Mai multe universități din țară au lansat turul doi de admitere
Chişinău, 12 aug. /MOLDPRES/. Pentru turul II al admiterii 2022, instituțiile de învățământ superior continuă înmatricularea la ambele cicluri de studii, oferind 1269 de locuri bugetare la licență și 414 locuri bugetare la master, pentru mai multe domenii cum ar fi Ştiințe ale educației, Administrație publică, Științe chimice, biologice, fizice, agricole, ale mediului, Inginerie, Servicii ale securității etc., a anunţat astăzi Ministerul Educaţiei şi Cercetării (MEC), transmite MOLDPRES.
Astfel, pentru anul de studii 2022-2023, Universitatea de Stat din Moldova (USM) oferă 1847 de locuri finanțate de la bugetul de stat (979 la licență și 868 la master), dintre care 200 de locuri sunt planificate la programele de studii superioare de master pentru personalul din cadrul serviciului public. Pentru turul II al admiterii, USM continuă înmatricularea la locurile bugetare și cu taxă rămase la Științe ale educației, Chimie, Biologie, Matematică, Fizică, Arhitectura peisajeră, Silvicultură.
În sesiunea curentă, Universitatea Tehnică a Moldovei și-a extins aria domeniilor și programelor de studii, oferind 2354 de locuri bugetare la licență și master. „Pe lângă cele circa 60 de specialități din domeniul tehnologiilor informaționale, ingineriei, arhitecturii, tehnologiilor de fabricație, existente până acum, UTM și-a completat oferta educațională cu specialități noi din domeniile medicinei veterinare, științelor agricole, silviculturii, serviciilor hoteliere, turismului și agrementului. Pentru turul II al admiterii, UTM oferă locuri bugetare și cu taxă la Inginerie și management pe ramuri, Inginerie și managementul calității, Biotehnologii, Ingineria sistemelor electromecanice, Ingineria transportului auto, Științe agricole, Medicină veterinară etc.”, indică MEC.
Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” a oferit candidaților la studii 1112 locuri bugetare la licență și master, completând oferta educațională cu specialități noi: Matematică, TIC, Fizică, Biologie, Ecologie etc. Pentru turul II al admiterii, Universitatea Pedagogică oferă locuri bugetare la Pedagogie preșcolară, Educație civică, Psihopedagogie specială, Chimie, Biologie, Matematică, Fizică, Informatică, Limba și literatura română etc.
De asemenea, la Academia de Studii Economice din Moldova (ASEM) au fost oferite 488 de locuri bugetare în limbile de instruire română, rusă, engleză sau franceză. ASEM continuă admiterea la locurile rămase la buget și cu taxă la Asistență socială, Tehnologia și managementul alimentației publice, TIC, Econometrie și statistică economică etc.
Foto: agora.md
Cetățenii de peste 16 ani vor putea propune autorităților inițierea unor decizii de interes public
Explozie într-un apartament din Ceadâr-Lunga, în urma detonării unei grenade. Un bărbat a decedat, iar altul a fost grav rănit
VIDEO // Doi concubini, reținuți de organele de forță pentru exploatarea sexuală a femeilor în Chișinău
Cronica INDEPENDENȚEI // Mărturii despre Cenaclul „Alexei Mateevici” și Renașterea Națională
Condiții mai bune pentru medici și pacienți: secția medicilor de familie din Căușeni, renovată cu peste 800 de mii de lei
UPDATE // Postul vamal de frontieră Mirnoe-Tabachi și-a reluat activitatea
Agenda evenimentelor marți, 25 august
METEO // Ploi de scurtă durată și descărcări electrice, prognozate pentru 25 august
GALERIE FOTO // Cea de-a IV-a ediție a Forumului național al cadrelor didactice, organizată la Chișinău
Chișinăul va găzdui în octombrie Moldova Security Forum 2026
Candidații la funcția de judecător sau procuror vor putea susține examenul repetat
Peste 240 de copii și tineri din 23 de țări au participat la Programul DOR 2026
FOTO // Stații moderne de transfer al deșeurilor vor fi construite la Nișcani și Nisporeni
Republica Moldova va recunoaște și executa hotărâri judecătorești străine în materie civilă și comercială
DOC // Noile planuri de gestionare a riscului de inundații pentru 2026–2031 au fost publicate în Monitorul Oficial
ARMENPRESS: Armenia a acordat peste 10.500 de statute de ședere cetățenilor străini în prima jumătate a anului 2026
Întrevederea șefului Biroului politici de reintegrare cu ambasadorul Regatului Belgiei în Republica Moldova
Elevii și studenții care învață în străinătate beneficiază de asigurare medicală acoperită de Guvern
Fotografiile lui Mihai Potârniche, expuse la Președinție la 35 de ani de la Independență: „Ceea ce am fotografiat atunci este astăzi istorie”
Republica Moldova va putea face schimb de date ADN cu alte state pentru investigarea infracțiunilor grave
Votat în lectură finală. Codul electoral, completat cu prevederi referitoare la votul prin corespondență și organizarea alegerilor în UTA Găgăuzia
Cod galben de ploi puternice în Republica Moldova, valabil mâine în mare parte a țării
O femeie din Chișinău a pierdut peste 300 de mii de lei într-o escrocherie telefonică
VIDEO // Șapte moldoveni sunt cercetați pentru o tâlhărie și o tentativă de omor în Cehia
FOTO // „Diplomația prin generații. 35 de ani de dialog, încredere și cooperare”. O expoziție dedicată parcursului extern al țării, inaugurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei
O victimă a atacurilor din 11 septembrie 2001 din New York a fost identificată grație unei tehnici criminalistice inovatoare
Un tânăr a fost condamnat la închisoare după ce a înjunghiat mortal proprietarul unui bar din Fălești
Depozitarii centrali autorizați în statele membre ale UE vor putea presta servicii în Republica Moldova
Liberalizare valutară: plafon de 250.000 de euro fără autorizarea BNM și plăți în valută în anumite unități comerciale
Lipsa sediilor proprii rămâne principalul impediment în pregătirea instituțiilor de învățământ cu predare în limba română din regiunea transnistreană