În acest an va fi lansat Programul Național “Moldova Creativă”
Chişinău, 26 iul. /MOLDPRES/. Ministerul Culturii și Proiectul Tehnologiile Viitorului, finanțat de USAID Moldova și Ambasada Suediei la Chișinău în parteneriat cu COR Creative Industries Association in Moldova, dezvoltă Programul Național Moldova Creativă, parte a Planului de Acțiuni al Guvernului pentru anul curent, informează MOLDPRES.
Solicitat astăzi de agenție, ministrul Culturii, Sergiu Prodan a menționat că ieri a participat la sesiunea de prezentare a primelor concluzii premergătoare pregătirii Programului Național „Moldova Creativă”, a rezultatelor interviurilor realizate cu autoritățile publice centrale și locale din sector, mediul de afaceri, academic, societatea civilă, dar și de trasare a pașilor următori de întreprins.
”Programul, creat în premieră pentru R. Moldova, își propune să dezvolte o economie creativă competitivă, incluzivă și durabilă, generând beneficii sociale, economice și de mediu. Programul va impulsiona dezvoltarea industriilor creative din țară și va poziționa R. Moldova drept un centru (hub) de servicii și produse creative, crea-tech, acțiuni culturale inovative și de înaltă calitate, a precizat Sergiu Prodan.
Potrivit sursei citate, Republica Moldova beneficiază de expertiză internațională în crearea Programului Moldova Creativă. Compania britanică Tom Fleming Consulting asistă țara noastră în acest proces. Tom Fleming Company a susținut mai multe state în dezvoltarea de strategii culturale și creative, precum Georgia, Grecia, Norvegia, Turcia, Ucraina ș.a.
Industriile creative din R. Moldova sunt reprezentate de peste 2000 de întreprinderi cu 10 000 de angajați, 2500 de liber profesioniști, cu activități economice în domeniile design, publicitate, media digitală, arhitectură, muzică, cinematografie, teatru, animație, editări de cărți și jocuri, realitate virtuală şi augmentată (RA/RV). În 2020 veniturile celor peste 2.000 de companii din sectorul creativ s-au cifrat la 150 de milioane de dolari.
Actorul român Marius Manole a lansat la Chișinău volumul „Fericirea e în actul următor”
Festivalul Filmului Francofon revine la Chișinău
„Soarele întârzie să răsară...”, romanul unui secol al Basarabiei, lansat la Chișinău
Cristian Jardan și reprezentanta UNHCR au discutat despre integrarea refugiaților ucraineni prin cultură
INTERVIU MOLDPRES // Artistul Pavel Obreja, autorul sculpturilor de pe străzile Chișinăului: „Lucrările sunt oglinda sufletului meu, modul în care comunic cu lumea”
Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”
Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei
Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism
Guvernul investește 25 de milioane de lei în infrastructura turistică din satul Văleni
FOTO // „Expresie în figurativ”, expoziția sculptorului Pavel Obreja la Palatul Roznovanu din Iași
Premieră // Opera-tango „Maria de Buenos Aires”, prezentată la Teatrul Național „Maria Bieșu”
FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată
Consultări publice la Cimișlia pentru edificarea unui monument în memoria lui Nicolae Dabija
Mărțișor 2026 // Agenda Festivalului: Concert aniversar „Fluieraș – 80 de ani” la Palatul Național
Geniștii militari au intervenit la PTF Leova–Bumbăta după creșterea nivelului Prutului
Parlamentari europeni cer accelerarea negocierilor de aderare la UE a Republicii Moldova. O declarație în acest sens a fost semnată la Chișinău
Vicepremierul Vladimir Bolea efectuează o vizită la Riga pentru a analiza modelul leton de eficientizare a transportului rutier
Republica Moldova, la etapa finală a primei licitații eoliene ce include stocarea energiei electrice
FOTO // Peste 400 de tineri din toată țara au luptat pentru titlul de campion național la judo U14
Zelenski afirmă că partenerii Ucrainei au cerut limitarea atacurilor asupra sectorului energetic rus
Aeroportul Chișinău lansează sezonul de vară cu 70 de rute internaționale
Ceremonia Luminii Sfinte va avea loc la Ierusalim în format restrâns, pe fondul tensiunilor de securitate
Aproape 24 mii tone de benzină și 3300 tone motorină au fost importate în ultimele trei zile în Moldova
Peste 30 000 de euro, depistați la Aeroportul Chișinău în bagajul unei pasagere
INTERVIU MOLDPRES // Directorul Serviciului Vamal, Radu Vrabie: „R. Moldova deține experiența necesară pentru a contribui la dezvoltarea sistemului vamal european”
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran
Politico: UE analizează măsuri împotriva Ungariei, inclusiv suspendarea drepturilor, în cazul unei noi victorii a lui Viktor Orbán
Prima ieftinire a motorinei de la declanșarea conflictului din Orientul Mijlociu. Prețurile stabilite de ANRE pentru marți
Guvernul va menţine starea de urgență doar atât timp cât situația o va impune, anunță purtătoarea de cuvânt a Executivului
Prețul petrolului se apropie de 117 dolari pe baril