VIDEO // Vladimir Bolea: „În acest an vom repara peste 123 km de drumuri regionale, pe 54 de tronsoane de tip G”
Fondurile suplimentare la Fondul Rutier, ce constituie un miliard de lei, vor fi utilizate pentru redistribuirea mijloacelor financiare între diferite capitole de cheltuieli și pentru includerea unor sectoare de drum regionale cu indicele „G” în programul de reparații, transmite MOLDPRES.
Aceste lucrări vor acoperi aproximativ 123 de kilometri de drumuri regionale, contribuind la menținerea infrastructurii rutiere la standarde adecvate și asigurând condiții de circulație în siguranță, potrivit vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR), care a făcut aceste declaraţii într-o conferinţă de presă de astăzi.
Vladimir Bolea a anunțat principalele modificări ale Programului privind repartizarea mijloacelor fondului rutier pentru drumurile publice naționale pe anul 2025.
„Această inițiativă marchează un pas important în modernizarea infrastructurii rutiere a țării, cu un accent deosebit pe finalizarea lucrărilor începute în anii precedenți și pe îmbunătățirea conectivității regionale”, a estimat oficialul.
Conform vicepremierului, Guvernul Republicii Moldova a alocat resurse financiare suplimentare semnificative pentru anul 2025. Un miliard de lei a fost adăugat la fondul rutier, sumă ce se adaugă la bugetul inițial votat la începutul anului și la cele 36 de contracte pentru drumuri naționale semnate în noiembrie 2024, majoritatea aflate deja în proces de implementare.
„Construcția de drumuri devine o prioritate pentru Guvernul Republicii Moldova, fapt care se manifestă inclusiv prin alocările suplimentare de resurse financiare care au avut loc în anul curent, în 2025. Deciziile care au fost luate în momentul elaborării noii liste pe segmentele de drumuri G au fost de finalizare în multe cazuri la ce s-a început în anii 2022, 2023, 2024, ca să avem un drum finalizat ce leagă comunități, ce leagă raioane, ce leagă sate și care facilitează accesul cetățenilor noștri la condiții mult mai bune de trai", a declarat Vladimir Bolea.
Astfel, din miliardul de lei suplimentar, 708 milioane de lei sunt direcționate către reabilitarea a 54 de tronsoane de drumuri de tip G, acoperind o lungime totală de 123 de kilometri. Restul fondurilor vor fi utilizate pentru întreținerea curentă de vară și iarnă, deszăpezire, plombări, reparații periodice, reabilitarea podurilor și podețelor, intervenții pentru siguranța rutieră și cofinanțarea proiectelor de construcție de drumuri realizate cu sprijinul partenerilor externi precum Banca Mondială, BERD și BEI.
Printre proiectele specifice menționate se numără:
- Drumul G5 (Corjeuți - Caracușenii Vechi): va beneficia de o investiție de 18,62 milioane de lei pentru reabilitarea a 3,5 km.
- Drumul G10 (Cernoleuca - Climăuți): se vor aloca 2,468 milioane de lei pentru reabilitarea a 430 de metri, vizând finalizarea lucrărilor pe acest segment.
- Drumul G20 (zona Țarigrad): va primi o finanțare de 31,991 milioane de lei pentru modernizarea a 4,2 km.
- Drumul G50 (Rădoaia - Drăgănești): o investiție de 15,498 milioane de lei va fi direcționată pentru reabilitarea a 2,7 km.
Ministrul a subliniat că, pe lângă aceste investiții în drumurile naționale, o premieră absolută o constituie alocarea a 500 de milioane de lei din bugetul suplimentar pentru restabilirea drumurilor locale, aflate în gestiunea administraţiilor locale de nivelul întâi. Detaliile privind repartizarea acestor fonduri, bazate pe analiza a aproximativ 597 de dosare, vor fi comunicate public săptămâna viitoare.
"Aceste investiții aduc beneficii multiple și direct măsurabile pentru cetățenii din Republica Moldova. Ele reduc timpul de deplasare, asigură acces rapid la servicii de sănătate și educație, diminuează costurile logistice pentru fermieri și transportatori și, crucial, cresc siguranța rutieră. Drumurile sunt arterele pe care circulă economia noastră națională. Implementarea acestor proiecte va contribui la crearea de noi locuri de muncă și la stimularea activității economice la nivel național, reflectând angajamentul Guvernului pentru dezvoltarea durabilă a Republicii Moldova", a rezumat şeful de la MIDR.
