ro

 

Cultură
28 Iulie, 2026 / 15:44
/ 24 Octombrie, 2020

Biblioteca Națională a organizat un eveniment consacrat Săptămânii Limbii Italiene în Lume

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 oct. /MOLDPRES/. Biblioteca Națională a Republicii Moldova, în colaborare cu Ambasada Italiei la Chișinău și Fundația ”Romualdo Del Bianco-Life Beyond Tourism”, a organizat ieri, on-line, în contextul celei de-a XX-a ediții a Săptămânii Limbii Italiene în Lume, evenimentul cu genericul “L'italiano tra parola e immagine: graffiti, ilustrazioni, fumetti”, informează MOLDPRES.

Solicitat de agenție, directorul instituției, Elena Pintilei, a menționat că manifestarea a avut drept scop promovarea limbii și culturii italiene și s-a desfășurat sub Înaltul Patronaj al Președintelui Republicii Italiene.

Potrivit sursei citate, în cadrul evenimentului a avut loc o donație de cărți din partea Lions Clubs italiene, precum și dezvelirea bustului lui Michelangelo Buanarroti din marmură albă de Carrara, donat de către Fundația ”Romualdo Del Bianco-Life Beyond Tourism” și sculptorul Dino De Ranieri din Pietrasanta (Italia).

La rândul său, Ambasadorul Italiei în R. Moldova, Valeria Biagiotti a afirmat, că în continuarea activității începute în 2018, Biblioteca Națională se va îmbogăți cu alte volume în limba italiană. ”Astfel, numărul total al publicațiilor în limba noastră ajunge la peste 2 300. Multe din cărțile donate sunt dedicate copiilor și adolescenților”, a menționat oficialul.

Săptămâna Limbii Italiene în Lume este o manifestare culturală promovată de rețeaua culturală și diplomatică în cea de-a treia săptămână a lunii octombrie.

Foto: BNRM


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

FOTO // Patrimoniul cultural al Republicii Moldova, descoperit de fiica președintei Indiei în timpul vizitei la Chișinău

/ Acum 6 zile

Prioritățile ministrului Culturii, Dan Suruceanu: modele europene, susținerea artiștilor și o soluție pentru Filarmonica Națională

/ Acum 6 zile

FOTO // Trecutul ascuns al capitalei, dezvăluit într-o expoziție la Muzeul Național de Istorie

/ Acum 6 zile

Cronica ARHIVELOR // Vasile Brescanu, actorul care a marcat cinematografia moldovenească

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // „Ce-aș fi fost”, melodia unei epoci

/ Acum 7 zile

Planul Guvernului Tofan pentru sectorul cultural: susținerea creatorilor și modernizarea instituțiilor de profil

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // Glebus Sainciuc, artistul care a transformat portretul în spectacol

/ Acum 7 zile

Cristian Jardan a prezentat bilanțul activității Ministerului Culturii: proiecte culturale, sprijin pentru artiști și promovare internațională

/ Acum 7 zile

Patrimoniul arheologic al culturii Cucuteni-Tripolie va putea fi explorat prin diorame 3D și realitate virtuală la Muzeul din Călărași

/ Acum 7 zile

Cooperarea teatrală dintre R. Moldova și România, consolidată prin noi proiecte culturale

/ Acum 7 zile

FOTO // Tânărul artist moldovean Artur Dulghier și-a inaugurat prima expoziție personală la Viena

/ Acum 7 zile

FOTO // Drumul spre Mănăstirea rupestră Țipova devine mai accesibil: au început lucrările de reamenajare a scărilor istorice

/ Acum 7 zile

Peste 170 de fotografii semnate de Mihai Potârniche, expuse la Iași

/ Acum 7 zile

FOTO // Chișinăul de ieri și de azi, prezentat într-o expoziție de documente și cărți poștale la Biblioteca Națională