ro
Politică
05 Decembrie, 2025 / 11:32
/ 29 August, 2025

Alegeri parlamentare 2025

A început campania electorală pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie

În Republica Moldova a început astăzi oficial campania electorală pentru alegerile parlamentare, programate pentru 28 septembrie 2025, transmite MOLDPRES.

Potrivit legislației, campania electorală va dura până în ziua de 26 septembrie.

În perioada 20 iulie – 19 august 2025, 21 de partide politice, patru blocuri electorale și șapte candidați independenți (din cei 21 de pretendenți) au depus actele necesare la Comisia Electorală Centrală /CEC/ pentru a fi înregistrați în calitate de concurenți electorali. Din totalul de 32 de cereri, 10 au fost respinse.

Pentru buna desfășurare a scrutinului, vor fi deschise circa 2274 de secții de votare, atât pe teritoriul țării, cât și peste hotare. Dintre acestea, 1 961 de secții vor fi organizate în circumscripțiile electorale din țară; 12 secții vor fi destinate alegătorilor din localitățile situate în stânga Nistrului și 301 secții vor fi organizate pentru cetățenii cu drept de vot care, în ziua alegerilor, se vor afla în afara țării.

În Registrul de Stat al Alegătorilor figurează în prezent aproximativ 3 298 443 de cetățeni cu drept de vot.

Pe durata campaniei, concurenții electorali au dreptul să desfășoare întruniri publice, să difuzeze publicitate electorală și să prezinte programele lor, fiind obligați să respecte principiile de echitate, corectitudine și transparență. Totodată, legislația electorală interzice candidaților să utilizeze resurse administrative, inclusiv prin lansarea sau participarea la lansarea proiectelor de infrastructură sau a achizițiilor efectuate din bugetul public național, utilizarea echipamentelor, a mijloacelor, a bunurilor publice. Autoritățile/instituțiile publice și cele asimilate nu pot transmite/acorda concurenților electorali bunuri publice sau alte favoruri decât pe bază de contract, în condițiile de egalitate.

În această perioadă este interzisă organizarea de concerte, concursuri, alte evenimente sau demonstrații cu implicarea interpreților, a personalului de creație și/sau artistic atât din țară, cât și de peste hotare, afișarea în timpul desfășurării acestora slogane sau alte mesaje și/sau distribuirea de materiale ce conțin simbolistica competitorului electoral sau alte elemente de identificare a acestuia, precum și participarea la aceste evenimente în scop de promovare politică. Concurenții electorali pot organiza întâlniri cu alegătorii, iar autoritățile sunt obligate să asigure posibilitatea desfășurării unor astfel de întâlniri în termeni și condiții egale.

CEC atenționează că în perioada campaniei electorale este interzisă publicitatea politică și e permisă doar cea electorală pentru candidații înregistrați de către CEC. În context, Comisia cheamă concurenții electorali să desfășoare o campanie electorală în strictă conformitate cu prevederile legislației electorale.

Ultimele alegeri parlamentare au avut loc pe 11 iulie 2021, iar scrutinul din acest an se desfășoară pe fondul unor schimbări politice importante. Procesul electoral este supravegheat de CEC și monitorizat de organizații internaționale, care urmează să trimită observatori pentru a evalua corectitudinea alegerilor.

Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

CEC a înregistrat un grup de inițiativă pentru colectarea semnăturilor în vederea inițierii unui referendum local

/ Acum 3 zile

SUA califică relația cu R. Moldova drept excelentă. Nick Pietrowicz, însărcinat cu afaceri la Chișinău:„Lucrăm pe o varietate de subiecte”

/ Acum 3 zile

Peste 70 de proiecte au fost examinate de Legislativ luna trecută

/ Acum 4 zile

Președintele Parlamentului pleacă la Washington, unde se va întâlni cu oficiali ai Casei Albe și ai Congresului SUA

/ Acum 4 zile

VIDEO // Ziua Națională a României. Igor Grosu: „Suntem binecuvântați să avem un frate peste Prut”

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Azi celebrăm împreună România și reconfirmăm angajamentul nostru ferm de a construi o relație indestructibilă între Chișinău și București”

/ Acum 4 zile

Mesajul Maiei Sandu cu ocazia Zilei Naționale a României: „Datoria noastră este să lăsăm copiilor și nepoților un spațiu românesc în care să poată trăi liber, demn și cu respect pentru valorile naționale”

/ Acum 4 zile

INTERVIU MOLDPRES // Ambasadorul României la Chișinău, Cristian-Leon Țurcanu: „Republica Moldova nu va fi niciodată singură în eforturile sale. România îi va fi alături”

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul Mihai Popșoi va efectua o vizită în Statele Unite ale Americii

/ Acum 4 zile

Podul peste Prut la Ungheni, începutul unui proces amplu de modernizare. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Vom dezvolta infrastructura de conectare a Republicii Moldova cu Uniunea Europeană”

/ Acum 4 zile

Maia Sandu condamnă atacurile Rusiei asupra Ucrainei și încălcarea spațiului aerian al Moldovei

/ Acum 4 zile

UE condamnă încălcarea spațiului aerian moldovenesc de către drone rusești. Kaja Kallas: „Este inacceptabil”

/ Acum 5 zile

Alegeri legislative și locale în autoproclamata republică moldovenească nistreană

/ Acum 6 zile

Igor Grosu: „Japonia este un partener important pentru Republica Moldova”