Cabinetul de miniştri a aprobat ieri majorarea bugetului pentru reparația și întreținerea drumurilor publice naționale. Suma suplimentară de 1 miliard de lei, alocată prin Bugetul PLUS, urmează să fie inclusă în mijloacele Fondului Rutier, care va constitui, în total, aproape 2,7 miliarde de lei.
Banii vor fi folosiți la întreținerea curentă pe timp de vară și iarnă, servicii pentru întreținerea periodică și reparația drumurilor și podurilor. De asemenea, din fond vor fi redirecționate către reabilitarea unor drumuri regionale și naționale importante și pentru achiziționarea de echipamente moderne necesare întreținerii și monitorizării rețelei rutiere.
Recent, premierul Dorin Recean a anunțat un buget de 3,2 miliarde de lei, alocat, în acest an, pentru reabilitarea, reconstrucția și întreținerea drumurilor din Republica Moldova. Astfel, în 2025, se vor construi și moderniza 600 de kilometri de drumuri. De asemenea, 500 de milioane de lei vor fi destinate drumurilor locale.
Citește și: Fondul rutier a fost majorat cu un miliard de lei. Guvernul a decis cum vor fi utilizați banii
AIPA a autorizat plăți de aproape 17,5 milioane de lei pentru agricultori
Energocom continuă achizițiile de gaze pentru sezonul rece 2026-2027
Aeroportul Chișinău amenajează o zonă temporară de pre-îmbarcare pentru a fluidiza traficul de pasageri
VIDEO // Drumul de centură de la Slobozia Mare, redeschis circulației. Igor Grosu: „Este o investiție europeană de care vor beneficia transportatorii și cetățenii”
Serviciul Vamal a încasat peste 861 de milioane de lei în ultima săptămână
Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână
VIDEO // Prim-ministrul Vasile Tofan discută zilnic cu reprezentanții mediului de afaceri: „Vrem să facem lucrurile mai simple și mai rapide, pentru ca antreprenorii să dezvolte afaceri și să creeze locuri de muncă”
FOTO// R. Moldova testează noi soiuri de cânepă industrială și soia pentru diversificarea sectorului agricol
Piața instrumentelor financiare din Republica Moldova va fi aliniată la standardele UE
Republica Moldova instituie cadrul legal care va reglementa piața criptoactivelor
Acordarea ajutorului de stat, reglementată printr-o nouă lege
Republica Moldova va găzdui o Conferință internațională dedicată convergenței europene
VIDEO // Cât costă fructele și legumele de sezon în piețele din Republica Moldova
Prioritățile economice ale noului Guvern, pe agenda discuțiilor cu Directorul General pentru Extindere și Vecinătatea Estică al Comisiei Europene
FOTO // Guvernul susține transformarea orașelor Drochia și Râșcani prin investiții majore în infrastructură urbană
Premierul Vasile Tofan merge la București, în prima sa vizită externă de la preluarea mandatului
Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București
PAS va avea un nou deputat: CEC propune validarea mandatului lui Roman Roșca, după demisia lui Alexandr Trubca
Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu
Carnet de vânător electronic și noi restricții pentru braconieri. Legea vânătorii va fi modificată
MDED pregătește două pachete noi de dereglementare: 100 de legi și hotărâri vor fi modificate
Cronica ARHIVELOR // Ion Hîncu, arheologul care a contribuit la descoperirea patrimoniului medieval al R. Moldova
Parlamentul a denunțat acordul cu CSI privind colaborarea în domeniul cărții și poligrafiei
Organizația „Eurasia”, asociată cu Ilan Șor, inclusă în Registrul organizațiilor extremiste din Republica Moldova
Noi reguli pentru protecția navigatorilor și siguranța navelor de pescuit. Parlamentul a ratificat două convenții internaționale
Statele din Golf susțin un plan care permite Iranului să perceapă taxe voluntare în Strâmtoarea Ormuz
Un bărbat din Soroca, salvat după ce a intrat în stop cardio-respirator în urma unui atac de viespi
ARMENPRESS // Afacerile în pas cu politica: Forumul de afaceri Armenia–Turcia se va reuni din nou la Erevan în septembrie
FOTO // Festivalul „La Seceriș” a celebrat tradițiile rurale și munca agricultorilor la Cîrnățeni
Podul din Cania, raionul Cantemir, va fi reparat capital