
Acord esențial pentru securitatea cibernetică a R. Moldova, semnat la Bruxelles
Vicepremierul Doina Nistor, ministru al Dezvoltării Economice şi Digitalizării (MDED), a semnat astăzi, la Bruxelles, un acord esențial pentru securitatea cibernetică a Republicii Moldova, alături de Roberto Viola, director general pentru Rețele de Comunicații, Conținut și Tehnologie din cadrul Comisiei Europene, transmite MOLDPRES.
Potrivit MDED, într-un moment de transformare continuă, acest acord întărește scutul digital al Republicii Moldova, oferindu-ne acces la o nouă componentă a Programului Europa Digitală – Rezerva Europeană pentru Securitate Cibernetică (EU Cybersecurity Reserve). Astfel, obținem acces la un mecanism european de intervenție rapidă în caz de atacuri cibernetice majore.
Acest sprijin include echipe specializate, care vor oferi nu doar expertiză tehnică, ci și resurse esențiale pentru gestionarea crizei: echipamente și licențe. Prin aceasta, Republica Moldova își întărește capacitatea de a răspunde rapid și eficient în fața amenințărilor cibernetice.
„Semnarea acestui acord este un pas important în integrarea noastră în infrastructura digitală europeană și întărește angajamentul nostru pentru protejarea instituțiilor, cetățenilor și democrației. În cadrul vizitei la Bruxelles, am discutat și despre aderarea la zona „Roam like at Home” până în ianuarie 2026, pentru ca cetățenii noștri să poată comunica în UE la tarife ca acasă. De asemenea, am prezentat progresele realizate în dezvoltarea portofelului digital de identitate, integrat în platforma EVO, conform standardelor europene EUDI”, estimează Doina Nistor.
Toate aceste inițiative se înscriu într-un obiectiv clar: modernizarea prin digitalizare. „Fiecare parteneriat și proiect ne aduc mai aproape de standardele europene de funcționalitate, transparență și eficiență, și întăresc încrederea investitorilor din țară și din străinătate”, a rezumat oficialul.
Republica Moldova deschide discuțiile pe Capitolul 13 – Pescuit și acvacultură, în cadrul Clusterului 5 al negocierilor de aderare la UE
Concursul „EU & bunicii mei”, lansat în Ziua Copilului de Biroul pentru Integrare Europeană
Lituania susţine R. Moldova în alinierea la standardele UE a capacităților de protecție a mediului
Ungaria susține ferm parcursul european al Republicii Moldova
Strategia UE pentru Marea Neagră: Republica Moldova, parte-cheie a viitorului european al regiunii
Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la UE, discutat la Chișinău de eurodeputații din Comisia EUDS
În luna iunie, la Bruxelles încep discuțiile pe Clusterul 4 – „Agenda ecologică și conectivitate durabilă” din negocierile Moldovei cu UE
Republica Moldova își aliniază legislația de mediu la standardele europene
Costel Alexe, președintele Consiliului județean Iași: „România construiește poduri peste Prut ca să scurtăm distanțele dintre R. Moldova şi Europa”
Evaluarea externă a Curții de Apel Centru s-a încheiat
Tehnologia - în centrul procesului judiciar. Prima e-sală de judecată din nordul țării, inaugurată la Bălți
Peste 3800 de șoferi, trași pe dreapta în zilele de weekend
Nume noi în echipa PAS. Igor Grosu: „E momentul să strângem rândurile și să ne unim”
Parlamentul European cere fonduri de preaderare pentru Republica Moldova în bugetul multianual al UE
Droguri de peste 1,5 milioane de lei, ridicate de poliție. Patru suspecți au fost reținuți
Reconstrucţia podului de la Buţeni, Hânceşti, finalizată până în toamna acestui an #MoldovaPoate
Noi cazuri de rujeolă în capitală. Părinții sunt îndemnați să-și vaccineze copiii
Un studiu EcoContact privind drepturile de mediu va fi examinat de Oficiul Avocatului Poporului și partenerii instituționali
ANRE: Criza din Orientul Mijlociu influențează prețurile la carburanți
Cronicarii sportivi din R. Moldova, cu un reprezentant al AIS „MOLDPRES” în teren, și-au adjudecat un nou trofeu internațional
Atenție, șoferi! Continuă lucrările de întreținere, reparație și reconstrucție a drumurilor publice naționale
Creștinii ortodocși au intrat în postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel (Postul Sânpetrului)
Misiune inedită pentru salvatori. Un pui de lebădă a fost salvat dintr-o plasă de pescuit
Zece acte de călătorie falsificate, depistate la frontieră într-o singură săptămână
Cetățenii, îndemnați să achite impozitele pe bunurile imobiliare și cel funciar până pe 30 iunie, pentru a evita penalitățile