl deține „Wine of Moldova”, potrivit Oficiului Național al Viei și Vinului.
Astfel, opt vinării emblematice din Republica Moldova au participat la acest maraton al gustului, expunând un portofoliu impresionant.
„Este vorba de peste 30 de tipuri de vinuri: de la soiuri autohtone, care poartă amprenta terroir-ului moldovenesc, până la cupaje internaționale premiate şi divinuri de înaltă calitate: o selecție de băuturi spirtoase fine, care au demonstrat măiestria distilării tradiționale moldovenești”, indică ONVV.
La eveniment au fost prezenți aproximativ 100 de invitați, printre care somelieri de renume, importatori și distribuitori britanici, jurnaliști de specialitate, precum și membri ai comunității de afaceri moldovenești din Regatul Unit.
„Participanții au fost impresionați de caracterul distinct și de complexitatea senzorială a vinurilor degustate. Profesioniștii din industria vinicolă britanică și-au exprimat interesul concret pentru dezvoltarea unor colaborări comerciale, subliniind că vinurile moldovenești oferă un raport excelent între calitate și autenticitate, factori extrem de căutați de consumatorii sofisticați din Londra”, menţionează organizatorii.
La finalul reuniunii, reprezentanții Ambasadei Republicii Moldova, ai ONVV și ai clubului Hedonism Wines au evaluat evenimentul ca fiind un succes deplin. Părțile au convenit asupra continuării acestui format de promovare, considerat esențial pentru creșterea vizibilității brandului de țară și pentru facilitarea accesului producătorilor noștri pe rafturile magazinelor specializate și în meniurile restaurantelor de top din Marea Britanie.
Prin astfel de acțiuni, Republica Moldova își reconfirmă statutul de producător de vinuri de clasă mondială, capabil să concureze cu succes pe piețele europene tradiționale.
Muzeul de Istorie și Etnografie Călărași păstrează vestigiile celor mai vechi civilizații ale Europei
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Vernisajul Vinului 2025 – unde tradiția, excelența și turismul se întâlnesc sub semnul Vinului Moldovei
Republica Moldova, promovată în Vogue Polska: o apariție spectaculoasă care pune țara pe harta destinațiilor inspiratoare
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „Roata Vremii” – o călătorie culturală şi gustoasă, parte a Rutei Transfrontaliere Gastronomice
FOTO // Campania „Flavors of Romania and the Republic of Moldova”, lansată în metroul din Bucureşti
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Poarta Neamului, acolo unde tradițiile prind viață
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Crama Mircești – „Mica Toscana” din Ungheni, punte între tradiție, vin și turism ca în Europa
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Casa din Luncă - o oază de liniște și tradiție în inima Orheiului Vechi
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „La Tanti Masha”, tradiție, rețete de familie, experiențe turistice şi comunitate, pe Ruta Gastronomică România–Moldova
FOTO // Vinurile Moldovei cuceresc Elveția la EXPOVINA 2025 din Zürich
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: De la podgorii la ospitalitate. Cum au fost promovate experiențele autentice de vin și turism la World Wine Tourism Day 2025
Turismul responsabil, motor al dezvoltării urbane durabile în UTA Găgăuzia, discutat la un forum organizat de MIDR şi parteneri de dezvoltare
Moldova va marca Ziua Mondială a Turismului Vitivinicol 2025 cu un eveniment profesional la o vinărie din ţară
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Culori, gusturi și tradiții în spectrul toamnei târzii
Lupta globală împotriva medicamentelor falsificate, în centrul unei conferințe organizate cu sprijinul Consiliului Europei la Chișinău
Comisia de evaluare a Judecătorilor ajustează structura Completului E după numirea unui nou membru internațional
Un tânăr din Telenești a fost condamnat la 20 de ani de închisoare după ce și-ar fi omorât și incendiat consăteanul
China îi îndeamnă pe iranieni sa păstreze deschisă strâmtoarea Ormuz
Moldova, în „linia întâi” a extinderii UE. Marta Kos: „Realizează reforme de calitate într-un ritm susținut”. Chișinăul, inclus în „Scutul European al Democrației”
Peste 3850 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă
O tânără din Chișinău a fost condamnată după ce a înșelat mai mulți cumpărători pe rețele sociale
Peste 4000 de solicitări la ambulanță de Paștele Blajinilor: zeci de persoane au avut nevoie de îngrijiri în cimitire
Guvernatoarea Anca Dragu a prezentat la București strategia Băncii Naționale a Moldovei privind inteligența artificială
Serviciul Vamal a încasat peste 718 milioane de lei la bugetul de stat în ultima săptămână
Ancheta incendiului de la Durlești a fost finalizată: dosarul ajunge la magistrați
INTERVIU MOLDPRES // Rectorul USM, Otilia Dandara: „Ne propunem să ne consolidăm pozițiile ca un actor important pe piața serviciilor educaționale”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, în Austria: întrevederi cu diaspora și dezvoltarea cooperării educaționale
Sportivii moldoveni au obținut 11 medalii la Campionatul European de karate shotokan din Ungaria
VIDEO // Gheorghe Hajder: „Reforma Moldsilva va aduce salarii mai mari și condiții de muncă mai bune pentru pădurari”
FOTO // Aproximativ 500 de sportivi au participat la prima ediție a „Moldova 3×3 Basketball Festival”, organizată în Republica Moldova