FOTO Comisara UE Marta Kos la Edineţ: „Prin unitate și colaborare construim împreună viitorul Europei”
Comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, a participat astăzi la deschiderea oficială a primei ediții a târgului „Produs de Edineț – Tradiție, Gust și Inovație”, un eveniment care a reunit circa 30 de antreprenori și meșteșugari din regiune, transmite MOLDPRES.
Comisara Kos a evidențiat sprijinul constant al Uniunii Europene pentru dezvoltarea locală și pentru comunitate. Prin granturile oferite prin Organizaţia pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA), UE sprijină întreprinzătorii să-și consolideze afacerile, să-și dezvolte abilitățile și să valorifice oportunități inclusiv pe piața europeană.
„Platforma lansată permite dezvoltarea unui cadru mobil și adaptabil care facilitează expunerea și vânzarea produselor locale, oferind producătorilor acces direct la consumatori. Când afacerile locale prosperă, întreaga comunitate câștigă”, a spus Marta Kos.
Inițiativa a avut loc cu sprijinul programului „EU4Moldova: Comunități Locale” – o inițiativă a Echipei Europa, finanțat de Uniunea Europeană, guvernele Germaniei, Austriei și Poloniei.
Tot astăzi, la Edineț, a fost deschisă „Insula de vis” din parcul „Vasile Alecsandri”. Acest spațiu modernizat cu sprijinul Uniunii Europene include zone pentru plimbare, recreere, sport, expoziții, teren de joacă, cinematograf, amfiteatru și debarcader.
Cu ocazia inaugurării, comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, a subliniat că „Insula de vis” este un simbol al angajamentului Uniunii Europene față de comunități și de oameni, evidențiind că prin unitate și colaborare construim împreună viitorul Europei.
Această inițiativă face parte din proiectul UE „Edineț – oraș cu perspectivă de viitor”.
Comisara pentru politica europeană de vecinătate și negocieri de extindere, Marta Kos, se va afla pentru trei zile în Republica Moldova. Oficiala va merge în vizită la Bălți, Edineț , Orhei, Ungheni, Cahul și Comrat.
Parlamentul European cere deschiderea tuturor clusterelor de negociere cu Republica Moldova: raport susținut cu majoritate de voturi
VIDEO // Comisara europeană, Marta Kos, a solicitat deschiderea tuturor capitolelor de negocieri privind aderarea Republicii Moldova la UE
R. Moldova va prezenta Uniunii Europene poziția privind Clusterul „Relații externe”. Cristina Gherasimov: „Suntem pregătiți pentru acest pas de mai bine de un an”
Reformele și negocierile de aderare la UE, discutate cu reprezentanții societății civile
Igor Grosu a participat la Conferința președinților parlamentelor țărilor candidate la aderarea la UE: „Atunci când reformele sunt realizate, progresul trebuie recunoscut prin pași concreți”
Experți din România și Republica Moldova discută la Chișinău despre reforma justiției
Reformele de mediu și integrarea europeană, discutate la reuniunea EU4Green Recovery East de la Paris
Agenda europeană a Republicii Moldova, discutată de Cristina Gherasimov cu viceministrul Lituaniei
Irlanda preia Președinția Consiliului UE. Cristina Gherasimov: „Le dorim succes prietenilor noștri de la Dublin”
Președinția cipriotă a Consiliului UE se încheie. Cristina Gherasimov: „Mulțumim prietenilor de la Nicosia pentru sprijinul acordat țării noastre”
Grecia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
VIDEO // Cristina Gherasimov, în vizită la Berlin. Integrarea europeană și cooperarea cu Germania, pe agenda discuțiilor
Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”
Programul național „Smart Moldova” va fi implementat cu sprijinul Centrului Comun de Cercetare al UE
Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
Serviciile publice digitale au generat economii de peste 853 de milioane de lei în 2025
Republica Moldova și Republica Ciad au stabilit relații diplomatice
VIDEO // Gheorghe Hajder: „Sistemul de rezervă pentru alimentarea cu apă a Chișinăului este într-o stare degradată”
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
Ministrul german de interne avertizează asupra unui pericol sporit de atacuri pe teritoriul țării
SATUL EUROPEAN // Popeasca, transformată prin investiții de peste 15 milioane de lei. Patru proiecte de infrastructură au fost finalizate în ultimii ani
REPORTAJ MOLDPRES // Modelul chinez al caselor inteligente poate deveni o sursă de inspirație pentru Republica Moldova
Un tânăr de 29 de ani a decedat după ce mașina s-a răsturnat în raionul Hâncești
În Moldova va activa Școala Organică a Fermierilor pentru a sprijini producătorii agricoli în tranziția către culturi ecologice
MOLDOVA SUNT EU // „Ne spun mamă și tată”. Povestea soților Natalia și Serghei Ciocoi, care au devenit familie pentru trei copii rămași fără grijă și iubire
Cod galben de caniculă: temperaturile vor urca până la +34 de grade Celsius
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte