ro

 

Cultură
23 August, 2026 / 22:32
/ 29 Martie, 2021

Artistul plastic Iurie Brașoveanu: ”Am realizat un album de portrete dedicat unor personalități ale culturii române”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 mar. /MOLDPRES/. Profesorul, artistul plastic și poetul Iurie Brașoveanu, laureat al mai multor premii în domeniul graficii și picturii, a realizat recent un album de portrete intitulat ”Oameni iluștri”, dedicat unor personalități ale culturii române, informează MOLDPRES.

Solicitat de agenție, Iurie Brașoveanu a menționat că albumul cuprinde 200 de pagini, în care a inclus 70 de portrete, grafică și versuri din creația sa proprie. ”Este un album de grafică alb-negru, în care sunt toate culorile universului. Aceste două culori simbolizează nașterea și moartea și despart lumina de întuneric. Lucrarea este și ca un recviem pentru cei plecați în eternitate. Aici sunt portretele poeților Mihai Eminescu, Veronica Micle, Grigore Vieru, Nicolae Dabija, Leonida Lari ș.a. Albumul a apărut în versiune electronică, dar va apărea în curând și pe suport de hârtie”, a precizat pictorul.

Totodată, în ultima perioadă artistul a realizat mai multe lucrări de grafică, pictură de șevalet, restaurări și icoane. În luna februarie, el a avut o expoziție de 18 lucrări de grafică și pictură la Centrul Expozițional ”Constantin Brâncuși”, iar în aprilie va participa la expoziția ”Salonul de primăvară” cu lucrarea de grafică ”Între lumină și întuneric”.

Tot în anul trecut, Iurie Brașoveanu a participat la mai multe expoziții și concursuri naționale și internaționale. Astfel, el a obținut Premiul „Premium”' la Concursul de creații literare și artă în imagini ”Eleganța iubirii” din Montreal, Canada, premiul I la Concursul International „Elogiul iubirii”, ediția a III-a, categoria seniori, secțiunea grafică și pictură din România, premiul pentru anul 2020 al săptămânalului ”Literatura și Arta” (secțiunea Arte) ș.a. De asemenea, a ilustrat cărți semnate de Veronica Bumbu, Olesea Dânga și Galina Furdui ( R. Moldova), Coman Șova și Liliana Roibu  (România).

Potrivit criticului de artă Victoria Rocaciuc, ilustrațiile lui Iurie Brașoveanu sunt create în tehnica tușului cu peniță, uneori combinată cu acuarelă. ”În ele autorul recurge la diverse forme de simbol, abordat suprarealist, geometric, cu elemente de abstract. Constituită din mai multe puncte, transparența structurilor sale grafice se asociază cu pictura neoimpresionistă, realizată în tehnica pointelistă”, a subliniat Victoria Rocaciuc.

Iurie Brașoveanu s-a născut la 7 noiembrie 1962 în satul Copăceni, raionul Sângerei. A absolvit Colegiul de Arte Plastice „A. Plămădeală” și Facultatea de Pictură și Grafică a Universității Pedagogice de Stat ”Ion Creangă” din Chișinău. Timp de 20 de ani, a fost profesor de pictură la Școala de Arte Plastice din Sângerei și la cele trei școli generale din acest oraș. Din octombrie 2001 până în iunie 2020, aflându-se în Franța și Italia, s-a ocupat de pictura iconografică, tablouri religioase, portrete, restaurări de mobilă și anticariat, icoane și tablouri. A pictat două biserici din R. Moldova și două din Italia. De asemenea, a ilustrat  29 de cărți semnate de autori din R. Moldova, România și Italia și a pictat 13 icoane.


 
Ultimele Știri
/ 10 August, 2026

Cronica ARHIVELOR // Ion Vatamanu – poet, savant și una dintre vocile renașterii naționale

/ 09 August, 2026

Zilele Diasporei // O poveste despre Moldova spusă prin culori: „Dincolo de prag”, expoziția Olgăi Chilat, stabilită la Bruxelles

/ 09 August, 2026

Forumul Diasporei // Ministrul Culturii a prezintat oportunitățile de finanțare pentru proiecte culturale și mobilitatea artiștilor

/ 09 August, 2026

Orașele din Republica Moldova se pot înscrie în cursa pentru titlul de „Capitală Europeană a Culturii 2033”

/ 08 August, 2026

Zilele Diasporei // „Autori basarabeni în lume”, expoziție de carte la Biblioteca Națională

/ 08 August, 2026

Forumul Diasporei // „Cele șapte minuni ale Moldovei” – proiectul care își propune să apropie copiii din diaspora de țara de origine

/ 06 August, 2026

Cronica ARHIVELOR // Vladimir Herța - primul primar al Chișinăului după Unirea Basarabiei cu România

/ 05 August, 2026

Festivalul Lupilor revine la Orheiul Vechi cu trei zile de concerte și activități culturale

/ 05 August, 2026

Zilele Diasporei // Experiențe de viață și amintiri, reunite în volumul „Lumea în care am trăit” semnat de Iurie Cojocaru

/ 04 August, 2026

Zilele Diasporei // Din Franța, înapoi acasă prin carte: Dina Vrâncean a lansat volumul „O vacanță la Lipnic”

/ 03 August, 2026

Cronica ARHIVELOR // Maria Bieșu, vocea care a dus faima operei din Republica Moldova pe marile scene ale lumii

/ 03 August, 2026

GALERIE FOTO // Zilele Diasporei: povești, cărți și artă, care păstrează legătura cu Republica Moldova

/ 03 August, 2026

Zilele Diasporei s-au deschis cu lansări de carte și o expoziție de pictură: arta și cultura îi reunesc pe moldoveni acasă

/ 03 August, 2026

Cronica ARHIVELOR // Pantelimon Halippa - unul dintre cei mai importanți reprezentanți ai generației Unirii Basarabiei cu România din 27 martie 1918