ro

 

Societate
29 August, 2026 / 02:00
/ 12 Ianuarie, 2018

Meteorologii au anunţat răcirea vremii

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 12 ian. /MOLDPRES/. Ger şi soare, fără precipitaţii, au prognozat meteorologii pentru următoarele zile, când creştinii ortodocşi de stil vechi vor sărbători Anul Nou şi pe Sfântul Vasile, transmite MOLDPRES.

Zicala “Pe iarnă n-o mănâncă lupul” vine să fie confirmată la mijloc de ianuarie, când Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) anunţă scăderi de temperaturi de până la minus 12 grade Celsius. Astfel, pe 13-14 ianuarie, la nord se aşteaptă plus 1 – minus 5 grade, ziua, şi minus 4 - minus 9 grade Celsius, noaptea. În regiunile de centru şi sud, valorile termice vor fi cu câteva grade mai apropiate de “plus”, dar şi în aceste zone frigul va fi resimţit.

Cel mai rece însă va fi la începutul săptămânii următoare, pentru că luni şi marţi termometrele vor indica cele mai scăzute, deocamdată, valori din iarna curentă, coborând în medie pe ţară până la 0-minus 5 grade, ziua, şi minus 7-12 grade Celsius, noaptea. Începând cu 17 ianuarie, vremea se va încălzi, fiind posibile şi precipitaţii sub formă de ninsoare şi lapoviţă.

În R. Moldova, temperatura medie a aerului pe parcursul iernii constituie în teritoriu între -1,2ºC şi -3,3ºC. Cea mai rece lună a iernii este ianuarie, când temperatura medie lunară constituie -3..-5ºC. Cea mai rece a fost iarna anilor 1953-1954, când temperatura medie a aerului a fost de -8..-9ºC, fiind cu 6-7ºC sub valorile normei. Сea mai caldă a fost iarna 2006-2007, când temperatura medie a aerului a constituit +1..+3ºC, depăşind norma cu 4-5ºC. Pe parcursul întregii perioade de observaţii instrumentale, cea mai joasă  temperatură a aerului în sezonul de iarnă s-a semnalat pe 20 ianuarie 1963 – -35,5ºC (s. Brătuşeni, r. Edineţ), iar cea mai ridicată – pe 26 februarie 1990 – +23,3ºC (Tiraspol). Instabilitatea regimului termic în sezonul de iarnă este una din cele mai specifice trăsături ale climei Republicii Moldova.

În ceea ce priveşte vremea de Sfântul Vasile, tradiţia populară are numeroase interpretări. Astfel, se consideră că cum e ziua de Anul Nou, aşa va fi tot anul: bun sau rău. De asemenea, credinţa populară spune că, dacă în ziua de Anul Nou e ger mare şi dacă pe zăpadă se văd multe steluţe, e semn că anul ce urmează va fi bun şi vor fi multe cununii.

Totodată, dacă în ziua de Sfântul Vasile ninge, anul ce urmează va fi unul îmbelşugat, iar dacă este senin şi geros, oamenii vor fi sănătoşi pe parcursul anului. Se mai spune că, dacă noaptea de Anul Nou este “lină şi senină”, este un semn că noul an va fi unul bun.

(Reporter L. Grubîi, editor A. Răileanu)


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Zelenski, mesaj în limba română la Chișinău: „Ucraina iubește Moldova! Îi respectăm oamenii și independența”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Maia Sandu, Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, prezenți la concertul din PMAN dedicat Zilei Independenței. Mesajele adresate cetățenilor

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // 35 de ani de Independență: PMAN a găzduit cea mai amplă paradă militară din ultimii ani, cu peste 2000 de militari și 100 unități de tehnică specială

/ Acum 1 zi

Trafic intens la intrarea în Republica Moldova prin PTF Giurgiulești-Galați

/ Acum 1 zi

FOTO // Igor Grosu, despre atmosfera de la parada militară de Ziua Independenței: „Am simțit, în primul rând, recunoștință”

/ Acum 1 zi

Moldova#35 – Ce am construit // Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru: „Republica Moldova a edificat un sistem de protecție socială orientat spre oameni”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Paradă Militară organizată la Chișinău de Ziua Independenței: peste 2.000 de militari și 100 de unități de tehnică în PMAN

/ Acum 1 zi

Cronica INDEPENDENȚEI // „Sfatul Țării”, cotidianul care a scris istorie fără cenzură

/ Acum 1 zi

Maia Sandu condamnă survolarea repetată a spațiului aerian al Republicii Moldova de drone rusești

/ Acum 1 zi

Atenție călători! Trafic intens la punctul de trecere Leova, pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Conducerea Republicii Moldova a adus un omagiu eroilor și a depus flori de Ziua Independenței

/ Acum 1 zi

UPDATE // Drona găsită în apropiere de Basarabeasca nu avea explozibili

/ Acum 1 zi

VIDEO // Conducerea Republicii Moldova a depus flori la monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt, marcând 35 de ani de Independență

/ Acum 1 zi

Serviciul ucrainean de informații: Un cetățean moldovean ar fi fost recrutat de armata rusă după ce autoritățile din Rusia au dispus expulzarea sa