Va crește numărul persoanelor care vor beneficia de ajutor pentru perioada rece a anului
Chişinău, 16 feb. /MOLDPRES/. Mai mulți cetățeni vor beneficia de ajutor pentru perioada rece a anului. Parlamentul a adoptat astăzi, în lectura a doua, proiectul de lege privind modificarea condițiilor de stabilire și acordare a ajutorului social și celui pentru perioada rece a anului, transmite MOLDPRES.
Potrivit documentului, scopul proiectului este majorarea multiplicatorului pentru venitul lunar minim garantat, utilizat la stabilirea dreptului la ajutor pentru perioada rece a anului. Astfel, mai mulți cetățeni vor putea beneficia de această prestație socială.
Totodată, proiectul presupune extinderea termenului de luare a deciziei privind acordarea dreptului la ajutor social și la ajutor pentru perioada rece a anului cu 20 de zile lucrătoare – până la 40 de zile. Astfel, organele sistemului de asistență socială vor avea mai mult timp la dispoziție pentru a procesa toate cererile depuse de solicitanți.
Pentru anul curent au fost estimați lunar circa 220 de mii de beneficiari de ajutor pentru perioada rece a anului. În acest scop, au fost aprobate aproximativ 770 de milioane de lei (38,5 mln de euro) pentru plata prestației.
Foto simbol
VIDEO // Omagiu eroilor căzuți în Războiul pentru Independență. Conducerea țării a depus flori la monumentul „Maica Îndurerată”
Un obiect zburător a căzut în apropierea traseului Chișinău-Basarabeasca. Poliția a securizat zona
Moldova#35 – Ce am construit // Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari: „Sistemul a fost reorganizat complet pentru a garanta supremația legii, independența judecătorilor și protecția drepturilor fiecărei persoane”
Trafic intens la Leușeni și Sculeni. Călătorii sunt îndemnați să aleagă posturi vamale alternative
Cinci drone au survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova
Agenda evenimentelor, joi, 27 august
Cronica INDEPENDENȚEI // Igor Șarov: „Independența – între speranța de atunci și responsabilitatea de azi”
Republica Moldova sărbătorește 35 de ani de la proclamarea Independenței. Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, așteptați la Chișinău
VIDEO // Ioana Vatamanu-Mărgineanu, în sala în care bunicii ei au votat Independența: „Moldova trăiește prin timpul nostru”
VIDEO // Salariile profesorilor vor crește cu până la 25% de la 1 ianuarie 2027. Dan Perciun anunță plăți lunare de o mie de lei până atunci
Regulile de salubrizare din Ruseni, Anenii Noi au fost actualizate, iar infrastructura de colectare extinsă
Guvernul transmite peste 92 de milioane de lei pentru apă potabilă în 11 localități din raionul Hâncești
Un obiect aerian a survolat neautorizat teritoriul Republicii Moldova prin Palanca și a ieșit spre Ucraina
Circulația în centrul capitalei, restricționată temporar în contextul desfășurării evenimentelor dedicate Zilei Independenței
Premierul Vasile Tofan, după discuțiile cu Nicușor Dan și Volodimir Zelenski: „Astăzi, privim împreună în aceeași direcție - spre o regiune liberă, sigură și unită în marea familie europeană”
FOTO // Președintele Nicușor Dan și Mitropolitul Basarabiei, ÎPS Antonie, întrevedere la Chișinău despre identitate, credință și sprijinul României
VIDEO // Parlamentul a fost iluminat în culorile tricolorului de Ziua Independenței
Nicușor Dan, de pe scena din Piața Marii Adunări Naționale: „Republica Moldova își are locul în Uniunea Europeană. Țineți-o tot așa!”
Zelenski, mesaj în limba română la Chișinău: „Ucraina iubește Moldova! Îi respectăm oamenii și independența”
Președinta Maia Sandu, alături de cetățenii prezenți la concertul din PMAN: „Republica Moldova este o țară tânără, dar liberă și suficient de matură ca să-și scrie propriul viitor”
Donald Trump spune că nu este îngrijorat de posibilitatea unui atac rusesc asupra unei țări NATO
România susține parcursul european al Republicii Moldova. Nicușor Dan: „Este un exemplu pentru toate statele candidate”
Maia Sandu, despre dronele care au survolat spațiul aerian al țării noastre în ajunul Zilei Independenței: „Nu ne vom lăsa intimidați”
VIDEO // Maia Sandu, Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, prezenți la concertul din PMAN dedicat Zilei Independenței. Mesajele adresate cetățenilor
Volodimir Zelenski, după reuniunea trilaterală de la Chișinău: „Moldova, Ucraina și România sunt aliați firești”
Declarațiile Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, și Președintele României, Nicușor Dan
Nicușor Dan: „România și Republica Moldova pot coopera pentru a preveni atacurile cu drone”
Președinta Maia Sandu, la Chișinău, alături de Nicușor Dan și Volodimir Zelenski: „Continuăm să ne unim eforturile, pentru că în 35 de ani am învățat că independența este mai puternică atunci când se sprijină pe legături solide”
România susține deschiderea rapidă a clusterelor de negociere UE pentru Republica Moldova și Ucraina
GALERIE FOTO // 35 de ani de Independență: PMAN a găzduit cea mai amplă paradă militară din ultimii ani, cu peste 2000 de militari și 100 unități de tehnică specială