Artista Emerită Vera Mereuță își sărbătorește ziua de naștere
Chişinău, 27 nov. /MOLDPRES/. Artista Emerită Vera Mereuță, fostă crainică la Radio Moldova, actualmente profesor universitar la Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice își sărbătorește astăzi cea de-a 83-a aniversare, informează MOLDPRES.
Potrivit directorului general al Teatrului National „Mihai Eminescu”, Petru Hadârcă, Artist al Poporului, pentru el Vera Mereuță este nu numai vocea de aur a Radioului, dar şi a copilăriei sale. „Vocea ei plină de căldură intra în casele noastre odată cu razele de lumină ale soarelui. Ne-a văduvit de rolurile în scenă, dar a educat o armată întreagă de actori”, a spus Petru Hadârcă.
La rândul său, actrița Paulina Zavtoni, Artistă a Poporului, a menționat că Vera Mereuță este unul dintre fondatorii Teatrului ”Luceafărului”. ”A jucat roluri în mai multe spectacole. Acum este profesor universitar la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice. Este un om receptiv. Cartea sa ”Arta vorbirii scenice” este de un mare ajutor pentru viitorii actori”, a subliniat Paulina Zavtoni.
În context, directorul Teatrului Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov”, Constantin Haret, Artist al Poporului, a afirmat că Vera Mereuță l-a învățat arta vorbirii scenice, curs care i-a fost de folos în întreaga activitate. El i-a mulțumit pentru căldura maternă cu care l-a tratat în anii de studii.
Vera Mereuță s-a născut pe 27 noiembrie 1937 în orașul Grigoriopol. A absolvit Școala nr. 1 din Grigoriopol (1955) şi Școala Superioară de Teatru „Boris Şciukin” de pe lângă Teatrul „Vahtangov” din Moscova (1960). A fost actriță la Teatrul „Luceafărul” din Chişinău (1960-1964), crainic la Radio Moldova (1964-1999). Concomitent, a colaborat cu Televiziunea în cadrul unor emisiuni literare şi pentru copii, cu Studioul „Moldova-Film”, unde a dublat în română mai multe filme artistice şi documentare. Din 1963 este cadru didactic la Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice din Chişinău.
Republica Moldova și Grecia au semnat un Memorandum privind conservarea și restaurarea patrimoniului cultural
Actorul român Marius Manole a lansat la Chișinău volumul „Fericirea e în actul următor”
Festivalul Filmului Francofon revine la Chișinău
„Soarele întârzie să răsară...”, romanul unui secol al Basarabiei, lansat la Chișinău
Cristian Jardan și reprezentanta UNHCR au discutat despre integrarea refugiaților ucraineni prin cultură
INTERVIU MOLDPRES // Artistul Pavel Obreja, autorul sculpturilor de pe străzile Chișinăului: „Lucrările sunt oglinda sufletului meu, modul în care comunic cu lumea”
Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”
Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei
Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism
Guvernul investește 25 de milioane de lei în infrastructura turistică din satul Văleni
FOTO // „Expresie în figurativ”, expoziția sculptorului Pavel Obreja la Palatul Roznovanu din Iași
Premieră // Opera-tango „Maria de Buenos Aires”, prezentată la Teatrul Național „Maria Bieșu”
FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată
Consultări publice la Cimișlia pentru edificarea unui monument în memoria lui Nicolae Dabija
Averi de milioane de lei, descoperite în procesul de evaluare a judecătorilor
Președintele României, Nicușor Dan, după întrevederea cu premierul Alexandru Munteanu: „Republica Moldova poate conta permanent pe sprijinul României”
VIDEO // Percheziții în raionul Orhei. Polițiștii au ridicat 11 kg de marijuana în valoare de 5 milioane de lei
Un procuror și trei ofițeri de poliție au fost arestați pentru complicitate la corupere pasivă într-un dosar cu mită de 400 mii de dolari
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, la Summitul de la Bucha: „Ucrainenii merită o victorie justă. Ucraina va învinge”
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu secretarul general al Ministerului Federal pentru Afaceri Europene și Internaționale al Republicii Austria
CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna aprilie
Premierul Alexandru Munteanu a invitat membrii Camerei de Comerț Americane în România să investească în Republica Moldova
Peste 1800 de hectare de pădure vor fi plantate în 15 raioane de-a lungul fluviului Nistru, printr-un program susținut de Banca Mondială
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, participă la Summitul de la Bucha
Președinta Maia Sandu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „R. Moldova a trecut printr-o serie de șocuri economice și crize energetice, iar România a fost alături atunci când am avut nevoie”
VIDEO // Schimbări în sesiunea de examene 2026: evaluările de clasa a IX-a vor fi organizate în centre raionale
ANRE va avea un nou director: Daniel Mititelu câștigă concursul public
Cancelaria de Stat lansează un concurs de finanțare nerambursabilă pentru proiecte ale organizațiilor societății civile
UE își reafirmă sprijinul ferm pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială ale Ucrainei
AIPA recepționează cereri de finanțare pentru investiții în zootehnie și culturi de nișă prin programul Băncii Mondiale