
A fost lansat proiectul transfrontalier “Istorie, muzică - valori care ne reunesc”
Chişinău, 23 oct. /MOLDPRES/. La Rezervația Cultural-Naturală ”Orheiul Vechi” a avut loc sâmbătă lansarea proiectului transfrontalier “Istorie și muzică - valori care ne reunesc”, informează MOLDPRES.
Proiectul prevede restaurarea a două case țărănești din Morovaia și Butuceni, precum și casa marelui compozitor George Enescu din Liveni, România. Acestea urmează să fie incluse în circuitul turistic local și regional.
Prezent la manifestare, ministrul Culturii, Sergiu Prodan a menționat că în R. Moldova sunt mai multe case tradiționale, care trebuie puse în valoare și să le fie păstrată autenticitatea. "Sperăm că aceste proiecte de restaurare vor consolida și școala restauratorilor, o meserie la mare căutare și o posibilitate pentru tineri, astfel, de a "fura" meserie", a declarat oficialul, mulțumind totodată partenerilor europeni pentru investiția pe care o fac in cultura Republicii Moldova, prin astfel de proiecte de conservare si reabilitare a patrimoniului.
Anual, Rezervația Orheiul Vechi este vizitată de peste 100 000 de turiști.
Perioada de implementare a proiectului transfrontalier “Istorie și muzică - valori care ne reunesc” este de 15 luni. Valoarea totală a proiectului este de 1.433.256 de euro, din care asistența financiară nerambursabilă maximă a Uniunii Europene este de 1.229.174 de euro.
Președinta Maia Sandu, la Festivalul „La Nistru la Mărgioară”: „Folclorul este glasul prin care ne spunem povestea ca neam”
Moldova și Polonia semnează un protocol pentru dezvoltarea turismului durabil și a infrastructurii
Teatrul din Bălți readuce drama deportărilor la Orheiul Vechi. Ce mai poți vedea în weekendul 28–30 iunie
„Dosarele Siberiei” – Turneul Memoriei al Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Chișinău, prin România
Statul va sprijini cinematografia moldovenească printr-un fond dedicat
Expoziția „MărturIE a dragostei pentru port”, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
A demarat Concursul pentru Premiul Național 2025
Legea cinematografiei va fi modificată. Sergiu Prodan: „Este soluția potrivită, putem asigura o creștere reală și durabilă a industriei cinematografice”
Ziua Universală a Iei, celebrată pentru prima dată la sediul Comisiei Europene din Bruxelles
După un secol de interdicții, la Paris s-a deschis sezonul scăldatului în Sena
Restricții de circulație în centrul Capitalei. Ce străzi vor fi închise în următoarele zile
Avertizare hidrologică: Cod galben și roșu de scurgeri reduse de apă pe râuri. Autoritățile vin cu recomandări
Zborul Paris – Chișinău a întârziat din cauza unei defecțiuni tehnice. Autoritatea Aeronautică anunță verificări
Consulatul Onorific al Moldovei la Zürich a fost inaugurat oficial
R. Moldova a achiziționat 4.442 de flacoane de vaccin antirabic
Republica Moldova și Elveția își vor consolida relațiile bilaterale
Serviciul Vamal a identificat taxe neplătite de peste 3 milioane de lei în urma verificărilor din ultima săptămână
Meteorologii anunță pentru sâmbătă vreme caldă și ploi în nordul țării
Un templu pre-incaș a fost descoperit în Bolivia
Târguri cu produse locale vor fi desfășurate în mai multe sectoare ale capitalei
CEC a acreditat primii observatori pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025
Primul Summit Moldova – Uniunea Europeană: UE anunță acordarea primei tranșe de 270 de milioane de euro din Planul de creștere pentru Moldova
Republica Moldova a găzduit primul Summit bilateral Moldova–Uniunea Europeană
Mesajul președintei Maia Sandu de la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „Summitul de la Chișinău este un răspuns la rezultatele pe care Republica Moldova le înregistrează în procesul de modernizare”